×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

Gyermekorvosok a Covid-oltásról

2021.12.03 - 18:28
Megosztás:
Gyermekorvosok a Covid-oltásról
Fotó: Getty Images
Nemsokára kezdődhet Európában az 5–11 év közötti gyermekek koronavírus elleni oltási kampánya. Ennek okán gyermekorvosok készítettek összefoglalót, és több fontos kérdésre is választ adtak.

A tervezettnél egy héttel korábban, már december 13-án elkezdik kiszállítani az Európai Unióban a német BioNTech és az amerikai Pfizer együttműködésével az 5–11 éves korosztálynak az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta betegség (Covid-19) ellen kifejlesztett védőoltást. Ezt a német szövetségi egészségügyi miniszter, Jens Spahn közölte, hozzátéve, hogy „sikerült elérnünk, hogy az 5–11 éves gyerekek számára az oltóanyagot egy héttel korábban szállítják az egész EU-ban, erről a gyártó biztosított minket”. Ez a világjárvány közepette jó hír, és „fontos a szülőknek és a gyerekeknek, akik meg akarják védeni magukat” — írta a miniszter.
Románia is elkezdte már a logisztikai előkészületeket a gyermekek oltáskampányának lefolytatásához. A koronavírus elleni országos oltáskampányt koordináló bizottság elnöke, Valeriu Gheorghiţă nemrég azt nyilatkozta, hogy oltópontokat hoznak létre a gyerekkórházakban, de a jelenleg működő oltásközpontokban is nyitnak külön oltópontokat a gyerekek számára, és a kampányhoz csatlakozott háziorvosok rendelőjében is megkaphatják majd az oltást a kicsik. Az online oltásplatform is módosul úgy, hogy a felnőttek előjegyzést kérhessenek az 5 és 11 év közötti gyerekük beoltására.
Az öt évnél idősebb gyermekek Covid-19 elleni védőoltási kampányára a szomszédos Magyarország is készül, az Alapellátó Gyermekorvosok Tudományos Társaságának szakemberei pedig egy rendkívül hasznos összefoglalót készítettek minden magyar szülő számára, melyből kiderül a védőoltás szerepe a koronavírus-fertőzés megelőzésében a gyermekek körében, és igyekeznek tiszta képet nyújtani az oltás esetleges mellékhatásairól is.

Milyen haszna van?

A védőoltás csökkenti a koronavírus okozta megbetegedés halálos kimenetelének az esélyét — emelik ki a gyermekorvosok. Rendszeresen találkozunk gyermek áldozatokról szóló tudósításokkal: például az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia és a Gyermekkórház Szövetség adatai szerint a halálozás a gyermekeknél 0–0,26 százalékos (az USA 45 államában történt felmérés alapján; 7 államban egyáltalán nem fordult elő).
A védőoltás csökkenti a súlyos lefolyás, kórházba kerülés, intenzív kezelés, oxigénterápia esélyét. Ugyancsak az amerikai egyesült államokbeli adatok szerint a 12–17 éves korosztályból tízszeres eséllyel kerülnek kórházba a teljes oltási sorozattal nem rendelkezők.
A védőoltás segít a sokszervi gyulladásos megbetegedés megelőzésében — írják. Akár enyhe lefolyású koronavírus-fertőzést követően is gyermekekben későbbi szövődményként súlyos sokszervi gyulladás alakulhat ki a szervezet kóros immunválasza miatt.
A védőoltás segít a hosszú távú Covid (long-Covid, post-Covid) megelőzésében. A fertőzés lezajlása után 6–8 hétig vagy akár hónapokig is nagyfokú állandó fáradtság, figyelem-, memória-, számolási, nyelvhasználati, gondolkodási, tanulási nehézség, krónikus tüdőproblémák, elhúzódó ízérzés- és szaglásvesztés állhat fenn a gyermekeknél. Ez egészséges fiataloknál is előfordulhat, akik tünetmentesen vagy akár egészen enyhe tünetekkel estek át a fertőzésen.

Tényleg indokolt a gyerekek oltása?

