×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
12 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Három gyilkosság és 30 halálos baleset 2021-ben

2022.01.19 - 11:33
Megosztás:
Három gyilkosság és 30 halálos baleset 2021-ben
Fotó: Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség
Szatmár még mindig biztonságos — tavaly kevesebb gyilkosság, rablás és lopás történt, mint egy évvel korábban, viszont nőtt a halálos közlekedési balesetek száma, míg a statisztikát változatlanul az ittas vezetés, a gyorshajtás és a szabálytalan előzés vezeti.

Tavaly 18 405 alkalommal kérték a rendőrség segítségét a 112-es egységes segélyhívón, ami naponta átlagosan 50 hívást jelent, s ezekből 10 773 (napi 30) volt azonnali közbelépést vagy segítséget igénylő bejelentés — derült ki a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség évértékelőjéből. Mint az összesítés kiemeli, tovább csökkent a rablások és lopások száma — különösen a besurranásoké és lakásbetöréseké, ami érthető is, hiszen a járványhelyzet miatt nagyon sokan dolgoznak otthonról, távmunkában, vagyis szinte egész napjukat a lakásban töltik, jóval kevesebb akciózási lehetőséget hagyva az alkalmi tolvajoknak. Ám míg az anyagi javak elleni bűncselekmények aránya jelentősen csökkent, addig a testi sértés, ütés és egyéb erőszakos cselekmények száma valamelyest emelkedett, különösen a családon belüli bántalmazás terén — ami egyrészt a különböző járványügyi korlátozások miatti összezártság számlájára írható, ugyanakkor nem elhanyagolható tényező az sem, hogy egyre több bántalmazott nő jelenti az esetet, kér azonnali segítséget, távolságtartási végzést.

Három emberölés történt

Tavaly három gyilkosságot követtek el, és ez jelentős csökkenés 2020-hoz viszonyítva, amikor hat emberölés történt, ugyanakkor csökkenés az előző időszakokhoz viszonyítva is, ugyanis Szatmárban hosszú évekre visszamenően mondhatni konstansan 4–5 között mozgott ezen bűncselekmények száma — ráadásul a különös kegyetlenség és extrém brutalitás jellemezte őket, illetve a 2020-ban elkövetett emberöléseket szakmeghatározásilag a véres kategóriába sorolták.
A tavaly elkövetett gyilkosságok közül kettő hirtelen felindulásból történt — április elején Csedregben egy 51 éves helybéli férfi gereblyenyéllel ütötte agyon szomszédját és egyben jó barátját, akivel poharazgatás és beszélgetés közben vesztek hirtelen össze, s az erősen ittas elkövető a vita hevében felkapta az első keze ügyébe akadó tárgyat, egy gereblyét, aminek a nyelével többször is megütötte az udvarán, a ház bejáratának közvetlen közelében lévő áldozatot, aki belehalt sérüléseibe.
A túlzott italfogyasztás vezetett gyilkossághoz október elején is, amikor a Majtény és Nagykároly közötti tanyán, Korparéten (ahol a tettes és az áldozat is juhászként dolgozott) két férfi vitába keveredett, s az elkövető egy lópatkoló fogóval háromszor fejbe verte áldozatát, aki azonnal életét vesztette.
A harmadik, Tartolcon elkövetett kettős emberölés besorolásilag némiképp a rablógyilkosság kategóriába tartozik — ugyanakkor komoly kérdéseket is felvet mind a mai napig a büntetőhatóság hatékonyságával, helyzetnek megfelelő döntéseivel kapcsolatban. A 42 éves elkövető június derekán, egy hétköznap késő este erősen ittas állapotban hazafelé tartott, amikor behatolt áldozatai, a 88 és 76 éves házaspár portájára. A konyhából magához vett két kést, és az udvar jobb oldalán álló épület földszintjén, az előszobában várta, hogy az idős házaspár lefeküdjön — ekkor támadt az ágyban tévét néző és beszélgető áldozatokra. Előbb a bácsit szurkálta össze és vágta el a torkát, majd hasonló brutalitással támadt a nénire is, akinek szintén elvágta a torkát, aztán a nyomokat eltüntetendő fel akarta gyújtani a házat, kinyitotta a gázpalack és a tűzhely csapját, meggyújtotta az egyik szék háttámláján lévő ruhadarabot, a ház ajtaját kulcsra zárta, és távozott. Az nem volt tisztázva, hogy a férfi csak nyereségvágyból vagy más aljas indokból is követte el a minősített emberöléseket — ugyanis a gyilkosságok elkövetésekor épp 60 napos jogi felügyelet alatt állt nemi erőszaktevés vádjával (abban az esetben egy szintén idős, 70 év feletti néni volt az áldozat). Hogy mi indokolta az avasfelsőfalui bírák június eleji döntését, hogy a többszörösen büntetett előéletű, kötekedő s különösen ittas állapotban igen agresszív férfit nem előzetes letartóztatásba, hanem a sokkal enyhébb (lényegében teljesen szabad mozgást biztosító) jogi felügyelet alá helyezik, azt nem tudni — viszont ez a döntés tette lehetővé számára, hogy behatoljon az idős házaspár otthonába, kegyetlenül bántalmazza és lemészárolja őket.

