×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Három pillérre épül a Városfejlesztési Terv

2020.09.02 - 07:20
Megosztás:
Három pillérre épül a Városfejlesztési Terv
Multifunkcionális sportcsarnok és tanuszoda, az utca- és járdafelújítás folytatása, a parkolóházak s a harmadik Szamos-híd megépítése — egy élhető, szerethető, csendes, zöld, kerékpáros- és gyalogosbarát Szatmárnémeti, ez Kereskényi Gábor polgármesterjelölt terve.

Szatmárnémeti nyolc polgármesterjelöltje közül az újabb mandátumért induló Kereskényi Gábor mutatta be elsőként — tanácsosjelölti csapatával együtt — a megyeközpont Városfejlesztési Tervét. „Szatmárnémeti az egyik legintenzívebb fejlődési korszakát élte és éli meg, sikerült ledolgozni a lemaradásokat, aminek köszönhetően egyre vonzóbb és élhetőbb város” — fogalmazott köszöntőjében Kereskényi, röviden összefoglalva az elmúlt négy év fejlesztéseit. Mint fogalmazott, nincs olyan beruházási terület és nincs olyan része a városnak, ahol ne dolgoztak volna — az utca- és járdafelújításoktól kezdve a piacok felújításán át az új bölcsődék és óvodák létrehozásáig, s mindemellett 22 európai uniós finanszírozású pályázatot is „mozgásba lendítettek”, melyek közül kettő kivételével mindnek megvan már a kivitelezője is, illetve elkezdődtek a munkálatai, mint például a harmadik Szamos-hídnak és a Batizi úti távolságibusz-terminálnak, de pár hét múlva kezdődik a Kubik rendbetétele és szabadidőközponttá alakítása és az ócskapiac felújítása is.

„A 2016–2020 közötti időszak elsősorban az azt megelőző mandátum elvesztegetett idejének és lehetőségeinek a bepótolásáról szólt — a következő időszakban az előző négy évben lefektetett alapokon folytatjuk az építkezést. Városfejlesztési Tervünk három fő pillérre épül, az elkezdett projektek folytatására, valamint olyan további nagyberuházásokra — mint például sportcsarnok és tanuszoda létrehozása —, amelyekre minden szatmári évtizedek óta vágyik és vár” — mondta Kereskényi.

A Városfejlesztési Terv első pillérét Maskulik Csaba városmenedzser és tanácsosjelölt ismertette részletesebben. „Most már biztos, hogy nem csak a makettjét nézzük, hanem közlekedni is fogunk a harmadik Szamos-hídon, amelyre nagyon nagy szüksége van a városnak. Folytatjuk az utcák, járdák, parkok és zöldövezetek korszerűsítését, leaszfaltozzuk a megmaradt földes utakat, kiépítjük a kerékpárutat, bővítjük az ivóvízhálózatot, korszerűsítjük az új központot, amely hamarosan a szintén régóta várt gyalogoshíddal is bővül, és korszerűsítjük a régi központot is, kivezetve a gépjárműforgalmat — ugyanakkor növeljük a parkolók számát a két, tervezés alatt álló emeletes parkolóházzal. Természetesen tovább folytatjuk a tanintézmények modernizálását, akárcsak a városi közvilágításét, valamint a tömbházak hőszigetelési programját, bővítjük a térfigyelő kamerarendszert, s nem utolsósorban bővítjük az ipari parkot is, hiszen feltett szándékunk, hogy új beruházókat csábítsunk Szatmárnémetibe” — sorolta.

A második pillér a nagyberuházások beindítását foglalja magában — s olyan, valóban régóta várt dolgokat jelent, mint a sportcsarnok, amelynek multifunkcionális (többek között koncertek megtartására is alkalmas) épülete a körgyűrű közelében kap helyet; a tanuszoda (hiszen mint Kereskényi fogalmazott: „nincs egészséges fiatalság és fizikailag aktív időskor városi uszoda nélkül”), amit a városközponttól nem messze, értelemszerűen jól megközelíthető helyen terveznek felépíteni; valamint a Sárerdő parkerdősítése, amely által visszaadják a lakosságnak, és bekerül a város vérkeringésébe. „De ugyancsak a második pillér keretében készülünk a 2021–2027-es EU-s pályázati időszakra is, hat csapásirány mentén (többek között a régi strand Szamos-parti részének rendbetétele és zöld pihenőövezetté alakítása, újabb 30 darab, környezetkímélő autóbusz vásárlása, a közszolgáltatások még inkább digitalizálása, a 14-es, 15-ös és 16-os lakónegyedbeli közösségi terek modernizálása). Folytatjuk a történelmi épületek homlokzatfelújítási programját is, sőt: létrehozzuk a városi esztétikai bizottságot, amelynek keretében neves műépítészek és városrendezési szakemberek mondanak majd véleményt minden olyan tervezett módosításról, amely a történelmi városközpontot érinti” — fejtette ki Kereskényi.

