×
2024. 05 08.
Szerda
Mihály
16 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Magazin

Influencerek — segítenek vagy ártanak?

2020.04.09 - 15:20
Megosztás:
Influencerek — segítenek vagy ártanak?
A koronavírus-járvány a 2020-as év egyik legvitatottabb témája, amit az influencerek is napirenden tartanak. Arra jó lesz vigyázni, hogy ne ők váljanak fő információforrássá, véli a szakember.

„Az influencerek olyan egyének, akik hatalmas, akár többmilliós nagyságú követői bázissal rendelkeznek a közösségi felületeken. Az első dolog, amivel a követőik számát gyarapítani tudják, hogy elmondásuk szerint ők nem különböznek semmiben az átlagemberektől, csak elmondják a véleményüket, tapasztalatokat osztanak meg a közösségükkel. Ez már önmagában is veszélyes lehet” — véli dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadó, egyetemi oktató.

A szakember arra is rámutatott, hogy európai szinten tekintélyvesztés van a társadalomban. „Nem figyelünk oda kellőképpen a hivatalok, minisztériumok, az egészségügyi intézmények intelmeire és felhívásaira, és ami a legaggasztóbb, hogy nem feltétlenül ezeket tekintjük az információszerzés fő forrásának. Tulajdonképpen ez a hanyatlás teremtette meg az utat az influencerek számára, hogy egyre nagyobb és nagyobb teret nyerjenek a társadalomban, az emberek véleményének befolyásolásában. Fontos kiemelni, hogy ezek az emberek általában zenészek, marketingmenedzserek, modellek, amivel alapvetően nincs is semmi baj. Számtalan olyan esetről tudunk beszámolni, hogy valaki számára egy híres énekes, sportoló, zenész vagy egy nagyon sikeres üzletember a példakép. A gondok ott kezdődnek, amikor az influencerek olyan témákról fejtik ki véleményüket, amikben nem szakértők, továbbá nincs meg a szükséges képzettségük hozzá. Ilyenek lehetnek például étkezési szokások, forradalmian új és hatásos diéták és ami fontos, egészségügyi tájékoztatás és tanácsadás. Nagyon fontosnak tartom kiemelni azt, hogy számos influencer az írásaiban, videóiban vagy bejegyzéseiben nem tünteti fel a forrásokat, sem azokat a hivatkozásokat, amikkel alátámasztja a mondanivalóját. Sok esetben szubjektív módon, azaz saját véleményükre alapozva fejtik ki véleményüket olyan témákban, amelyek az emberek széles körét érintik, érdeklik, ezért objektíveknek, azaz tárgyilagosnak kellene lenniük. Ezáltal a már közösséget alkotó követők nem maradnak mással, mint egy szubjektív véleményekből kialakított igazságbuborék” — húzta alá Frigy.

„Egy másik hatásos módszerük az influencereknek az online felületek használata. Ebben van egy praktikussági szempont. Sok időt, energiát és szakértelmet igényel, hogy az ember minisztériumi kommunikációt vagy egészségügyi publikációkat olvasson. Az, hogy elindítom annak a bizonyos influencernek a videóját, egy instant, azonnali dolog. Minden ott van előttem, és közérthető módon (mivel az illető nem szakember), az én saját nyelvezetemen szerzem az információkat, és elfogadom azokat igazságnak. Az első benyomásunk természetesen az, hogy „hűha, ez nagyon jó, mindent értek, nem nehéz” stb., viszont éppen az információk egyszerű közlésében van a legnagyobb veszély. Mint már említettem, az információk ezáltal elveszítik az objektív, azaz tényszerű értéküket, nem beszélve arról, hogy az influencer információinak forrásai is igencsak kérdőjelesek. Ezáltal nemcsak azt érik el, hogy bővül az úgynevezett „közönségük”, de azt is, hogy ők legyenek az emberek számára a fő információszolgáltató forrás minden egyes témában, nem pedig a szakemberek, hivatalok és minisztériumok.

Amit még ki szeretnék emelni az influencerek kapcsán, az az, hogy őket leginkább az foglalkoztatja, ami éppen zajlik a világban. Jelen esetben a koronavírus, annak terjedése, lehetséges gyógymódjai és megelőzése áll a középpontban. Az influencereknek elsősorban arra kellene koncentrálniuk, hogy maradjanak meg a szórakoztatásnál, hiszen sokan vicces videóik, szövegeik által lettek úgymond „híresek”, és tettek szert a közösség befolyásolásának képességére. Én úgy gondolom, feladatuk lenne, hogy árnyalják a világképet, de úgy, hogy ne a járvánnyal kapcsolatos negatívumok legyenek a középpontban. Ne hangoljanak depresszióra, gondolati beszűkülésre, ne állítsák be magukat szakembernek!” — hangsúlyozta Frigy Szabolcs.

Összegzésképpen nem megvetendő „kedvenc” influencereink követése, de erősen ajánlott az általuk közvetített információk hivatalos forrásból való ellenőrzése is.

Kallós András

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.
Még mindig napirenden a koronavírus!
Világszerte 632 428 873 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 6 600 114 – derül ki a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem vasárnap reggeli adataiból.
3 ezrelék fölött a megye fertőzöttsége
A legfrissebb tájékoztatás szerint Szatmár megyében az elmúlt 24 órában összesen 143 új koronavírusos esetet regisztráltak, ezzel pedig megyénk fertőzöttségi szintje átlépte a 3,04 ezreléket.