×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Felfedező

Ikonikus épületünk, a székesegyház

2022.01.16 - 09:07
Megosztás:
Ikonikus épületünk, a székesegyház
Megújult építészeti köntösben és belső ragyogással, freskóinak kontrasztosabb felületű színeivel és a mai kor vallásturisztikai kívánalmaihoz méltó digitális standdal várja látogatóit és zarándokait a szatmárnémeti római katolikus székesegyház.

A kulturális-történelmi örökség szimbólumként, talán a város legtöbbet fényképezett épületeként a városi parkra néző impozáns, klasszicista homlokzatával Szatmár történelmének szemtanúja.
Csoportok idegenvezetését kínáló lehetőséget is biztosít a megújulás, kérésre Várady Lajos várja a diákcsoportok, turisták jelentkezését, hogy szemléletes történeteivel, tudásával felfedje a szobrok, festmények, relikviák, címerek mögött megbújó történelmet. Előzetes egyeztetés a 0040.746.534.814-es telefonszámon lehetséges.
A jelenlegi székesegyház helyén 1786–1789 között egy barokk plébániatemplom épült. Amikor 1804-ben, II. Ferenc császár és VII. Pius pápa korában e térség levált az egri egyházmegye területéről, és létrejött a szatmári egyházmegye, a templombelső szűkösnek bizonyult, és elkezdődött a székesegyház átépítése.

hirek/2022/januar/16/jezus-szent-peter-es-pal-restauralt-szobra.jpg
Jézus, Szent Péter és Pál restaurált szobra


Az első átalakítási munkálatok báró Fischer István (1804–1807) püspöksége idején kezdődtek, amelyet Klobusitzki Péter püspök folytat (1807–1821) és Hám János püspök fejez be 1837-ben.
A székesegyház főbejáratát a hat korinthoszi díszítésű oszlop teszi monumentálissá, fölöttük pedig a Megváltó, Szent Péter és Szent Pál szobrai őrködnek a város nyugalma fölött. A templom talapzati részein, beépített fülkékben Szent István és Szent László királyok szobrai láthatók.
A templom kupoláját, a mellékhajókat, a portálét és a két tornyot a XIX. század harmincas éveiben építették. Ezeknek az átalakításoknak köszönhetően vált klasszicista stílusúvá, miután kinézetét nyugodt monumentalitás, az antik elemek szabad alkalmazása, ünnepélyesség jellemzi. A templom belső terében a barokk stílus van túlsúlyban, de felfedezhetjük benne a klasszicista vonásokat és más stíluselemeket is.
A belső tér ékessége a Tomán Félix által 1905-ben, carrarai márványból készített főoltár, amelynek Krisztus mennybemenetelét ábrázoló festményét Pesky József (1795–1872) magyar festőművész készítette 1837-ben.
A kupola központi festményét, mely a 12 éves Jézust ábrázolja a jeruzsálemi templomban, 1836-ban Reidler János készíti, amit majd 1904-ben Scheuchl Tamás restaurál, amikor is az alsó szinten megjelenő papok és tudósok közé megfesti Hám János és Mészlényi Gyula püspökök arcképeit is.
A két mellékhajóban nagyszerű mesterségbeli tudással kivitelezett, nemes színvilágú festmények láthatók: Krisztus a kereszten és a Fájdalmas Szűz Mária.
A templombelső jobb oldali részében található a 2011. július 3-án boldoggá avatott Scheffler János emlékszobája és a földi maradványait tartalmazó síremlék is. A templombelső bal oldalán található a Hám János püspök földi maradványait tartalmazó síremlék. Ezek Sabău-Trifu Cristina tervei alapján készültek.

hirek/2022/januar/16/scheffler-janos-emlekszobaja.jpg
Scheffler János emlékszobája


A főbejárat fölötti karzaton található a Rieger Ottó budapesti orgonakészítőnél megrendelt, Haller Jenő tisztelendő által tervezett orgona, mely 1925-ben érkezett meg. Formája és díszítése szervesen illeszkedik a belső tér hangulatához, hármas tagolású ornamentikájának alkotóelemei — az oszlopocskák, párkányok, aranyozott szalagocskák — a kanonoki stallumok és a szószék motívumvilágával rokoníthatók.
A templom bal oldalán található régi sekrestye termeiben került kialakításra 2008-ban a Mészlényi Gyula püspök nevét viselő Egyházművészeti Múzeum, mely művelődéstörténeti és művészettörténeti szempontból számos értéknek ad otthont. Az állandó kiállításban egyaránt láthatunk festményeket, szobrokat, textíliát, liturgikus tárgyakat, zárdamunkát, votiv képeket, offereket. A múzeum Puskás Éva és Sulyok László restaurátorok munkája.


Az épület restaurálási munkálatait az Európai Regionális Fejlesztési Alapból finanszírozott projekt révén sikerült megvalósítani, melynek célja az épület, a homlokzat, a tetőszerkezet állagmegőrzése és restaurálása mellett a művészeti kő- és fémelemek megújítása, a történelmi örökséget látogatók számának növelése, ezáltal a városba érkező turisták számának növelése.


Forrás: A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye honlapja és a székesegyház turisztikai szórólapja

Összeállították: Márk-Nagy Ágota és Kovács Zsolt, Kulturális Turisztikai Iroda, Szatmár Megyei Múzeum

 

Újabb variáció a régi főtéri közlekedésre
Lehet még tovább cizellálni a szatmárnémeti régi főtér lezárása miatt megviselt belvárosi közlekedés szabályait. Lehet, hogy a Horea utca lesz a megoldás a buszmentes főtér nélküli jó tömegközlekedésre?
Vívás: szatmárnémeti a világ 42. legjobb junior párbajtőrözője!
Előkelő világbajnoki pozíciót tőrözött ki magának Rijádban Ana Tomşa, a szatmárnémeti vívóiskola reménysége, kedden Kurtinecz Johanna követheti őt a sorban, a másik szatmárnémeti lány akkor lép pástra kadett egyéniben.
Utolsó simítások a gyalogoshídon
Közeleg a szatmárnémeti gyalogoshíd átadási időpontja, már minden kész van a hídon, csak a burkolati elemek kell a helyükre kerüljenek ahhoz, hogy át lehessen rajta menni.