Élhető, szerethető, csendes, zöld, kerékpáros- és gyalogosbarát város építése, amelyben jól fizetett munkahelyek és munka után kikapcsolódási lehetőségek várják haza a fiatalokat — ez a fejlesztési terv harmadik pillére. Ugyancsak a harmadik pillér foglalja magában azt is, hogy 2021-től beindítják a „részvételi költségvetés” projektet, amelynek keretében a lakosság aktívabban vehet részt a döntéshozatalban; a fiatalok számára közösségi munkavégzési irodát (coworking office) alakítanak ki a Technológiai és Innovációs Központban; városi kutyafuttatókat hoznak létre — hiszen egy fejlődő város négylábú lakóiról is gondoskodni kell.

„A lassan véget érő mandátumunk során fontos volt, hogy nemzetiségtől függetlenül minden szatmári érezze a megbecsülést és a tiszteletet — ez így lesz a továbbiakban is. A közösségért, a városért dolgozik majd az RMDSZ csapata, amelynek tagjai pontosan tudják, milyennek szeretnék látni Szatmárnémetit négy év múlva: ahol jó élni, ahová érdemes visszatérni” — hangsúlyozta Kereskényi Gábor, megköszönve mindenkinek a négyévnyi együttműködést.

A Városfejlesztési Terv bemutatójának záróakkordjaként Pataki Csaba megyei tanácselnökjelölt úgy fogalmazott: Szatmárnémeti és Szatmár történelmében nagyon sok lapot kell visszaforgatni, amíg egy ilyen jól együttműködő tandemet találunk. „Az elmúlt 4 évben egymást segítve és támogatva, egymást kiegészítve fejlesztettük a várost és a megyét. Közös döntéseink a megye lakosainak érdekeit szolgálták — és igen, voltak vitáink is, de mindig konstruktívak, s egymást segítve haladtunk tovább, mert együtt akarjuk élhetővé tenni Szatmárnémetit és Szatmár megyét. Ha példákat kellene mondanom, akkor megemlíthetném, hogy átvettük a filharmóniát, hogy a város a felszabaduló összeget fejlesztésekre fordíthassa. Új megyei kórházat építünk, melyet Szatmárnémeti önkormányzata segít korszerű berendezésekkel felszerelni. Modern könyvtárat és kulturális központot hozunk létre, melyet a városi emberek megtöltenek majd élettel. Fejlesztettük repülőterünket, feltéve ezzel Szatmárnémetit és Szatmár megyét a világtérképre. A lista hosszú, a közös terveink a jövőben is a szatmári emberek érdekeit fogják szolgálni. Bátran kijelentem: Erdély legjobb csapata a miénk. Hajrá, Gábor, csak így tovább, Szatmárnémeti!”

Szabó Kinga Mária

Kegyelmi lakodalmasokat is köszöntöttek
Szatmárnémeti illetőségű arany- és gyémántlakodalmukat ülő párokat jutalmazott csütörtökön a városvezetés. Egy olyan házaspárt is köszöntöttek, amelynek tagjai hetven éve fogadtak egymásnak örök hűséget.
Újabb variáció a régi főtéri közlekedésre
Lehet még tovább cizellálni a szatmárnémeti régi főtér lezárása miatt megviselt belvárosi közlekedés szabályait. Lehet, hogy a Horea utca lesz a megoldás a buszmentes főtér nélküli jó tömegközlekedésre?
Vívás: szatmárnémeti a világ 42. legjobb junior párbajtőrözője!
Előkelő világbajnoki pozíciót tőrözött ki magának Rijádban Ana Tomşa, a szatmárnémeti vívóiskola reménysége, kedden Kurtinecz Johanna követheti őt a sorban, a másik szatmárnémeti lány akkor lép pástra kadett egyéniben.