2024. 04 19.
3 °C

Felcsillantak a román remények, Rădoi távozik

2021.10.12 - 10:47
Örményország legyőzésével a világbajnoki kvalifikációs sorozat kezdete óta először áll csoportja második, pótselejtezőt érő helyén a román válogatott, Mirel Rădoi mégis bejelentette, hogy nem hosszabbítja meg a novemberi találkozók után lejáró szerződését.

Érvényesült a papírforma a labdarúgó világbajnokság európai selejtezőjének a J-csoportjában, és ezzel Románia válogatottja felkapaszkodott a táblázat második helyére, és ha meg tudja őrizni a pozícióját a két novemberi mérkőzés után is, akkor pótselejtezőn küzdhet a 2022-es tornán való részvételért.
Mirel Rădoi szövetségi kapitány az Örményország elleni meccsre kisebb változtatásokat eszközölt a kezdő tizenegyben a Németország elleni 2–1-es vereség után. A jó játéka ellenére kispadra került a szatmárnémeti Rus Adrián, de a helyére felálló Ionuţ Nedelcearu jó cserének bizonyult. Igaz, a hétfő esti, bukaresti mérkőzés elején a román védelemnek nem sok munkája akadt, hiszen az örmények veszélytelenek voltak Florin Niţă kapujára. A „trikolórok” voltak a kezdeményezőbbek, és az ellenfél kapujára gyakorolt nyomásnak meg is lett az eredménye: Răzvan Marin beívelt labdájára a románok legalacsonyabb játékosa, Alexandru Mitriţă érkezett, aki közelről zavartalanul fejelte a labdát a kapuba (1–0).
Nem állt le itt a házigazda csapat, és öt perccel később Mitriţă kettőre növelhette volna az előnyt, azonban Haroian az utolsó pillanatban mentett a román csatár elől.
Az első félidő statisztikai mutatói is román fölényt mutattak: a kapura tartó lövések száma 9–1 volt a románok javára, a kaput eltaláló lövések számát illetően pedig 3–0 volt az állás az első negyvenöt perc után, ami idő alatt 6 szögletet végezhetett el Rădoi legénysége, míg az örmények egyszer sem emelhettek a kapu elé a sarokból. A labdabirtoklási százalék 73–27 volt a románok javára.
A második félidőben kicsit kiegyenlítődött a játék, viszont a románok jól tartották magukat, több gól nem született, így a hazaiak teljesen megérdemelten szereztek három pontot.
Mivel a csoport második mérkőzésén Németország 4–0-ra verte Észak-Macedóniát Szkopjéban, ezért a németek biztosították első helyüket a csoportban, és már biztos továbbjutók, míg Románia átvette a széria második pozícióját.
Papíron a románok megőrizhetik ezt a helyet, hiszen novemberben idehaza fogadják majd Izlandot (a szigetországban nyerni tudtak a „trikolórok”), az utolsó fordulóban pedig Liechtenstein vendégei lesznek.

Nem hosszabbít
Ezek ellenére Rădoi a mérkőzés után bejelentette, hogy a vaduzi lesz az utolsó találkozója a nemzeti csapat kispadján, ugyanis nem hosszabbítja meg a novemberben lejáró szerződését.
„Novembertől új edzőt kell keresnie a válogatottnak. Bármi is történik, én már nem leszek itt. Lejár a szerződésem, itt az idő, hogy ez a ciklus véget érjen, és valaki más vegye át a csapatot, új szintre emelve” – mondta a találkozó utáni sajtótájékoztatón a 42 éves szövetségi kapitány, aki azzal indokolta döntését, hogy fiatal edzőként hiányzik neki a mindennapi munka.
Elmondása szerint Răzvan Burleanu, a román szövetség elnöke és Mihai Stoichiță szakmai igazgató már értesültek döntéséről, és jelezte, hogy nemet mondana egy esetleges szerződéshosszabbítási ajánlatra. Arról azonban nem akart beszélni, hogy hol folytatná pályafutását, egyelőre a két novemberi találkozóra összpontosít.
„Tisztán megmondtam, hogy nem folytatom, de most még a hátralevő mérkőzésekről kéne beszéljünk, nem az én helyzetemről. Remélem két győzelemmel, szépen válunk el” – nyilatkozta Rădoi.
A két éve kinevezett Mirel Rădoi eddig 17 mérkőzésen vezette a román válogatottat, mérlege 6 győzelem, 3 döntetlen és 8 vereség. Egy éve Izlandon elbukta az Európa-bajnoki pótselejtezőt (1–2), és kimondottan rossz viszonyt ápolt a túlzottan kockázatos, támadószellemű felfogását és a hibás cseréit rendszeresen bíráló bukaresti sajtóval. Az örmény meccs után is odaszúrt az újságíróknak, mondván hogy alig hiszi el, hogy most ragaszkodnának hozzá, miközben a márciusi – elsősorban az örmények elleni – vereségek után még a fejét követelték.

EURÓPAI VB-SELEJTEZŐK, 8. JÁTÉKNAP

J-csoport

Izland – Liechtenstein 4–0 (2–0)
G.: Thórdarson 19., A. Gudmundsson 35., 79. (mindkettőt 11-esből), A. Gudjohnsen 89.

Észak-Macedónia – Németország 0–4 (0–0)
G.: Havertz 50., Werner 70., 73., Musiala 83.

Észtország – Wales 0–1
Az állás: 1. Belgium 16 pont/6 mérkőzés, 2. Csehország 11/7, 3. Wales 11/6, 4. Észtország4/6, 5. Fehéroroszország 3/7.

G-csoport
Lettország – Törökország 1–2
Hollandia – Gibraltár 6–0
Norvégia – Montenegró 2–0
Az állás: 1. Hollandia 19 pont, 2. Norvégia 17, 3. Törökország 15, 4. Montenegró 11, 5. Lettország 5, 6. Gibraltár 0.

H-csoport
Horvátország – Szlovákia 2–2
Ciprus – Málta 2–2
Szlovénia – Oroszország 1–2
Az állás: 1. Oroszország 19 pont, 2. Horvátország 17, 3. Szlovákia 10 (9–8), 4. Szlovénia 10 (9–9), 5. Málta 5 (8–17), 6. Ciprus 5 (3–13).

Most sem lesz ott a vb-n Olaszország válogatottja
Óriási meglepetés született az európai vb-pótselejtező elődöntőjében: Olaszország hazai pályán fogadta Észak-Macedóniát, mégsem jutott tovább.
Csütörtökön rendezik a vb-pótselejtező elődöntőit Európában
Az ukrajnai háború miatt hat helyett csak négy mérkőzést rendeznek meg a katari labdarúgó-világbajnokság európai pótselejtezőinek elődöntőiben csütörtökön.
Megszorongatták címvédőt
Hollandia 31–30-as győzelmet aratott Románia felett a női kézilabda-világbajnokság középdöntőjében.