×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
26 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Járványszerűen terjed nálunk is a lepkehimlő

2024.04.08 - 08:39
Megosztás:
Járványszerűen terjed nálunk is a lepkehimlő
Fotó: frissujsag.ro
Járványszerűen terjed a Szatmár megyei tanintézetekben a lepkehimlő. Egy enyhe lefolyású betegségről van szó és antibiotikumra sincs szükség a kezeléséhez, mivel ez nem gyógyítja!

Miután az elmúlt hónapokban több magyarországi és hazai híradás is arról szólt, hogy egyre több helyen felütötte fejét a lepkehimlő, a megbetegedés Szatmár megyébe is elért. Szatmárnémeti több tanintézetében is gócpontok alakultak ki, de vidéken is sok óvodás és iskolás megfertőződött. Szerencsére enyhe lefolyású, ám mivel a betegség a tünetek megjelenése előtt fertőz, így könnyedén óvodai, iskolai járványokat okoz.

A hétköznapi nyelvben lepkehimlő nevet viselő erythema infectiosum (ötödik betegség, megalerythema) a Parvovírus B19 okozta fertőzés. A betegség cseppfertőzéssel (tüsszentéssel, köhögéssel) terjed. A vírus lappangási ideje 4–20 nap. A fertőzött egy héttel a kiütések megjelenése előtt üríteni kezdi a kórokozót, fertőzi a környezetét. Mire a kiütések megjelennek, a fertőzőképesség gyorsan csökken. 

Az óvodásokat és iskolásokat általában a tünetek megjelenését követően kitiltják a közösségből, azonban ekkorra a beteg már betöltötte jelentős szerepét a kórokozó terjesztésében, sőt, a bőrtünetek megjelenése után már nem fertőz.

Jellegezetes kiütés az arcon

A vírussal való találkozást követő 5–10 naptól kezdve fertőznek a betegek, mely nagyjából 5 napig tart. Ebben a periódusban a betegek gyakran tünetmentesek maradnak, vagy enyhe, influenza szerű panaszaik vannak: hőemelkedés, láz, fejfájás, torokfájás, köhögés, viszketés, hasi panaszok (hasmenés, hányinger, hányás), kötőhártya gyulladás, izomfájdalmak. 

A kezdeti tünetek nagyjából 2–5 napig tartanak, majd megjelenhetnek a betegségre jellemző típusos bőrelváltozások – ebben az időszakban a betegek már jellemezően nem fertőznek: az arc kétoldali, pillangó szerű kipirosodása (mint akit arcon csaptak volna); kiütések a mellkason, háton, karokon és lábakon, mely csipkés mintázatot utánoz; ízületi fájdalmak (kéz, csukló, térd, láb) – ez jellemzően inkább felnőtteknél jelentkezik, gyermekeknél ritkán.

Magától gyógyul

Amennyiben a gyermek egészséges, a betegség önmagától gyógyul, nincs szükség gyógyszerekre. A viszketés és ízületi fájdalmak esetén szükséges a tünetek kezelése antihisztaminnal illetve fájdalomcsillapító készítménnyel (pl. ibuprofen) történik. Antibiotikum adása szükségtelen, mert a betegséget nem gyógyítja!

Bumbuluţ Krisztina

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!