×
2024. 05 07.
Kedd
Gizella
17 °C
enyhe intenzitású szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Egészség

Hasznos tanácsok otthon gyógyulóknak

2020.12.17 - 17:26
Megosztás:
Hasznos tanácsok otthon gyógyulóknak
Fotó: Szabad Európa Rádió
Miként tudjuk otthon kezelni a COVID-19 okozta egyes tüneteket, és milyen panaszok fellépése esetén van szükség azonnali segítségre és a mentő hívására? A budapesti Semmelweis Egyetem tájékoztatója összefoglalta a leghasznosabb tudnivalókat.

Információk COVID-19-tünetek esetén: mikor mit tehetünk? címmel lakossági tájékoztatót állított össze a budapesti Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikája és Magatartástudományi Intézete. Az anyag számos hasznos információt tartalmaz a szatmári lakosok számára is, ugyanakkor kiemeli, hogy miként tudjuk otthon kezelni a COVID-19 okozta egyes tüneteket, és milyen panaszok fellépése esetén van szükség azonnali segítségre és a mentő hívására.

Ha koronavírus-fertőzésre utaló tünetei vannak, az első és legfontosabb lépés, hogy maradjon otthon, értesítse a családot, háziorvost — emelik ki a szakemberek.

A családtagokkal is tartson kellő távolságot! Mosson rendszeresen kezet, a WC-, fürdő- és konyhaajtó kilincseit és egyéb használati eszközöket naponta többször törölje át fertőtlenítőszerrel! A levett ruházatot mielőbb mossa ki, az ágyneműt gyakran cserélje!
Bevásárláshoz (bolt, patika) kérjen segítséget, illetve házhoz szállítást! Fokozza a biztonságérzetet, ha megismeri és felírja azokat a telefonszámokat — például háziorvos, ügyelet —, amelyeket hívhat, amennyiben szükséges.

A tüneteket a megfázás vagy influenza esetén alkalmazott módszerekkel — gyógyteákkal, pihenéssel — is kezelheti, hozzátéve és betartva az orvos utasításait is. Javasolt a vitaminok szedése is: legfőképpen C-vitamin (14 éves korig 500 mg/nap, 14 éves kor fölött 1000 mg/nap adagban), továbbá D-vitamin (gyerekeknek 2000 NE/nap, felnőtteknek akár 5000 NE/nap, de minimum 2000 NE/nap adagban).
A láz, a köhögés, a torokfájás hatékonyan kezelhető számos, közismert gyógyszerrel, például paracetamol- vagy ibuprofentartalmú gyógyszerekkel, a betegtájékoztató, illetve az orvos utasítása szerint alkalmazva azokat.

Igyon elegendő folyadékot! Amikor a vizelet színe világos, akkor megfelelő a folyadékbevitel — tanácsolják. Amikor fekszik, váltogassa a testhelyzeteket annak érdekében, hogy a levegő tüdejének minden részét jól átjárhassa! A hason fekvés kifejezetten jó hatású!

Pihenés és sok alvás

A leghatékonyabban pihenéssel és sok alvással tudja aktiválni szervezete gyógyító erejét. Szervezetének időre és pihenésre van szüksége, hogy fel tudja venni a harcot, és ki tudja dolgozni a megfelelő védekezési stratégiát a vírussal szemben. Ezért nagyon fontos, hogy a pihenés valódi pihenés legyen, és ne otthoni munkavégzés. A fáradékonyság és álmosság jelzés a testétől, hogy beindultak a szervezet saját öngyógyító mechanizmusai. Engedje meg magának a pihenést és alvást, hogy a szervezete tehesse a
dolgát! Ez az időszak most lehetőség arra, hogy olyan pihentető, kikapcsolódást segítő dolgokkal foglalkozzon, amikre máskor nincs ideje. 

Ha tünetei vannak, konzultáljon telefonon a háziorvosával, ugyanakkor értesíteni kell a közegészségügyi igazgatóságot a mintavétel érdekében. Számítsunk arra, hogy a mintavételt végző mentősök fehér „szkafanderbe” öltözve érkeznek majd! Fontos, hogy a mintavétel előtt 2 órával ne egyen, csak vizet igyon, ne dohányozzon, és ne mosson fogat!

Mikor szükséges mentőt hívni?

Egyes tünetek jelzik, hogy önnek azonnali segítségre van szüksége. Hívja a mentőket a 112-es számon, ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja magán vagy családtagján: súlyos vagy fokozódó nehézlégzés, fulladás (pihegés, légszomj, kékes ajkak, sápadtság); súlyos vagy fokozódó mellkasi vagy felhasi fájdalom; hirtelen megjelenő, súlyos vagy fokozódó, erős fájdalom; ájulás, eszméletvesztés; hirtelen jelentkező erőteljes szédülés vagy hirtelen fellépő látás- vagy beszédzavar; súlyos, hirtelen megjelenő végtagi ügyetlenség, mozgászavar, bénulás; környezet által észlelt zavarodottság, zavartság; vérköpés, vérhányás vagy csillapíthatatlan vérzés; tartósan fennálló, egyre fokozódó hányás vagy hasmenés.

Ha a mentők úgy ítélik meg, hogy az ön számára biztonságosabb a kórházi ellátás, akkor a területileg illetékes kórház fertőző betegségek osztályára, járványkórházba vagy más, COVID-ellátásra kijelölt intézménybe kerülhet. A kórházban minden szükséges vizsgálatot elvégeznek, és újra ellenőrzik, hogy ön koronavírus-fertőzött-e. Ha a laboreredmény megerősíti, hogy ön koronavírus-fertőzött, akkor olyan osztályon fogják kezelni, amelyik felkészült erre az ellátásra is. Ha nem fertőzött, és más betegsége van, akkor a betegségének megfelelő osztályra kerül.

Bumbuluţ Krisztina

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.
Még mindig napirenden a koronavírus!
Világszerte 632 428 873 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 6 600 114 – derül ki a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem vasárnap reggeli adataiból.
3 ezrelék fölött a megye fertőzöttsége
A legfrissebb tájékoztatás szerint Szatmár megyében az elmúlt 24 órában összesen 143 új koronavírusos esetet regisztráltak, ezzel pedig megyénk fertőzöttségi szintje átlépte a 3,04 ezreléket.