×
2024. 05 20.
Hétfő
Bernát, Felícia
17 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

Iskolák tűzvédelmi engedély nélkül

2021.02.02 - 11:23
Megosztás:
Iskolák tűzvédelmi engedély nélkül
Évről évre gondot okoz a tűzvédelmi engedély megszerzése. Országos szinten a tanintézmények 15 százaléka, megyénkben 66 százaléka rendelkezik a katasztrófavédelmisek jóváhagyásával.


Az elmúlt időszakban a kórháztüzek miatt nagy figyelmet kaptak a tűzvédelmi engedélyek a közintézményekben, többek között a tanintézményekben. Évről évre téma tanévkezdés előtt, hogy a tanulásra szánt épületek jelentős része nem felel meg a jelenleg érvényben levő tűzvédelmi előírásoknak, ezért ezen engedély megléte nélkül működnek. Országos viszonylatban a több mint 26 471 iskola- és óvodaépület közül több mint 22 ezer működik tűzvédelmi engedély nélkül, tájékoztatott tegnap Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter. Az említett tanintézmények felének nincs szüksége a katasztrófavédelmi felügyelőség engedélyére, további 15 százalékának egyáltalán nincs tűzvédelmi engedélye, míg közel 20 százaléka most van engedélyeztetés alatt. Ha a miniszter által közölt adatokat összesítjük, kiderül, hogy azon épületek 85 százalékának, melyekben oktatás zajlik, nincs tűzvédelmi engedélye. „Ez most a reális helyzet a tűzvédelmi engedélyek kapcsán. Az engedélyek hiánya azonban nem szabad meggátolja a tanintézményeket abban, hogy minden tőlük telhetőt megtegyenek, hogy tűzvédelmi szempontból biztonságossá tegyék az épületeket. Ezen téma kapcsán egyeztetünk majd a tanfelügyelőségekkel és a helyi területi-közigazgatási egységek vezetőivel is” — fogalmazott a tárcavezető, aki arra is rámutatott, hogy a tanügyi intézmények tűzvédelmi engedélyének megszerzése a helyi önkormányzatok feladatkörébe tartozik.
Szatmár megyei viszonylatban a 131 jogi személyiséggel rendelkező oktatási intézmény 459 épületében zajlik tanítás. Ezek közül 72 entitás 156 épülete működik a Szatmár Megyei Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) engedélye nélkül, mondta el megkeresésünkre Bianca Timiş sajtószóvivő. Az épületek zöme vidéken van, és a legfőbb gond, hogy régi épületek, amelyeket csak komoly átépítéssel/átalakítással lehet(ne) megfeleltetni a legújabb tűzvédelmi előírásoknak. Az érintettek számtalanszor elmondták, hogy ahhoz, hogy egy tanügyi intézmény megszerezze a tűzvédelmi engedélyt, nagyon sok feltételnek kell teljesülnie. A feltételeket könnyebb azokon a településeken teljesíteni, ahol a tanügyi intézmény jó kapcsolatot ápol az önkormányzattal. Az iskolaigazgatók többsége és az önkormányzati vezetők nagyon rég tudják, hogy milyen feltételeket kell teljesíteni ahhoz, hogy a szükséges engedélyeket megszerezzék, de nem mindenhol igyekeznek eleget tenni az elvárásoknak. Sajnos a törvény lehetőséget ad a folytonos halasztásra, emiatt pedig sokan nem is igyekeznek, hogy megteremtsék a feltételeket. Olyan eset is akad, ahol szeretnének megfelelni az előírásoknak, azonban lehetetlen, hiszen az épületek többsége nem a mai elvárások szerint lett építve.

Ennyi hely van az iskolákban a következő tanévben
Csütörtöki ülésén a kormány jóváhagyta a 2024-2025-ös romániai tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét. A közoktatásban a 2024-2025-ös tanév számadatai nem változnak a 2023-2024-es tanévhez képest.
Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.