24 lőfegyver és rengeteg cigaretta

Bár egyre többen hódolnak a vadászatnak és a légpuskás paintball élvezetének, még mindig nagyon sokan „felejtik el” bejelenteni a rendőrségen, ha egy-egy újabb „játékszerrel” gazdagodott arzenáljuk, vagy nem a törvényben előírtak szerint tárolják-szállítják azokat. A rendőrség Lőfegyverek, Robbanószerek és Veszélyes Anyagok Osztályának munkatársai 45 bűncselekményt regisztráltak, 24 lőfegyvert és 583 töltényt koboztak el, illetve az év végi ünnepkörhöz kötődő, tematikus razziáik során az előző évhez viszonyítva mázsányival több, 457 kilogramm petárdát és tiltott tűzijátékot, valamint 96 050 kg veszélyes anyagot és 2360 liter veszélyes hulladékot.
Az illegális cigarettakereskedelem megfékezésére tett akcióik sem voltak teljesen eredménytelenek: tavaly összesen 182 043 doboz csempészcigarettát koboztak el, közel 2 200 000 lej értékben, s az akciók nyomán 34 bűncselekményt regisztráltak, 7 csempészt előállítottak, hármat előzetes letartóztatásba helyeztettek, míg két csempész házi őrizetbe, kettő pedig jogi felügyelet alá került.

30 halálos baleset

Közlekedésbiztonsági szempontból továbbra is az ország egyik legbiztonságosabb megyéje vagyunk — ezt a rangsort a balesetek és azok súlyos sérültjeinek, valamint halálos áldozatainak számát figyelembe véve állítják fel — s bár tavaly valamelyest több közúti esemény történt, mint 2020-ban, még mindig a biztonságos kategóriába tartozunk: 348 baleset követelt emberi áldozatot: 30-an vesztették életüket, 81-en nagyon súlyos/súlyos, míg 237-en könnyebb sérüléseket szenvedtek.
A megye útjain elkövetett szabálytalankodásokért összesen 3970 jogosítványt vontak be (343-mal kevesebbet, mint egy évvel korábban), és 36 064 bírságot róttak ki (bő 18 000-rel kevesebbet, mint 2020-ban) — ebből 3210 jogosítványbevonással és 11 851 bírsággal kimondottan a megengedett sebességhatár túllépését „díjazták”.
A balesetek legfőbb kiváltó oka továbbra is a gyorshajtás (a sebességmániás gépkocsivezetők száma nem csökken az előző évekhez képest), az ittas vezetés — és sajnos egyre részegebben ülnek vagy inkább tápászkodnak a volán mögé, ugyanis az ellenőrzések során lebukott, illuminált állapotban levő sofőrök több mint negyedénél 1 ezrelék körüli, illetve annál nagyobb alkoholszintet mutatott ki a szonda — és a kötelező elsőbbségadás elbliccelése. Persze a gyalogosoknak sem kell szégyenkezniük, szabálytalankodásaik (és kimondottan az úttesten körültekintés nélküli átszaladás, zebrára körültekintés nélküli lelépés) továbbra is előkelő helyet foglalnak el a balesetek kiváltó okai között — tavaly 1153 gyalogost büntettek meg a szabálytalankodások miatt.

 

Mikrobusz borult az árokba, bennragadtak az utasok
Közlekedési balesettel indult ez a hét Szatmár megyében: hétfő reggel 8 óra körül egy munkásokat szállító kisbusz borult az árokba Piskárkosnál. A baleset nem járt halálos áldozattal – tudatta portálunkkal a katasztrófavédelem.
FRISSÍTVE! Gyermekbántalmazás miatt őrizetbe vett szülők
FRISSÍTVE: A szülőket előzetes letartóztatásba helyezték. Őrizetbe vették vasárnap egy kétéves Szatmár megyei gyermek Németországban élő szüleit, miután – a rendőrség szerint –, németországi tartózkodásuk alatt bántalmazták a kisgyermeket.
Gázpalack robbant, szén-monoxid ölt
Nagyon kell vigyázni a téli időszakban az ilyenkor fokozottabban használt berendezésekkel, anyagokkal, mert nem csak meleget adnak, de ölhetnek is.