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) adatai szerint az 5–11 éves korosztályban 2021. október közepéig az USA-ban több mint 8300 kórházi felvétel történt COVID-19-cel összefüggésben, csaknem 100 halálesettel. Valójában ebben a korosztályban ezzel a megbetegedés bekerült a tíz leggyakoribb halálok közé.
A védőoltás csökkenti a fertőzés átadásának kockázatát. Az oltott gyermekek kevésbé adják át a vírust barátaiknak, társaiknak, szeretteiknek, szüleiknek, nagyszüleiknek, tanáraiknak, ezzel őket is védik — hangsúlyozzák a gyermekorvosok. Különösen fontos ez a fiataloknál, akik iskolába járnak, sportolnak, programokra mennek, szórakoznak.

Mellékhatások és egyéb szempontok

A tizenévesekben megfigyelt mellékhatások azonosak a felnőtteknél tapasztaltakkal: fájdalom, bőrpír, duzzanat az injekció beadásának helyén, fáradtság, fejfájás, ízületi és izomfájdalom, rossz közérzet, szédülés, amelyek pár nap alatt elmúlnak. A felnőtteknél ismert anafilaxiás reakció extrém ritka. A védőoltás beadása után edzeni, sportolni lehet, de a kifejezetten erőteljes edzések néhány napig kerülendők.
Sokszor és sokak által emlegetett téma a szívizomgyulladás kockázata az oltás után, de mekkora ennek a tényleges rizikója? A szakemberek szerint elsősorban a tizenéves fiúk oltásánál létezik ez a kockázat, jellemzően pár nappal az oltás és inkább a második adag beadása után jelentkezhet; mellkasi fájdalom, légszomj, szívdobogásérzés, gyengeség
kíséri; általában pár nap alatt megszűnik, tüneti terápiával, pihenéssel jól kezelhető. A szívizomgyulladás azonban maga a fertőzés hatására hatszor gyakrabban fordul elő, mint az oltás következtében. Ami a növekedést, serdülést illeti, nincs biológiai ok vagy bizonyíték, ami arra utalna, hogy az oltás beavatkozna ezekbe a folyamatokba, vagy hatással lenne a hormonháztartásra. A vakcina nem tartalmaz örökítő anyagot (DNS), nem lép be a sejtek magjába. Az mRNS megtanítja a szervezetet az ellenanyag-termelésre, maga viszont hamar lebomlik.
Nincs bizonyíték arra sem, hogy hatással lenne a vakcina a reproduktív folyamatokra, tizenévesek körében sem. Előfordulhat a menstruációs ciklus szabálytalansága, mely nem tart tovább egy-két hónapnál.

Már átesett rajta, így is kell-e oltani?

A fertőzés kivált ugyan védelmet, azonban ennek mértéke személyenként nagyon eltérő és megjósolhatatlan. Enyhe lefolyás esetén az immunválasz meglehetősen gyenge. Ezzel szemben az oltás bizonyítottan erőteljesebb és hosszabb időtartamú választ eredményez. A fertőzésen már átesett gyermekeknél az oltás egyúttal extrém hatékony emlékeztetőként is működik.

Ha a kicsiknél gyenge a lefolyás, miért oltassunk?

Gyermekeknél is előfordul a fertőzés súlyos, akár halálos formája. És enyhe lefolyás esetén is ugyanúgy kialakulhatnak hosszabb távú súlyos következmények. „Sosem tudhatom, hogy az én gyermekem éppen hogy fog reagálni, nem érdemes kockáztatni. Szülőként, gyermekorvosokként is felelősséggel tartozunk a gyermekeinkért. Éljünk közösen a védelem lehetőségével!” — üzenték a gyermekorvosok.

Bumbuluţ Krisztina

 

Szatmári áldozata is van az influenzának
Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.
Ingyenes eb sterilizálási és élősködő-mentesítési akció
Bécsi állatorvosokkal közösen szervez akciót a szatmárnémeti Ham ham Egyesület a Mobovet állatorvosi rendelő és a Szatmár megyei Prefektusi Hivatal március 2. – 4. között.
Növekszik a megbetegedések száma
Ha enyhén is, de növekedett a felső légúti megbetegedéssel, influenzával, COVID-19 megbetegedéssel, tüdőgyulladással küszködő Szatmár megyei lakosok száma – derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság portálunkhoz eljuttatott adataiból.