×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Focidömping hétvégén Bakutól Londonig

2021.06.11 - 14:37
Megosztás:
Focidömping hétvégén Bakutól Londonig
Debütál az Európa-bajnokságon az előző torna bronzérmese, Wales, a multikulturális Svájc, a világelső Belgium, a vb-ezüstérmes horvátok, a két újonc Finnország és Észak-Macedónia és a visszatérő Hollandia is.

Szombaton és vasárnap is egyaránt három mérkőzést rendeznek a labdarúgó Európa-bajnokságon, így egy hétvége alatt „virtuálisan” hat országba is elrepülünk, hiszen mindegyik meccsnek más-más ország ad otthont. Gyakorlatilag beutazzuk Európát Szentpétervártól és Bakutól egészen Londonig, és útközben bemutatkozik majd Bukarest is, ahol – sok más helyszínhez hasonlóan – először rendeznek majd Európa-bajnoki mérkőzést. 
Szombaton az A-csoport második mérkőzését fogják rendezni. Az első, a török-olasz összecsapás péntek este zajlott Rómában, a torna nyitányaként, ma délután pedig Bakuban Wales és Svájc mérkőzik meg. 

Bale utolsó dobása
A walesiek az előző Eb meglepetéscsapata voltak, hiszen bronzérmet szereztek. Szakértők szerint Robert Page szövetségi kapitány vezetésével idén is van esélyes villantani egyet a brit alakulatnak. Igaz, lesérült a sokoldalú védelmi szakember, Ethan Ampadu (Chelsea), míg Aaron Ramsey április óta nem lépett pályára a Juventusban, Joe Allen (Stoke City) pedig márciusban dőlt ki. Kiesett a védelem feje, a sokoldalú, rutinos Ben Davies (Tottenham) és egy időre a keret egyik legértékesebb játékosa, a szélső David Brooks (Bournemouth) sem játszhat. A kulcsember mindenképpen Gareth Bale lesz, aki a Tottenham Hotspurben kezd magára találni, a kapitánya pedig igyekezett megkímélni őt a felkészülési mérkőzések fáradalmaitól, elvégre nemsokára 32 éves. És éppen ez szól mellette, hiszen ez lehet az utolsó nagy dobása a nemzetközi topfutballban.

Svájc, svájciak nélkül
Wales mai ellenfelének keretében is sok topfocista található, viszont Svájc válogatottjáról inkább a multikulturalitás jut eszébe az embernek. A keret tíz legértékesebb játékosa közül Denis Zakaria (Mönchengladbach) és Kevin Mbabu (Wolfsburg) a Kongói DK, Manuel Akanji (Borussia Dortmund) Nigéria, Granit Xhaka (Arsenal) és Xherdan Shaqiri (Liverpool) Koszovó és Albánia, Breel Embolo (Mönchengladbach) Kamerun, Djibril Sow (Eintracht Frankfurt) Szenegál, Rubén Vargas (Augsburg) Dominika, Haris Seferovic (Benfica) Bosznia-Hercegovina válogatottját is erősíthetné.
Svájc a Nemzetek Ligájában brillírozott, az A-ligában a belgák és az izlandiak előtt végzett az első helyen. Az Eb-selejtezők alatt összesen hat gólt lőttek nekik. Ám jó karmesterük és vérbeli gólvadászuk nincs, így a szakértők nem jósolnak nekik nagy jövőt a tornára. Igaz, Vladimir Petkovic szövetségi kapitány irányítása alatt kijutott minden nagy tornára Svájc, mindig továbbjutott a csoportjából, csak éppen ezt követően egyetlenegy mérkőzést sem tudott megnyerni.

Jön a világelső
Szombat este, Szentpéterváron játszik a világelső belga válogatott a házigazda Oroszország ellen. A németalföldi „vörös ördögök” most visszatérnek legutóbbi nagy sikerük helyszínére, hiszen három évvel ezelőtt, a világbajnokság kisdöntőjében éppen Szentpéterváron verték 2–0-ra az angolokat. Nem lettek gyengébbek azóta a belgák, és abból a csapatból csak Vincent Kompany vonult vissza, és a 33 éves középpályás, a már Kínában játszó Mousa Dembélé öregedett ki, ráadásul ugyanaz a szövetségi kapitány is, a spanyol Roberto Martínez személyében. A belgák minden mérkőzésüket megnyerték, 40 gólt lőve, és mindössze 3-at kapva. Rekordként 16 különböző játékosuk talált be a kvalifikáció alatt.
A csapat esze nyilvánvalóan Kevin De Bruyne, ezért kaptak sokkot a belgák, amikor a Manchester City karmesterének arcán több csontját is eltörte a Bajnokok Ligája döntőjében Antonio Rüdiger. A legújabb hírek szerint De Bruyne legkésőbb a csoportkör végére felépül, műteni nem kell, de egyelőre még fájdalmai vannak. 

