×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
14 °C
szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Országban

Iohannis: fő cél a mielőbbi csatlakozás

2022.09.06 - 16:43
Megosztás:
Iohannis: fő cél a mielőbbi csatlakozás
Mindenki csak nyerne a mielőbbi csatlakozással (Fotó: immigrantinvest.com)
A schengeni tagfelvétel elérését jelölte ki az egyik fő célként a hazai diplomácia számára kedden az államelnök. Ehhez a nagykövetek hathatós segítségét kérte.

Klaus Iohannis államfő azt kérte az ország nagyköveteitől, hogy tevékenyen segítsék az ország schengeni övezethez történő csatlakozásának és az uniós igazságügyi monitoring – az úgynevezett együttműködési és ellenőrzési mechanizmus (CVM) – lezárásának elérését, amelyeket az ország fő európai céljainak nevezett. 
Az elnök kedden, a román külképviseleti vezetőkhöz intézett üzenetében tért ki erre, ugyanakkor Románia további támogatásáról biztosította Ukrajnát és Moldovát, és történelmi jelentőségűnek minősítette a két európai integrációra törekvő ország tagjelölti státusának elismerését.

A román diplomácia éves értekezlete előestéjén Nicolae Ciucă miniszterelnök egy gazdasági konferencián mondott köszönetet Franciaországnak és Németországnak, amiért a közelmúltban jelezték, hogy támogatják Románia felvételét a belső határellenőrzés nélküli övezetbe.
A román kormányfő ezzel elsősorban Olaf Scholz augusztus végi, prágai bejelentésére utalt, amikor a német kancellár jelezte: Horvátország, Románia és Bulgária megfelel a teljes jogú schengeni tagság valamennyi technikai követelményének, és a maga részéről „azon fog dolgozni”, hogy ezek az országok nyerjék el a teljes jogú tagságot. Júniusban bukaresti látogatásán Emmanuel Macron is azt mondta: Franciaország kiáll Románia mellett a schengeni tagfelvétel kérdésében.
Hétfőn Bogdan Aurescu román külügyminiszter bejelentette, hogy Dánia is csatlakozott a román schengeni tagságot támogató országokhoz. Erről a Bukarestbe akkreditált új dán nagykövet biztosította a román diplomácia vezetőjét. A bukaresti média szerint a korábbi ellenzők közül Hollandia az egyetlen ország, amely nem adott még nyilvánosan zöld utat Románia schengeni csatlakozásának.

Az Európai Bizottság ugyan több ízben leszögezte, hogy Románia és Bulgária teljesítette a schengeni csatlakozás feltételeit, felvételükről azonban egyhangú döntést kell hoznia az uniós belügyminiszterek értekezletének. Mivel több tagország elégedetlen volt a korrupció, valamint a szervezett bűnözés elleni fellépés hatékonyságával, Románia és Bulgária – eredetileg 2011 tavaszára időzített – schengeni felvételét mindeddig rendre elhalasztották.
A csatlakozási intézkedést térségünk lakossága is messiásként várja, ugyanis ez véget vethetne a határátkelőknél folyamatosan kialakuló, végeláthatatlan soroknak. A várakozás különösen azok számára idegtépő, akik a határ közvetlen közelében élnek és a munkahelyük, iskoláik a másik országban vannak. Nekik sokszor több órát is igénybe vesz az amúgy pár perces utazás. Erre elvileg megoldást jelentene az ingázóknak megnyitandó, külön sáv, amely egyelőre megrekedt a tervek szintjén.

Hírszerkesztő 

Vasárnaptól határellenőrzés nélkül utazhatunk a repterekről
Vasárnaptól határellenőrzés nélkül utazhatunk a repterekről – Románia csatlakozik a légi és tengeri schengeni övezethez. Március 31-től már nem szükséges a határrendészeti ellenőrző pontokon az útiokmányokat felmutatni.
Csak nem akarják az osztrákok „Schengenbe engedni” Romániát
A Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni osztrák vétó fenntartását támogatja Gerhard Karner osztrák belügyminiszter.
Ausztria beleegyezik a légi határok megszüntetésébe
Ausztria egyelőre csak egy sajtónyilatkozatban fejtette ki álláspontját Románia légi határokkal való schengeni csatlakozása ügyében, ez pedig „nem jelent hivatalos álláspontot” — óvatosan örül Cătălin Predoiu belügyminiszter.