×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
enyhe intenzitású szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Gyakorlat: mentés földrengés és -csuszamlás után

2020.10.27 - 13:30
Megosztás:
Gyakorlat: mentés földrengés és -csuszamlás után
Az elmúlt hétvégén négy helyszínes, komplex, egész napos nemzetközi terepgyakorlat keretében mentették a földrengés után a romok alatt és kútban rekedt, valamint a földcsuszamlás által elsodort építkezésről az áldozatokat a hivatásos és önkéntes csapatok.

Akárcsak egy héttel korábban, ezen a hétvégén is terepgyakorlatozni, vizsgázni gyűltek össze a határ menti katasztrófavédelmi együttműködést erősítő, CROSS–COOP-projekt keretében a komorzáni és tartolci önkéntes tűzoltók (akik az elmúlt időszakban számos elsősegély-, GPS segítségével történő kereséstechnikai, valamint alpintechnikai képzésen vettek részt), és a csengeri Szent Flórián Tűzoltó és Vízimentő Egyesület csapata, míg a kárpátaljai Técső járásban lévő Alsóapsa csapata online követte az eseményeket.
A terepgyakorlat egy látványos, városi kutató-mentő gyakorlat volt, amely során egy földrengés és az általa kiváltott földcsuszamlás okozta helyzeteket kellett felmérni, a bajba jutott személyeket kimenteni, és a további károkat megakadályozni.
A komorzáni csapat felállított egy mobil parancsnokságot az események koordinálására, bevonta az erdészeket, a helyi vadásztársaságot és a kutyás kereséshez a Multisalva Speciális Mentőcsapatot.
Elsőként a helyi általános iskolához kellett kivonulni, ahol egy tanár és egy diák nem tudott időben kimenekülni az épületből, és az erős földrengés miatt rájuk szakadt a tetőszerkezet. A keresőegységek a tanárt találták meg először, ő csak könnyebb sérüléseket szenvedett, míg az ezt követően lokalizált és a törmelék alól kiásott gyermek súlyosabb sérüléseit helyben kellett ellátni, és meg kellett szervezni a veszélyes épületből való kijuttatását.
A második helyszínen egy domboldalban lévő lakóház dőlt össze, és nem lehetett tudni, hogy a család hány tagja volt otthon az eset bekövetkeztekor, ezért tüzetesen át kellett vizsgálni az egész épületet pincétől a padlásig. Azokon a helyeken, ahol az épület tartószerkezete is meggyengült, statikai szakember véleményét is kikérték a behatolás előtt. A házban csak egyetlen személy tartózkodott, akit viszont csak jelentős mennyiségű törmelék elhordása után tudtak kiszabadítani.
A harmadik helyszínen egy, a földrengés alkalmával éppen a kutat javító személyt kellett menteni, aki a mélyben rekedt. Itt a csengeri tűzoltók alpincsapata vette át az irányítást, és kötélen leeresztettek egy tűzoltót, aki egy másik kötélre rögzítette a bajbajutottat, majd egy különleges csigarendszer segítségével mindkettőjüket kiemelték a kútból. A sérült súlyos hipotermiás állapotba került, őt a helyi önkéntesek ápolták a mentő érkezéséig.
A negyedik és egyben utolsó helyszínen egy, a község határában lévő építkezést sodort el a földcsuszamlás, itt számos építőmunkás és a házigazda családja tartózkodott, s emiatt több kutatócsoportra osztotta szét az irányítási pont a mentőcsoportokat. Egyesek a patakmederben keresték és egy híd alatt találták meg az egyik építőmunkást, egy másik csoport a speciális terepjáró járművekkel kutatta fel az erdőbe menekült házigazdát és gyermekeit. A legnehezebb feladat azonban arra a csapatra maradt, amelyik az autóval menekülni próbáló építőmunkást mentette. Ugyanis a földcsuszamlás ráborított a járműre egy nehéz betonelemet, és betemette sárral és hordalékkal is — itt az önkéntes tűzoltók először kézi erővel kiásták a járművet addig a pontig, hogy meg tudják állapítani: a bent rekedt személy eszméleténél van, és nincsenek súlyos sérülései. Ekkor felmérték, hogy kézi erővel nem tudják eltávolítani a többtonnás betonelemet, és egy nehéz munkagéppel rendelkező helyi vállalkozó segítségét kérték. A munkagép már könnyedén leemelte a terhet, ezt követően a csengeri tűzoltók speciális közúti mentéseknél használt erővágókkal feldarabolták az összeroncsolt járművet, és kiemelték a benne rekedt személyt.
Az eseményt valós időben online közvetített videókon nézték az alsóapsai partnerek, és rajtuk kívül még több ezer követője volt a közösségi médiában.
A terepgyakorlat másnapján szakértők segítségével részletesen kielemezték az akció mozzanatait, és egyes elemeit újra elgyakorolták.
A CROSS–COOP-projekt tevékenységén belül 2021 márciusában ugyanezek a partnerek egy erdőtűzoltási és vízi mentési gyakorlatot tartanak hasonlóan látványos módon Csengerben.

Fokozódhat a madárinfluenza-járvány
A madárinfluenza okozta járványhelyzet fokozódásától tartanak az állategészségügyi szakemberek. Összefoglalták mit kellene tenniük a szatmári, hivatásos vagy háztáji baromfitartóknak, hogy megelőzzék az elhullást.
Tizenhárom nap, tizennégy földrengés
Két földrengést is mért szombaton Temesvár közelében a román földfizikai intézet, ezekkel együtt tizenhárom nap alatt összesen tizennégy kisebb erősségű földrengés volt az országban.
Lesz fix radar a körgyűrűn is
2024 a fix közúti radarok és a közlekedést figyelő kamerák éve lesz a közlekedésbiztonság tekintetében Romániában. Amennyi baleset volt, biztosra vehető, hogy a szatmárnémeti körgyűrűre is jut ezekből.