2024. 04 27.

Huszonnégy csapat ütközött meg a világbajnoki selejtezőkön

2021.03.25 - 20:30
A hollandok nem bírtak a mesterhármast szerző Burak Yilmazzal / Fotó: buffalonews.com
Huszonnégy válogatott csapat játszott szerda este a világbajnokság selejtezőmérkőzésein. A portugálok csupán egy öngóllal győzték le Azerbajdzsánt, Franciaország döntetlent játszott Ukrajnával, Belgium nyerni tudott, míg Horvátország és Hollandia kikapott.

Törökország egy Hollandia felett aratott parádés győzelemmel kezdte meg a selejtezőjét Isztambulban. A hatalmas lendületben focizó török csapat már az első félidőben megszerezte a vezetést. A török csapatkapitány, Burak Yilmaz lövése pattant meg a holland védőn, Matthijs de Ligten, majd röppent a kapuba a 15. percben (1–0). Ezt követően Donyell Malen volt szabálytalan Okay Yokusluttal szemben, amit a meccset vezető angol bíró, Michael Oliver tizenegyest érő szabálytalanságként ítélt meg. A büntetőt az első gólt szerző Yilmaz értékesítette a 34. percben (2–0). A törökök a második félidőben sem hagytak alább, és a 46. percben megszerezték harmadik találatukat, Hakan Calhanoglu repítette a labdát Tim Krul kapujába (3–0). A 75. percben Davy Klaassen kapott egy remek labdát Memphis Depaytól, s egy gyönyörű átvétel után értékesítette a passzt (3–1). Egy percre rá, a 76. percben a hollandok ismét betaláltak. Luuk De Jong beadása a török kapusról gurult a kapuba (3–2). A törökök a 81. percben ismét találatot szereztek. A 35 éves Burak Yilmaz egy gyönyörűen elvégzett szabadrúgásból szerezte meg saját maga harmadik és a törökök negyedik gólját. A hollandok ezt követően már nem tudtak lefaragni hátrányukból, sőt, a 95. percben Memphis Depay büntetőrúgást is rontott.

A portugál válogatottnak nagyon össze kell szednie magát a továbbiakban, hogyha szeretne kijutni a világbajnokságra. Bár a találkozót győztesként zárta a Fernando Santos által vezetett portugál válogatott, egyáltalán nem lehet elégedett a teljesítményével. A párharcot ugyanis egy azerbajdzsáni öngól döntötte el a 36. percben. Egy beadást követően Maksim Medvedev védőn pattant meg a labda, és került saját hálójába (1–0). A szerbek egy igencsak jó iramú mérkőzésen nyertek Írország ellen. A vezetést az írek szerezték meg a 18. percben Alan Browne fejesével (0–1), a szerbek azonban még az első félidőben egyenlíteni tudtak, a 40. percben Dusan Vlahovic volt eredményes (1–1). A második félidőben Szerbia támadásba lendült, és megkezdte offenzíváját. Aleksandar Mitrovic a 69. (2–1) és a 75. (3–1) percben is betalált. Az írek csupán szépíteni tudtak az eredményen, a 86. percben, James Collins révén (3–2). A francia válogatott két gólt is szerzett az ukrán válogatott ellen játszott mérkőzésén, kár, hogy ezek közül az egyik a saját kapujába sikeredett. Antoine Griezmann már a 19. percben betalált egy gyönyörűen végrehajtott lövéssel, megszerezve ezzel az előnyt a franciáknak (1–0). A második félidőben Presnel Kimpembe volt rosszkor rossz helyen, és egy róla lepattanó lövésnek köszönhetően egyenlített ki az ukrán válogatott az 57. percben (1–1). Finnország Bosznia-Hercegovinával csapott össze. A vezetést Miralem Pjanic szerezte meg bosnyákoknak az 55. percben (0–1), amire a finnek csatára, Teemu Pukki két góllal is válaszolt (58. 1–1, 77. 2–1). A bosnyákok azonban ki tudtak egyenlíteni, Miroslav Stevanovic talált be a 84. percben (2–2).

Belgium a walesi nemzeti válogatottal mérkőzött meg. A vezetést az addig kitűnő játékot produkáló walesi alakulat szerezte meg. Harry Wilson talált be a 10. percben, miután remek labdát kapott a rutinos Gareth Bale-től (0–1). A belgák nem tétováztak, hamar uralmuk alá vonták a meccs menetét. Kevin de Bruyne a 22. percben egyenlített (1–1), majd hat percre rá a 28. percben Thorgan Hazard révén már át is vették a vezetést a belgák, akiknek harmadik és a mérkőzés utolsó találatát Romelu Lukaku szerezte meg büntetőből a 73. percben.

A cseh válogatott valósággal átgázolt az észt együttesen. Az észtek megszerezték ugyan a vezetést a 12. percben, Rauno Sappinen révén (1–0), ám ezt követően a cseh válogatott megindult, és összesen hat gólt vágott ellenfelének. Tomas Soucek mesterhármast szerzett (32., 43., 48.), emellett Patrik Schick (18.), Antonin Barak (27.) és Jakub Jankto (56.) volt eredményes. Az észtek még szereztek egy becsülettalálatot a 86. percben (Henri Anier), de a csúfos vereséget már nem tudták elkerülni. Norvégia különösebb erőfeszítés nélkül győzte le Gibraltárt a 43. (Alexander Sorloth), 46. (Kristian Thorstvedt), illetve az 57. (Jonas Svensson) percben szerzett találatoknak köszönhetően.

Szlovénia hatalmas meglepetésre 1–0-ra legyőzte a vb-ezüstérmes horvát válogatottat. A szlovén gólt Sandi Lovric szerezte a 15. percben. Az orosz válogatottnak nem volt könnyű dolga Málta ellen, azonban hozta a papírformát. Oroszország a 23. (Artem Dzjuba), a 35. (Mario Fernandes) és a 90. percben (Alexander Szobolev) volt eredményes. A máltai csapat egyetlen találatát Joseph Mbong szerezte az 56. percben. A ciprusiak pontszerzése is meglepetésnek mondható Szlovákia ellen: a Nicosiában lejátszott találkozón gól nélküli döntetlen született. Stevan Jovetic két góljának (41., 89.) köszönhetően Montenegró legyőzte a vezetést megszerző Lettországot. A lett válogatott a 40. percben szerezte meg a vezetést.

Kallós András

Rengeteg emberéletet követel a hétfői földrengés
Egyre több áldozata van a hétfő hajnali földrengésnek Törökországban és Szíriában, a kereső- és mentőcsapatok pedig az idővel futnak versenyt — ráadásul szerda délben újabb 4,5-es erősségű földrengés volt érezhető Törökországban.
Ukrajnai árváknak segítettek a továbbutazásban
Egy 176 fős, zömében árvaházi gyermekekből és nevelőikből álló csoport érkezett szerdáról csütörtökre virradó éjszaka a halmi határátkelőhöz — az érkezettek fogadásában, elhelyezésében és továbbutaztatásában több civil szervezet és hatóság vett részt.
Irányt mutathat a szkopjei mérkőzés
Abban a rendkívül valószínű esetben, hogy Németország megnyeri valamennyi hátralévő mérkőzését a katari labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőjének J-csoportjában, Liechtenstein pedig az összeset elveszíti, Romániának „könnyű dolga” marad.