×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
11 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Külföld

II. Erzsébet brit királynő gyémántjubileuma

2012.06.04 - 15:52
Megosztás:
II. Erzsébet brit királynő gyémántjubileuma

II. Erzsébet brit királynő gyémántjubileuma alkalmából évtizedek óta nem látott eseményt szerveztek Londonban: egy ezer hajóból álló flotta első, díszes hajóján vonult végig a királyi pár a Temzén.

 

A második világháborús normandiai partraszállás óta nem volt ekkora flottafelvonulás. A flottilla ezer hajóján összesen húszezer ember utazott, de a Temze partjáról egy millióan követték az eseményeket a szakadó esőben. II. Erzsébet uralkodásának 60. évfordulóján esernyő nélkül dacolt az időjárással, a több tízezer virággal díszített Spirit of Chartwell nevű bárkán.

 

Rendíthetetlen a britek bizalma

 

Rendíthetetlennek tűnik a brit alattvalók bizalma a monarchia intézményében és személyesen királynőjükben, II. Erzsébetben is, akinek gyémántjubileumát ezekben hetekben ünneplik.

A 86 esztendős II. Erzsébet királynő 1952. február 6., édesapja, VI. György király halálának napja óta áll az Egyesült Királyság – valamint az őt ma is államfőjének elismerő 15 nemzetközösségi ország – élén. A központi ünnepségeket a mostani – a hétfői és keddi rendkívüli munkaszünettel megtoldott – négynapos hétvégére szervezték, és ebből az alkalomból a The Sunday Times megtudakolta a britektől, hogy miként is vélekednek uralkodójukról és az általa képviselt monarchiáról. A tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap megbízásából elvégzett országos felmérés szerint a lakosság 73 százaléka pártolja a királyság intézményének fennmaradását, és mindössze 18 százalék vélekedett úgy, hogy Nagy-Britannia jobban járna, ha közvetlenül választott államfője lenne. A válaszadók kétharmada azt szeretné, hogy II. Erzsébet királynő maradjon az Egyesült Királyság trónján, „ameddig csak lehet”, 23 százalék ugyanakkor azt tartaná helyesnek, ha az idős uralkodó visszavonulna, és átadná a koronát utódainak.

Generációs ugrás?

A The Sunday Times felmérése ezúttal nem tért ki arra a kérdésre, hogy az alattvalók a lehetséges utódok közül kit látnának szívesebben a trónon, Nagy-Britanniában azonban már hosszú évek óta folyik a vita arról, hogy a királynő után elsőszülött fia, a 64 esztendős Károly trónörökös, vagy Károly elsőszülött fia, a 30 éves Vilmos herceg örökölje-e a koronát. Károly első felesége, a hercegtől akkor már különélő Diana hercegnő 1995-ben – egy évvel hivatalos válásuk előtt –, egy világszerte döbbenetet keltő BBC-interjúban nyíltan megkérdőjelezte a trónörökös uralkodói képességeit, mondván: nincs meggyőződve arról, hogy Károly „képes lenne alkalmazkodni a királyi címmel járó kötöttségekhez”. A generációs ugrást brit alkotmányjogászok és történészek mindazonáltal sem valószínűnek, sem indokoltnak nem tartják, mivel – a trónörökös és 1997- ben elhunyt néhai felesége korábbi, kölcsönös házasságtörésekkel is tarkított súlyos magánéleti botrányai ellenére – kifejezett törvényi ok nincs arra, hogy miért ne Károly legyen a következő brit uralkodó. Emellett – sajtóértesülések szerint – Vilmos is kifejezetten ragaszkodik a trónutódlási sorrend betartásához.