Mit csinálnak az oroszok?
A szovjet, majd orosz válogatottakat rendre leírták az Eb-k előtt, az esélyekre sokszor rácáfolva nyertek egy aranyérmet, három ezüstérmet és egy bronzérmet, tehát nagyságrendekkel jobban teljesítenek, mint a világbajnokságokon. Legutóbb 1988-ban várhatták optimistán a kontinenstornát, még Rinat Daszajevvel, Rácz Lászlóval, Szergej Alejnyikovval, Alekszandr Zavarovval, Oleg Protaszovval, Igor Belanovval és Alekszej Mihajlicsenkóval a fedélzeten. A mostani keret legértékesebbje Alekszandr Golovin, máshol nála kétszer jobb játékosok maradnak le a tornáról…
Egyszóval: a szbornájá új aranygenerációnak se híre, se hamva, nemhogy aranyra, még bronzra sem esélyesek most. 

Dán-finn
Talán éppen ezt használhatja ki Dánia és Finnország válogatottja, és a B-csoport favoritjával, Belgiummal karöltve egyikük egyenes ágon továbbjuthat a nyolcaddöntőbe. Mekkora szenzáció lenne, ha a világtornákon újonc Finnország máris ott lenne a legjobb tizenhat között… Az északi állam válogatottja korábban sem Eb-re, sem vébére nem jutott ki. A játékoskeretet nem alkotják nagy ászok, de talán két labdarúgó neve ismerős lehet: Teemu Pukki tíz selejtezőn tízszer volt eredményes, 31 esztendősen ereje teljében van, a Norwichban 26 góllal és 4 gólpasszal zárta az idényt – az angol másodosztályban. Lukás Hrádecky pedig már a Bayer Leverkusen kapusa.
Ezzel szemben a dán keretet több topligás ász alkotja. A kapus Kasper Schmeichel a Leicester Cityből jött a keretbe, Simon Kjaer a Milanból, Andreas Christensen a Chelsea-től, Jens Stryger Larsen az Udinesétől, Jannik Vestergaard a Southamptontól, Joakim Maehle az Atalantától a védelembe; a karmester Christian Eriksen interes, jobbkezei, Thomas Delaney dortmundi, Pierre-Emile Höjbjerg tottenhames, Daniel Wass valenciai. A támadósorban ott a lipcsei Yussuf Poulsen és a barcelonai Martin Braithwaite. Ráadásul nincsenek „túlkoros” játékosok a keretben, messze a legöregebb Schmeichel a maga 34 évével.
A dánok előző 26 mérkőzésükből csak kettőt veszítettek el, mindkettőt a belgák ellen. 
Hogy ez mire lesz elég az Eb-n? Az nyilván kiderül, de az is tény, hogy Dániának ebből a négyesből nagy esélye van a továbbjutásra. 

Angol-horvát csemege
Egyértelműen az angol és a horvát válogatottak összecsapása ígérkezik a legizgalmasabbnak a labdarúgó Európa-bajnokság vasárnapi programjában. 
A magukat a labdarúgás feltalálóinak tartó angolok az olaszországi rendezésű 1968-as Eb harmadik helyét leszámítva csak otthon szereztek érmet Európa-bajnokságon vagy világbajnokságon. Az 1966-os vb-arany mellett a szintén angol rendezésű 1996-as kontinenstornán nyertek bronzot. És most ismét otthon vannak, hiszen a londoni Wembleyben rendezik a legtöbb meccset ezen az Eb-n, szám szerint nyolcat.
A futball hazatérésében pedig most ismét bízhat az angol válogatott, hiszen kimondottan jó formának örvend: a 2018-as világbajnokság óta lejátszott 29 mérkőzéséből 21-et megnyert a csapat, s három döntetlen mellett öt vereség a mérlege, legutóbbi hat találkozóját egyaránt megnyerte, ráadásul csak egy gólt kapott.
A világrangsorban negyedik helyre felkapaszkodó angolok a 2018-as vb ezüstérmesével, a horvátokkal mérkőznek. Azonban a szlávoknak az Eb-n eddig még nem jött ki a lépés, négy meccsnél többet még sosem játszottak egy kontinentális tornán. Nyilvánvaló, hogy a mostani kiíráson nem is lehet más a céljuk, mint minél közelebb jutni a fináléhoz.

