×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
24 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Hatalmas gyógyszerhiány jöhet

2018.08.30 - 13:53
Megosztás:
Hatalmas gyógyszerhiány jöhet

Több ezer gyógyszert vontak már ki az elmúlt években a forgalomból, de további készítmények tűnhetnek el a patikák polcairól — főként azok, amelyeket a kis jövedelműek is megengedhetnek maguknak.

További 2300 gyógyszer tűnhet el a közeljövőben a hazai piacról, figyelmeztetnek a Gyógyszergyártók Egyesületének képviselői. 2016 óta kétezer gyógyszert vontak ki a forgalomból Romániában. A ma már nem forgalmazott orvosságok 60 százaléka 25 lejnél kevesebbe került, így elérhető volt az alacsony jövedelmű személyek vagy a kisnyugdíjasok számára is.

A gyógyszergyártók szerint a clawbackadó egységes alkalmazása miatt tűnnek el a gyógyszertárakból egyes készítmények — mivel anyagilag nem térül meg a gyártásuk és forgalmazásuk. Ők azt javasolják, hogy vezessenek be differenciált clawbackadót, így az illeték az olcsóbb gyógyszerek esetében kisebb lenne, és a készítmény eljutna a kis keresetű betegekhez is. Márpedig a gyógyszerekre nagy szükség lenne, hiszen háromból egy romániai krónikus beteg nem találja meg a patikákban a számára felírt készítményt — derül ki az IRES felméréséből. A kutatásban részt vevő személyek 32 százaléka krónikus beteg, akinek rendszeresen kell gyógyszereket szednie. A krónikus betegségek főleg a 65 éven felüliek hétköznapjait nehezítik meg, 66,2 százalékuk ismerte be, hogy ilyen jellegű problémákkal küszködik, az 51–65 év közöttiek 54 százaléka, a 36–50 év közöttieknek pedig a 18,5 százaléka. De mit tesznek azok közülük, akik nem találták meg az első patikában azt a gyógyszert, amit az orvos felírt? Elsősorban további gyógyszertárakban érdeklődnek (73), vagy pár nap elteltével visszatérnek ugyanabba a patikába (21), 10 százalékuk visszamegy a gyógyszert felíró szakemberhez, hogy írjon másik vényt az eredeti készítményt helyettesítő gyógyszerrel, nyolc százalékuk ismerősön keresztül is keresgél, 1 százalékuk pedig az interneten is rákeres. A krónikus betegek 8 százalékának viszont még ezek után sem sikerül gyógyszerhez jutnia — derül ki az IRES adataiból. A romániaiak nagy része, 57 százaléka úgy véli, hogy mindezért a kormány a hibás, 26 százalékuk az egészségbiztosítót, 18 százalékuk a gyógyszergyártókat, 15 százalékuk a forgalmazókat, 12 százalékuk a patikákat, 8 százalékuk pedig az orvosokat okolja.

Jelenleg egyébként olyan fontos gyógyszerekből van hiány, mint a Cisplatin, Tamoxifen, Fluorouracil vagy Flutamid, amelyeket a rosszindulatú daganatos betegségek kezelése során alkalmaznak, de olyan gyógyszerek is eltűnhetnek, amelyekre nagy szükség van demencia (Mamentine), kórházon belüli fertőzések (Gentamicinum), asztma (Theophyllinum), magas vérnyomás és szívelégtelenség (Captopril), szívelégtelenség és májcirrózis (Furosemid) vagy a gyomor- és bélrendszeri betegségek (Ranitidin) kezeléséhez.

 

Bumbuluţ Krisztina