×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
23 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

Házhoz megy a szűrővizsgálat

2018.08.24 - 12:19
Megosztás:
Házhoz megy a szűrővizsgálat

Nyolc az országos méhnyakrákszűrési program keretében használandó, minden szükséges felszereléssel ellátott mobil egységet vásárolt az egészségügyi minisztérium.

Az egészségügyi minisztérium több országos szűrőprogramot indított el egy 193 millió euró értékű, európai uniós finanszírozású projekt keretében. Ezek a méhnyakrák, a mellrák, a vastagbél- és végbélrák, a tuberkulózis, valamint a hepatitisz korai felismerését, diagnosztizálását és korai kezelését teszik lehetővé, valamint a szív- és érrendszeri, illetve terhességi szűrővizsgálatokra terjednek ki — közli az Egészségügyi Minisztérium, hozzátéve, hogy a méhnyakrákszűrési programra például 47 millió eurót szánnak.

A szaktárca közleménye értelmében a méhnyakrákszűrési programot támogató különleges járművekkel a cél a hátrányos helyzetű térségekben élő nők számára is elérhetővé tenni a programot. A járműveket az országos programban részt vevő hét kórházhoz juttatják el, így — többek között — a kolozsvári Prof. dr. Ion Chiricuţă Onkológiai Intézethez, a Maros Megyei Klinikai Kórházhoz, a temesvári Pius Brînzeu Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházhoz és a kolozsvári Prof. dr. Ion Chiricuţă Onkológiai Klinikához is kerül egy-egy.

„Mivel ezek a járművek egy-egy régiót fognak kiszolgálni, ezért minden valószínűség szerint a kolozsvári egészségügyi intézményhez eljuttatott speciális mentő Szatmár megyében is felbukkan majd a közeljövőben, hogy a hátrányosabb térségekben élő nők számára is legyen lehetőség az ingyenes vizsgálatra” — nyilatkozta érdeklődésünkre dr. Macrina Mihai, a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság vezetője, hozzátéve, hogy az ingyenes szűrésre jelenleg is lehetőség van megyénk több egészségügyi intézményében.

Azok a Szatmár megyei nők, akik részt akarnak venni az államilag támogatott, akár életmentő szűrőprogramban, a gyors és fájdalommentes szűrésen, elsőként a családorvosaikat kell hogy felkeressék — magyarázta az igazgató. Amennyiben a háziorvos úgy véli, hasznos lehet a vizsgálat, egy típusnyomtatványt állít ki a páciens számára, és a legközelebbi mintavételi központba irányítja. Időpont-egyeztetést követően ezekben elvégzik a vizsgálatot, amelynek mintáit laboratóriumba küldik. Az eredményeket pedig a családorvosoknak továbbítják, ők azok, akik kiértékelik ezeket pácienseikkel. A vizsgálat csak akkor ingyenes, ha a háziorvos indokoltnak tartja, és az általa kiállított küldőpapírral pedig azt a bizonyos mintavételi központot keresik fel a hölgyek, ahová irányították őket. A típusnyomtatvány nélkül a beteg nem tud jelentkezni a szűrésre.

Nagyom fontos lenne, hogy a Szatmár megyei hölgyek is minél nagyobb arányban vegyenek részt a szűrővizsgálatokon, hiszen köztudott, hogy a méhnyakrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében. Az európai országok közül Romániában szedi a legtöbb áldozatot, a halandóság háromszor magasabb, mint az uniós átlag. A rosszindulatú, humán papilloma vírus okozta betegség ugyanis a legtöbb esetben tünetmentes. Hosszú évek alatt, igen lassan fejlődik ki, panaszokat nagyon sokáig nem okoz. Amikor már tünetek jelentkeznek, a kórfolyamat olyan előrehaladott, hogy tényleges gyógyítása nem lehetséges.

 

Bumbuluţ Krisztina