×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
11 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Hatékony és méltányos évlezárást javasolnak

2020.04.08 - 08:32
Megosztás:
Hatékony és méltányos évlezárást javasolnak
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) beadványt fogalmazott meg az Oktatási és Kutatási Minisztérium (OKM) vezetősége felé, amelyben a tanév hatékony és méltányos lezárására, valamint a záróvizsgák megszervezésére javasol intézkedéseket.

Hatalmas a káosz a hazai oktatásban, még semmit nem lehet tudni arról, hogyan folytatják az évet a diákok, hogyan szervezik meg a záróvizsgákat, miként zárják le a tanévet. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) beadványt fogalmazott meg az Oktatási és Kutatási Minisztérium (OKM) vezetősége felé, amelyben a tanév hatékony és méltányos lezárására javasol intézkedéseket.

Az RMPSZ beadványában rövid távon olyan oktatási eljárásokat tartalmazó dokumentum elkészítését és kiküldését javasolja az oktatási intézményekhez, amely konkrét és teljes forgatókönyveket kínál az oktatói-nevelői folyamat újraindításának lehetőségeiről, és amely pontos és átlátható stratégiákat tartalmaz a II. félév és a 2019/2020-as tanév lezárását, illetve a cikluszáró vizsgák megszervezését, valamint a nyári vizsganaptár alakulását illetően.

A szükséghelyzeti intézkedések meghosszabbításával összefüggésben az iskolai tanítási tevékenység június 1-től történő legkorábbi újraindításának lehetőségét elemezve a beadványban a szaktárca megfontolására ajánlják a II., IV. és VI. osztályok végén történő képességfelmérések lemondását a 2019/2020-as tanévben, valamint a tevékenységek online és/vagy postai rendszerben történő folytatását (hátrányos helyzetű csoportok/közösségek esetében, a telefonos és postai/gyorspostai szolgáltatók közreműködésével) az Oktatási és Kutatási Minisztérium módszertani utasításainak megfelelően.

Az RMPSZ szerint azt is meg kellene fontolni, hogy a tanulmányi helyzeteket zárják le a folyó iskolai évre legkésőbb június 12-ig az I. félév eredményei alapján vagy a II. félévre a március 11. és május 29. közötti időszak online rendszerben történő tevékenységeinek elismerésével/értékelésével.

A pedagógusok továbbá azt is javasolják, hogy szervezzenek iskolai pótfelkészítő időszakot a vizsgatantárgyakból legkésőbb június 19-ig — kis létszámú csoportokkal, speciális program szerint — az általános és középiskolák végzős évfolyamai számára.

Azoknak a diákoknak, akik nem vettek/vehettek részt az online vagy más távoktatási módszerrel megszervezett oktatásban, és/vagy akik az I. félév eredményei alapján évismétlési helyzetben lehetnek, felzárkóztató/iskolai helyzetet tisztázó pótfelkészítő időszakot kellene szervezni az iskolában legkésőbb június 19-ig, szintén kis létszámú csoportokkal, speciális program szerint.

A vokacionális és felekezeti oktatási intézményekbe felvételizni, illetve egyes középiskolai osztályokba szükséges nyelvvizsgákon részt venni kívánó diákok számára az OKM által kidolgozott különleges eljárások szerint szervezzenek képességvizsgát, a Vészhelyzetügyi Nemzeti Bizottság (CNSSU) és az Egészségügyi Minisztérium intézkedéseinek betartásával, legkorábban június 12-vel bezárólag. Például: egy nap több kiértékelő vizsga megszervezése a szervezés teljes időszaka alatt (a résztvevők egyéni vagy kis csoportos besorolásával).

 

Záróvizsgák

 

Ami a nyolcadikosok és a tizenkettedikesek záróvizsgáit illeti, az RMPSZ szerint a vizsgatananyagot kizárólag a 2020.01.20-i keltezésű 3066-os számú minisztériumi rendeletben meghatározott tartalmakra kellene korlátozzák. A hátrányos megkülönböztetési helyzetek elkerülése érdekében kérik, hogy a 2020-as vizsgaidőszakkal kezdődően a matematika-, illetve az anyanyelv és irodalom vizsgák közé iktassanak be egy szabadnapot, akárcsak a román nyelv és irodalom, illetve matematikavizsgák közötti szabadnap beiktatásával tették.