Bukarestben kezdenek
A vasárnapi program nyitányán viszont bemutatkozik Bukarest is, 19 órától Ausztria és az újonc Észak-Macedónia mérkőzik a Naționala Aréna gyepén. A 2011 szeptemberében felavatott arénában rendezték a 2012-es Európa Liga-finálét (Atlético Madrid  – Athletic Club 3–0). A legmagasabb nézőszámot is abban az évben, a Románia – Hollandia mérkőzésen regisztrálták, akkor 53 329-en látogattak ki a találkozóra. Most közel 13 nézőt engednek be, de járványszakértői hatóságok engedélyével a nyolcaddöntős meccsre már több mint25 ezer jegyet fognak értékesíteni. 
Itt debütál majd a világranglistán mindössze 62. helyen álló Észak-Macedónia, amely rendkívül jól járt azzal, hogy az EL elindításával a kontinensen kisebb játékerőt képviselő csapatoknak nagyobb esélyük lett kijutni az Eb-re. Az NL D-ligájából az Eb-pótselejtezőbe jutó, majd ott Koszovót és Grúziát búcsúztató balkáni csapat rövid önálló történelme során először lesz ott nagy nemzetközi tornán.

Nagy visszatérő: Hollandia
A csoport másik meccsén a 2016-os Eb-ről lemaradó, 2014-ben vb-bronzérmes hollandok játszanak. Az amszterdami találkozón Ukrajna lesz az ellenfél. 
Virgil van Dijk továbbra is keresztszalag-szakadásából lábadozik, így a kiváló középhátvéd nem vesz részt a tornán. A liverpooli bekk helyét a Juventust erősítő Matthias de Ligt veheti át a védelem tengelyében, így ászokból itt sincs hiány: az oranje jelenlegi legértékesebb játékosa (90 millió euró), a Barcelonát erősítő Frenkie de Jong kihagyhatatlan a holland középpályáról, a Lyon légiósa, Memphis Depay az eddigi 64 meccsén 26 gólt szállított a holland válogatottnak, de nem ismeretlen a Liverpooltól távozó Georginio Wijnaldum, vagy a Sevillát erősítő Luuk de Jong neve sem.
Ma viszont erős ellenfele lesz Amszterdamban, hiszen az Eb-n szövetségi kapitányként debütáló ukrán focilegenda, Andrij Sevcsenko rendesen összekapta a csapatot: az Eb-selejtezőben nyolcból hat mérkőzését megnyertek, és mindössze kétszer értek el döntetlent. A 26 fős keret 18 játékosa az ukrán élvonalban futballozik, az idegenlégiósok között pedig ott van az FTC támadója, Olekszandr Zubkov, aki az eddigi 10 válogatottbeli meccsen egyszer talált be.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, SZOMBAT

A-csoport, 1. forduló
16.00, Baku:
Wales – Svájc

B-csoport, 1. forduló
19.00, Koppenhága:
Dánia – Finnország
22.00, Szentpétervár: Belgium – Oroszország

EURÓPA-BAJNOKSÁG, VASÁRNAP

C-csoport, 1. forduló 
19.00, Bukarest
: Ausztria – Észak-Macedónia
22.00, Amszterdam: Hollandia – Ukrajna

D-csoport, 1. forduló
16.00, London
: Anglia – Horvátország

A mérkőzéseket az M4 Sport és a Pro Tv közvetíti. 

Pesek Attila

Először nyertek Eb-t az angolok
Anglia hosszabbítás után 2–1-re legyőzte Németországot a női labdarúgó Európa-bajnokság döntőjében, a Wembley Stadionban, így története során először elhódította a kontinensbajnoki címet.
1968 után ismét olasz siker az Európa-bajnokságon
Olaszország nyerte meg a labdarúgó Európa-bajnokságot: Roberto Mancini szövetségi kapitány együttese a torna vasárnapi döntőjében 1–1 után tizenegyespárbajban győzte le Anglia csapatát a londoni Wembley Stadionban. Angliának még mindig nincs Eb-győzelme.
Olasz-angol döntővel zárul vasárnap az Eb a Wembleyben
Olaszország nyitotta június 11-én, és Olaszország zárja július 11-én a Eb-t. Egy hónappal ezelőtt 3–0-ra verte a törököket Rómába, most az angolok ellen játsszák a döntőt Londonban.