×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
24 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Figyelni kell az idős generációra

2013.06.21 - 08:47
Megosztás:
Figyelni kell az idős generációra

A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet szeretné a házi betegápoló hálózatot kiterjeszteni az egész megyére, ebben a Szatmár Megyei Tanács támogatására is számítanak.

 

Az egész megyére kiterjedő házi betegápoló hálózatot szeretne kialakítani a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet, derült ki a június 20-án délelőtt tartott találkozón a prefektusi hivatalban. „A Szatmár Megyei Tanácsnak javasoltuk a házi betegápoló rendszer egész megyére való kiterjesztését, reméljük, ezt az érintett szakhatóság jóvá is hagyja” — fogalmazott Löchli Tündér Terézia, a Caritas igazgatónője. Schupler Anette, a nonprofit szervezet idősgondozásért felelős szakembere a Caritas égisze alatt folyó, idősekkel kapcsolatos programokról számolt be. Elmondta, az időskorra jellemző, hogy romlik a fizikai teljesítőképesség, megjelennek a krónikus betegségek, memóriazavarok lépnek fel, csökken a reakcióidő, elmaradoznak a rokonok, barátok, így szociális elszigeteltség következik be. A társadalom idősekhez való hozzáállása is eszerint alakul: nem nézik jó szemmel azt a korosztályt, amely nem termel. A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet 2009-ben átfogó felmérést készített az idősek szükségleteire vonatkozóan, míg 2013-ban Krasznabéltek községben végeztek közvélemény-kutatást, az ott élő 335 idős személy megkérdezésével. A felmérésekből kiderül, hogy az idősek 85 százaléka saját otthonnal rendelkezik, és 75 százalékuk havi jövedelme 300 és 1000 lej között van. Az idősek mindössze 1-2 százaléka dolgozik. Ezenkívül 85 százalékuk szenved egy vagy több krónikus betegségben, 2 százalékuk pedig ágyhoz kötött. Elmondható, hogy az idősek 60 százalékának társadalmi élete a templomba járást jelenti. A megkérdezettek 20 százaléka részesül valamilyen típusú szociális szolgáltatásban.

Kiterjedt hálózat

A Caritas öt nappali központot működtet, melyeknek 7 alkalmazottja és 350 haszonélvezője van. Ezenkívül egy idősnapközit is üzemeltet, melynek 2012-ben 5 alkalmazottja és 29 védence volt. A legtöbb személyt a 34 házi betegápoló központ által látták el: a 34 alkalmazott tavaly 871 személyről gondoskodott. Az idősek szociális inklúziója azt feltételezi, hogy felkészítik a felnőtteket arra, hogyan váljanak aktív nyugdíjasokká, a fiatal generációt pedig arra kell nevelni, hogy megbecsüljék az időseket. Az is fontos, hogy az idősek a munkaerőpiac aktív részesei maradjanak, míg erejük ezt megengedi. A Caritas arra is nagy hangsúlyt fektet, hogy az időseket rávezesse az önkéntesség fontosságára, így a társadalom hasznos és aktív tagjai maradhatnak. A hozzátartozók arra kell hangsúlyt fektessenek, hogy az idősek mobilitása megmaradjon, ugyanakkor az egészségügyi szolgáltatások biztosítása is nagyon fontos.

Az idősgondozás sok pénzbe kerül, a Caritas ezért a hosszú távú fenntarthatóságra törekedett a programok kidolgozása során. A finanszírozás egy részét a kormánytól kapják, más részét a helyi önkormányzatoktól, melyekkel együttműködési szerződést kötött a szervezet, ugyanakkor a gondozottak is hozzájárulnak a költségekhez, a jövedelmüknek megfelelő arányban. A Caritas szeretné, ha a Szatmár Megyei Tanács is támogatná a szervezet programjait.