×
2024. 05 02.
Csütörtök
Zsigmond
22 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Helyi érték

Határtalanul: Felújítják a magyarcsaholyi református templomot

2022.12.22 - 17:46
Megosztás:
Határtalanul: Felújítják a magyarcsaholyi református templomot
Átfogó munkálatok folynak a XIV. században épült, majd az 1790-es években bővített és átalakított magyarcsaholyi templomon. A felújításhoz az elmúlt évben fogtak hozzá, elsőként a templomtetőt cserélték le. Az erdélyi-magyar összefogásnak köszönhetően magyarországi szakemberek látogattak el Magyarcsaholyba, amely 1919-ig a magyar vidékek szerves részét képezte, Szilágy vármegye nagy múltú községeként.

A közelmúltban az egész templom állapotát megvizsgálta egy magyarországi régészcsapat. Az általuk megállapított adatok alapján fogtak hozzá először a tetőszerkezet felújításához — a faanyagon keveset kellett cserélni, inkább csak a deszkázat szorult felújításra, illetve néhány gerenda volt, amely elévült és ki kellett cserélni. Teljesen új bádogtetőzet került a templomhajó fölé. Az idén folytatni szeretnék a munkálatokat. Szeretnék leverni a templom külső vakolatát, majd újra levakolni és beszínezni az egész templomot. Ki akarják javítani azokat a hibákat is, amelyekre közben bukkannak.
„Most a belső munkálatokhoz fogtunk hozzá, mivel az időjárás jelenleg ennek kedvez. Feltörtük a templom egész belsejét. A padokat kiszedtük, kiürítettük a templomot. Egy teljesen új padlózatot öntetünk. A felújítás során egyúttal a padlófűtést is szeretnénk beszerelni. Azt követően egy uniós pályázat révén teljesen új padok fognak kerülni a templomba” – nyilatkozta Nagy Róbert lelkipásztor. A tiszteletes szerkesztőségünk kérdéseire válaszolva arról is beszélt, hogy a falakról kívül és belül is leverték a vakolatot, így azok szellőzését követően felkerül majd rájuk az új fedőréteg. „A templomtoronyba vadonatúj óraszerkezet is kerül, amely számlapjai és mutatóit az eredetiekhez hasonlóak lesznek, de már elektromos szerkezet fogja működtetni. A haragokat már korábban sikerült elektromos vezérléssel ellátnunk” – tette hozzá a lelkész.
A munkálatok anyagi hátterét pályázati forrásokból biztosítják. A bukaresti Vallásügyi Államtitkárságtól a tetőszerkezet felújítására 100 000 lejt kaptak, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-től pedig 180 000 lejt nyertek. Egy, éppen folyamatban levő EU-s pályázatból a belső felújítások valósulnak meg, toronyóra- csere és hangosítási rendszer kiépítése 50 000 euró értékben. Emellett jelenleg is dolgoznak a gyülekezeti ház teraszának felújításán, amely alkalmas tér lesz istentiszteletek és egyéb rendezvények megtartására is.

Gazdag múltú egyházközség

hirek/2023/aprilis/hataros-projekt/magyarcsaholy2.jpg


Magyarcsaholy református egyházáról az első feljegyzések 1725-ből származnak. A templomhajó alapterületének méretei 6x20 méter, oldalhajójáé pedig 5x6 méter. 1766-ban a templom mellé faharanglábat építettek, amely 8 méter magas volt és amelyet 1813-ban bontottak le. Helyébe elkezdték a jelenlegi, 22 méter magas torony építését, amellyel 1827-re készültek el, és amelybe két harangot szereltek fel. Orgonáját 1912-ben készítették, de nem tudni kinek a műhelyében. Jelenleg nem működik, felső sípjai hiányoznak. Az úrasztala 1903-ban készült. Magyarcsaholyról mint településről 1348-ban történt először említés, amikor Csaholyi János birtokaként jegyzik. A falu a Faluhely határrészben terült el, az 1890-es évek végén falrészeket és cserépdarabokat is találtak ennek igazolására. Ismeretlen okból kifolyólag a falu azonban elpusztult. 1713-ban kezdett újratelepülni a régi helyén. A feljegyzések szerint az ideköltözők már találnak egy templomot, amelyet
később kibővítenek és tornyot építenek mellé.
Egy 1630-ból való feljegyzés tanulsága szerint, a hívek református prédikátort kértek Magyarcsaholy
templomába, akit Tarnóczi István személyében meg is kaptak. Ekkor még csak a templom szószéktől a
toronyig tartó része létezett, később azonban két alkalommal is sor került templombővítésre, amelyet a
templomtető faszerkezete is igazol.

Az orgona is felújításra szorul

Az egyházközség orgonáját 1855. április 29-én kezdték el építeni. Az orgonaépítő mester neve és az orgona készítésének helye is ismeretlen. Az orgona templomba való beépítése 1856. decemberében kezdődött el, és bár karácsonyra felszentelték, működésével bizonyára gondok lehettek, mivel az építőmester még jó ideig dolgozott ezután is rajta. A feljegyzések szerint csak 1857 májusában készült el véglegesen a hangszer.
Az első világháborúig működött is, amikor ónsípjait az egyházközségnek hadi célra kellet felajánlania. 1918. július 25-én történt meg a sípok postázása a Magyar Szent Korona Országainak Fémközpontja R.T. felé. Ezen orgonasípok azóta sem kerültek pótlásra, sőt, mára már az orgona is teljes felújításra szorul.
Nagy Róbert lelkipásztor elmondása szerint a gyülekezet tagjai remélik, hogy idővel sikerül olyan pályázatot találniuk, amely megfelelő anyagi keretet tud biztosítani a hangszer teljes felújításához.
Egyébiránt a mostani felújítási munkálatok során új bútorzat is kerül az istenházába, mivel a régi, fából készült elemek nagyon rossz állapotban voltak már, nem érdemes restaurálni őket, és nem is rendelkeznek jelentős műemlékértékkel. Így például új papi szék is kerül majd a templomba, amely az évszázadok folyamatos átalakításai miatt elvesztette műemlék jellegét.

Határtalanul rovatunk a Culture Plus Egyesülettel partnerségben a Nemzeti Együttműködési Alap-NEA támogatásával valósult meg.

hirek/2023/aprilis/nea-logo.png