×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Felére esett a beutalások száma

2020.10.20 - 15:04
Megosztás:
Felére esett a beutalások száma
A tavalyi évhez képest idén a felére zuhant vissza a beutalások száma a romániai kórházakban. A krónikus betegek több mint fele szerint a járvány negatív hatással volt az egészségügyi ellátására.

A romániai krónikus betegek 51 százaléka szerint a koronavírus-járvány negatív hatással volt az egészségügyi ellátására, a kórházi beutalások száma pedig országszerte drasztikusan, 48 százalékkal visszaesett március–augusztus között, az előző év azonos időszakához képest — derül ki A COVID-19-járvány hatása a krónikus betegek egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésére Romániában című tanulmányból, melyet a Román Egészségügyi Figyelő végzett, elsősorban a tébécés, HIV-fertőzött, onkológiai páciensekre és diabéteszes betegekre fókuszálva.

Az országos felmérés szerint januárban 0,5 százalékkal több beutalás történt az egészségügyi intézményekbe, februárban 3,28 százalékos emelkedést mértek az előző esztendő azonos időszakához képest, ellenben márciusban már 26,8 százalékos volt a visszaesés, áprilisban 70,98 százalékos, májusban 61,48 százalékos, júniusban 45,57 százalékos, júliusban 41,48 százalékos, augusztusban pedig 42,56 százalékos.

A visszaesés főként a járvány miatti szigorításoknak tudható be, és mint kiderült, a nem COVID-kórházakban 80 százalékkal csökkent a HIV/AIDS-betegek beutalása, 67 százalékkal a diabéteszesek, 57 százalékkal a szklerózis multiplex betegségben szenvedők, 50 százalékkal a tébécések és 46 százalékkal az onkológiai betegek beutalása. A páciensek 51,3 százaléka azt nyilatkozta, azért nem jutott kórházi ápoláshoz, mert az intézményt, amelyben kezelni szokták, vesztegzár alá vonták vagy pedig COVID-kórházzá alakították, 30,3 százalékuknak nehéz volt eljutnia a kórházig az aktuális kijárási tilalmak miatt, 29,4 százalékuknak nehézséget okozott beszerezni a gyógyszereket, amikre szükségük volt, 16 százalékuk számolt be arról, hogy sokat kellett várakoznia, hogy bejusson a kórházba vagy eljusson a szakrendelésre, mert csökkentették az ágyak számát, a rendelési időt, 16 százalékuknak nehézséget okozott a beutaláshoz szükséges COVID-19-teszt elvégeztetése, mert nagyon sokat kellett várjanak rá, hogy elkészítsék, önköltségen pedig nem tudták megoldani, mert nem volt rá anyagi lehetőségük, 13,5 százalékukat a kezelőorvos utasította vissza, mondván, hogy nincs hely az osztályon, 12,7 százaléknak pedig az is gondot okozott, hogy beszerezzen egy küldőpapírt a családorvosától.

A felsoroltak mellett az is visszavetette a beutalások számát, hogy hogy a szülők igyekeztek nem kórházba vinni gyermekeiket, ha azok megbetegedtek, hanem inkább a családorvosokra hagyatkoztak, az idősek azért tartottak attól, hogy kórházba menjenek, mert ők veszélyeztetettebbek a koronavírussal szemben, míg a fiatalok úgy gondolták, hogy amennyiben nem túl súlyos az állapotuk, inkább kórházi kezelés nélkül, otthon gyógyulnak, fiatal és erős a szervezetük, „kibírják” — írja a Román Egészségügyi Figyelő.
A kutatást végző intézmény szerint a központi és helyi hatóságoknak hatékony megoldást kell találniuk a krónikus betegek zökkenőmentes ellátásának biztosítására, ellenkező esetben komoly negatív következményekkel kell majd szembenézniük: a páciensek állapota jelentősen romlani fog, ami még nagyobb nyomást gyakorol majd az amúgy is túlterhelt egészségügyi rendszerre.

Bumbuluţ Krisztina

Egy egész család került mérgezés miatt kórházba
Kórházba került egy Szatmár megyei család négy tagja, két felnőtt és két gyermek, miután juhok féregtelenítésére használt szerrel mosakodtak meg. Az egyik gyermek kritikus állapotban van.
Ismét kötelező a védőmaszk viselése a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban!
Az utóbbi időben ismét elkezdett terjedni a COVID-19 vírus egy újabb variánsa, ami nem veszélyesebb, mint az eddigi variánsok, viszont rendkívül gyorsan terjed. Mivel Szatmárnémetiben és Szatmár megyében is megnövekedtek az esetszámok, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház úgy döntött, hogy óvintézkedéseket vezet be.
Interaktív térkép: mennyire egészséges a lakosság?
Tudta, hogy a romániai fiatal felnőttek közel 40 százaléka valószínűleg soha nem volt még családorvosnál? És azt tudta, hogy az 50 feletti lakosságnak 60 százalékos az esélye arra, hogy valamilyen szív- és érrendszeri betegségben hunyjon el? Érdekes közegészségügyi adatokat foglaltak össze interaktív térképek segítségével szemléltetve.