×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
7 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Félmillióra bírságolt szervizek

2020.07.02 - 10:34
Megosztás:
Félmillióra bírságolt szervizek
Félmillió lej összértékű büntetést rótt ki az autószerelő műhelyekre, autóalkatrész-kereskedésekre az ANPC júniusban. Akadtak szatmári műhelyek, ahol áfa nélküli tarifákat függesztettek ki.

Júniusban szúrópróbaszerűen ellenőrizte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) az ország autószerelő műhelyeit és autóalkatrész-kereskedéseit. A hatóság felügyelői 386 kereskedelmi egységet ellenőriztek, amelyeknek több mint a harmadában észleltek rendellenességeket — egy részüket csak figyelmeztetésben részesítették egy következő ellenőrzésig, másokat viszont borsosan megbüntettek. Az ANPC-közlemény szerint a 386 egység közül 134 kapott figyelmeztetést, 123-at ellenben összesen 496 500 lejre bírságoltak meg, sőt, 55 ezer lej értékű autóalkatrészt is bevontak, mert nem feleltek meg az előírásoknak.

Krassó-Szörény és Temes megyében akadtak olyan szervizek, melyek nem akarták visszaadni a megjavított járművet a tulajdonosnak, amíg a biztosítója nem térítette meg a teljes munkadíjat. Rengeteg olyan műhelyt találtak, amelyeknek hiányzott a működési engedélyük — Bákó, Maros, Kovászna, Hargita, Mehedinţi, Temes, Olt, Ilfov, Bihar megyében és Bukarestben.

Sok esetben a kicserélt autóalkatrészről nem kaptak szavatossági/jótállási papírt a járműtulajdonosok, így a többek között szatmári, szilágysági, bihari, kovásznai, aradi, hargitai és szebeni autósok később nem tudták igazolni, hogy meddig tart az alkatrész jótállási ideje. Ha viszont akadt ilyen jótállási papír, nem mindenhol tartották be azt, ami benne állt: Kovászna, Hunyad, Hargita, Olt, Gorj és Bihar megyei műhelyekben például megtörtént, hogy a garanciában lévő, de ismét meghibásodott alkatrészt nem voltak hajlandók kicserélni a szervizben.

Voltak olyan autószerelő műhelyek, ahol a javítási tarifákkal próbáltak trükközni: akadt olyan szatmári műhely, ahol az áfa nélküli díjszabások voltak feltüntetve, így kecsegtetőbb volt a betérő kliensek számára, de olyat is találtak, ahol a feltüntetett árak nem egyeztek a számlán szereplőkkel, vagy egyszerűen ki sem voltak téve ezek a tarifák.

Maros, Beszterce-Naszód, Ilfov, Mehedinţi, Gorj, Giurgiu megyei és fővárosi műhelyekben és alkatrész-kereskedésekben akadtak olyan autóalkatrészek, melyeknek a jótállása vagy szavatossága lejárt, illetve egyáltalán nem volt feltüntetve, illetve egy olyan szilágysági műhelyre is borsos bírság kifizetése vár, ahol egészségtelen munka- és tárolási körülmények voltak az ellenőrzéskor.

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság azt tanácsolja az autótulajdonosoknak, hogy mindig előre tájékozódjanak a díjakról. Ha az óradíj vagy munkadíj nincs feltüntetve, kérdezzenek rá, nehogy a fizetésnél történjen meglepetés! Mindig kérjenek számlát, éppen azért, hogy probléma esetén élni lehessen a szavatossági/jótállási jogokkal. Ha nem kapnak számlát, garanciapapírt, akkor igazolni sem fogják tudni, hogy még tart az alkatrész jótállási ideje.

Bumbuluţ Krisztina

 

Közel 700 000 lejes bírságot szabott ki a fogyasztóvédelem a vasúti közlekedésben tapasztalt szabálytalanságok miatt
A fogyasztóvédelem közel 700 000 lejes bírságot szabott ki a vasúti közlekedésben tapasztalt szabálytalanságok miatt: a betört ablakok és ajtók és megrongált állomások mellett számos egyéb szabálytalanságot is feltártak.
Új szabályok a vendéglátóegységekben
Az éttermeknek és a kereskedelmi vendéglátóhelyeknek szerdától fel kell tüntetniük a fogyasztóknak felszolgált termékek és ételek összetevőit és tápértékét – az intézkedést az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökének március 15-én hatályba lépett rendelete írja elő.
Ne utcai árusoktól vásároljunk nemesfémből készült márciuskát!
Nem mind arany, ami fénylik — tartja a mondás, és erre hívja fel a figyelmet a fogyasztóvédelem is ezekben a napokban, emlékeztetve: nemesfémből készült márciuskákat, kitűzőket csak ékszerüzletben vásároljunk.