A nyolcadikosok képességvizsgáját szervezzék meg az OKM által kidolgozott különleges eljárások szerint, a Vészhelyzetügyi Nemzeti Bizottság (CNSSU) és az Egészségügyi Minisztérium intézkedéseinek betartásával. Például: egy nap alatt több kiértékelő vizsga szervezése — 8–12, illetve 12–16 óra közötti időintervallumban —, és/vagy a vizsgázók elosztása több, kisebb tanteremben, és/vagy a vizsgára szolgáló tantermek számának növelése úgy, hogy a VIII. osztályosok országos záróvizsgájának lebonyolítása legkésőbb június 26-ig, illetve a XII. osztályosok érettségi vizsgájának lebonyolítása legkésőbb július 14-ig történjen meg.

A nyolcadikos záróvizsga és az érettségi vizsga írásbeli dolgozatainak javítóközpontokba történő eljuttatása digitalizálva (szkennelve) történjen, az OKM által kidolgozott módszertan és/vagy eljárás szerint, a Belügyminisztérium Különleges Távközlési Hatóságával (STS) együttműködésben.

A 2020. július–augusztus közötti időszakban tervezett miniszteri rendelettel szabályozott tevékenységeket (felvételi, címzetes, véglegesítő vizsgák, szakképzési tevékenységek stb.) szintén a felsorolt javaslatok szerint kellene átütemezni — javasolja az RMPSZ.

 

Közép- és hosszú távú javaslatok

 

Közép- és hosszú távon az oktatási rendszer hatékony és átfogó digitalizálása — a pedagógusok digitális kompetenciájának fejlesztése és a tanintézmények felszereltségének modernizálása — érdekében azt javasolják, hogy igazítsák ki az Oktatási és Kutatási Minisztérium 2020. évi költségvetését a digitalizálási eljárások elindításához szükséges pénzösszegekkel. A 2021-es GDP 6 százalékát fordítsák az oktatási rendszer fejlesztésére, az oktatásban dolgozók digitális kompetenciájának növelését célzó humánerőforrás-fejlesztési programok finanszírozására, a pedagógusházak intézményi kapacitásának növelésére, az oktatási intézmények, a pedagógusok és diákok számára szükséges IKT-eszközök (információs és kommunikációs technológiák) beszerzésének finanszírozása érdekében. Az oktatási intézmények normatív finanszírozási rendszerében a szakmai továbbképzés költségei címszó alatti alapfinanszírozás növelését is meg kellene fontolnia a minisztériumnak, javasolja az RMPSZ.

A romániai magyar pedagógusok ugyanakkor az oktatás területén a hatályos jogszabályok módosítását is megfontolásra valónak tartják. A Nemzeti Oktatási Törvény 25-ös cikkelyét egy új bekezdéssel kellene kiegészíteni, hogy a 6-os után a következő kerüljön be: (7) „Az akkreditált állami vagy magán-oktatásiintézmények az oktató-nevelő és értékelő tevékenységeiket online környezetben is megszervezhetik az OKM által kidolgozott módszertan szerint.”

A 262-es cikkely 1-es bekezdésének módosítását és kiegészítését is javasolják azzal, hogy az oktató didaktikai személyzet tevékenységét napi 8, illetve heti 40 órában végzi, „ez a tevékenység esetenként iskolai, illetve online környezetben történhet”.

Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.
Pénzt ad programszervezésre a Zamfirescu Kulturális Központ
Sport mindenkinek, Kultúra, illetve Ifjúsági, oktatási és szabadidős projektek kategóriákban hirdette meg a vissza nem térítendő támogatású pályázati kiírását a 2024-es évre a szatmárnémeti polgármesteri hivatal és a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ.