×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Felfedező

Irodalmi és festészeti nyári felfedezések

2022.08.16 - 08:58
Megosztás:
Irodalmi és festészeti nyári felfedezések
A költő törékeny alakjának szobra Kő Pál munkája Fotók: Fetykó Amália Erika
Szatmár megye egyik legjelentősebb irodalmi emlékhelyére, a sződemeteri Kölcsey-emlékházba, valamint a nagyszerű tájkép- és akvarellfestő, tanár Petkes József szatmárnémeti kiállítására invitálja olvasóinkat a megyei kulturális turisztikai iroda.

Sződemeter, Kölcsey-emlékház

Kölcsey Ferenc szülőfalujában, hat kilométerre Tasnádtól egy hangulatos, modern, nemzeti imánk költőjéhez méltó emlékház várja a látogatókat. Bár Kölcsey emlékét a határ két oldalán számtalan emlékhely, szobor őrzi, ha csak a Szatmárcseke–Álmosd–Debrecen tengelyre gondolunk, nagyszerű programnak ígérkezik, hogy megyénkben is elzarándokolhatunk és megemlékezhetünk róla. Időszerűvé teheti e látogatásunkat az a tény, hogy augusztus 8-án ünnepeltük Kölcsey 232. születési évfordulóját. Eredeti szülőháza közelében készült el a létesítmény, amelynek látogatói vonzerejét a korszerű emlékkiállítás adja, amelyet a Petőfi Irodalmi Múzeum állított össze, és a Hon felett fénysugárt vonni címmel fogalmazza meg egy élet törekvésének vezérmotívumát. 

hirek/2022/augusztus/12/2-kolcsey-emlekhaz.jpeg
Kölcsey Ferenc Egyházi és Kulturális Központ

Kölcsey-emlékparknak is beillene a sződemeteri emlékhely, az udvarra belépve a református templom előtt a híres Kő Pál-alkotás fogad a törékeny és tartásában is érzékenységet formázó Kölcsey-szoborral. A templom hűvöse felé egy dombon haladunk, amelyen kopjafaszerű szobrokon a Himnusz egy-egy versszakát jeleníti meg az alkotó. 
A háromszintes épület funkcionalitását tekintve egyedi a környéken, hiszen vendégházként is működik, szálláslehetőséget nyújtva a vidéken több ideig időzőknek. 

Az emlékház megtekintéséhez és a vendégház igénybevételéhez előzetes bejelentkezés szükséges, az érdeklődőknek a Pakulár lelkészházaspár segít eligazodni a látogatásban a 0040.751.580.282-es vagy a 0040.756.096.516-os telefonszámon.
A kiállításban Kölcsey Ferenc életét, illetve a magyar irodalomban és a nemzet történelmében betöltött szerepét ismerhetjük meg. A kiállítók szándéka az volt, hogy szakmailag releváns, korszerű, ugyanakkor átélhető és könnyen befogadható anyagot tárjanak a látogatók elé, amelyet a kisdiákok ugyanúgy megértenek, mint a kultúra iránt érdeklődő felnőttek, tudjuk meg a Kölcsey Ház Alapítvány weboldaláról. Mindezt elősegítendő erősen támaszkodtak a látványos elemekre, amelyekhez szervesen társulnak az irodalmi idézetek, fotók és a történelmi kort idéző tárgyak.

hirek/2022/augusztus/12/3-modern-kiallitasi-ter-az-emlekhazban.jpeg
Modern kiállítási tér az emlékházban

A Petőfi Irodalmi Múzeum által készített kiállítás méltó költőnk szellemiségéhez, újszerű kiállítási technikái kiemelik ma is érvényes gondolatait, valódi irodalmi zarándokhellyé változtatva, közelebb hozva Kölcsey Ferencet a ma emberéhez.
A komplexum a Királyhágómelléki Református Egyházkerület és a Tasnádi Református Egyházközség közös pályázata révén, a magyar kormány és a Dunamelléki Református Egyházkerület támogatásával jött létre. (Forrás: a Kölcsey Ház honlapja.)

hirek/2022/augusztus/12/4-kopjafak-a-templom-fele-vezeto-uton-a-himnuszt-idezik.jpeg
A kopjafák a templom felé vezetnek, a Himnusz sorai ihlették

Petkes József festményei Tasnádról Szatmárra érkeznek

A tájkép- és akvarellfestőnek a tasnádi református gyülekezeti teremben fellelhető kiállítása a Partiumi Magyar Napok idején érkezik a Vécsey-házba, a kiállítás gazdája a Művészeti Múzeum.
„A legnagyobb boldogság azonban az, ha az ember adni, segíteni tud; hitet, reményt ébreszthet embertársai lelkében. Képekkel, szoborállítással, értékeink tudatosításával vagy csak egy baráti, meleg szóval — részeként és részeseként a kisebb-nagyobb magyar közösségeknek, határon innen és határon túl, s azokon felül, a legközvetlenebb úton: lélektől lélekig” — vallja a művész, aki Tasnádon született 1928. február 4-én. Gyermekkorának egy részét Brassóban
töltötte, ahol elemi és gimnáziumi tanulmányait is végezte.

Ezt követően a Kolozsvári Művészeti Líceumba járt. A kolozsvári Magyar Művészeti Intézet festészetpedagógia szakán végzett, majd rajztanárként dolgozott Suceaván, Jászvásáron, Moldovahosszúmezőn. Ezt követően tért vissza Tasnádra. 1963-tól 1985-ig Szatmárnémetiben tanított. Öt éven át volt tanfelügyelő, ebben az időszakban fedezte fel a megye néprajzi értékeit, amelyeket aztán nagy odaadással kutatott, tanulmányait kötetbe is foglalták.

hirek/2022/augusztus/12/5-a-magyar-nemzet-imaja.jpeg
A magyar nemzet imája a kiállításban

Karrierjében fontos szerepet játszottak az alkotótáborok, amelyeket előszeretettel látogatott, ezek aktívan hozzájárultak művészi életpályája kiteljesedéséhez. Monumentális alkotásai közül meg kell említenünk Az oktatás története című, 40 négyzetméter kiterjedésű mozaikot, amely a szatmárnémeti Doamna Stanca Főgimnázium bejáratát ékesíti, valamint Gaál András erdélyi festőművésszel közösen létrehozott alkotását, a nyíregyházi református parókia közösségi termének biblikus és laikus jeleneteket ábrázoló kazettás mennyezetét. Művein is átsugárzik a tájak és az ember szeretete, akvarelljeinek összemosódó színei kiemelik a táj és az életérzés mulandóságát és ennek tudatosítását.

hirek/2022/augusztus/12/6-a-kolto-borfotele.jpeg
A költő bőrfotele

Több hazai és külföldi kitüntetésben is részesült, művei ki vannak állítva több művészeti múzeumban, így Suceaván, Szatmárnémetiben, Gyergyószárhegyen, Gyergyószentmiklóson, Nyíregyházán.
2010-ben a Tasnádi Városi Múzeum retrospektív kiállítással adózott a tasnádi művész munkásságának, két évvel később, 2012 tavaszán a Tasnádi Református Egyházközség kezdeményezésére állandó kiállítást nyitottak a mester műveiből a tasnádi református parókia imatermében. 
A tasnádi állandó kiállítás anyagát csodálhatja meg a közönség augusztus 17-től szeptember 14-ig a Szatmári Művészeti Múzeum termeiben.

hirek/2022/augusztus/12/7-mozaikreszlet.jpeg
Mozaikrészlet a szatmárnémeti Doamna Stanca Főgimnázium bejáratánál

Összeállították: Márk-Nagy Ágota és Fetykó Amália Erika, Szatmár Megyei Kulturális Turisztikai Iroda