×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Publicisztika

Enyedi Béla különös elképzelései

2020.09.23 - 18:01
Megosztás:
Enyedi Béla különös elképzelései
Enyedi Béla különös figura — mondják róla az ismerősei. Különös, mert az átlagostól eltérően ő mindig nyugodt, sohasem siet, nem panaszkodik sem az egészségi állapotára, sem az anyagi hátterére, pedig nem elégedett, de az a véleménye, hogy a folytonos másra vágyás nem változtat a helyzeten.

— Nagyon sok mindent másként képzelek el, mint ahogy az velem megtörténik — mondja Enyedi, ha egyik-másik közelebbi ismerőse rákérdez, hogy mi az oka annak, hogy mindennel elégedett. — Külön adottságok szükségesek ahhoz, hogy kialakuljon annak a látszata, hogy minden rendben van körülöttem és a belsőmben, ez van, akinek sikerül, de van, akinek nem. Én azt hiszem, többen vannak azok, akik nem akarják eltitkolni a valóságot, sőt, megkönnyebbülésnek tartják azt, ha folyton panaszkodhatnak, keresik az okait azoknak a hátrányoknak, melyek nagy része a mulasztásaik miatt jelentkezett.

Enyedi mégis érthetetlen elég sok ismerőse számára. Ha valaki kilóg az átlagból, az nem véletlen — mondják azok, akik közel állnak hozzá, és jól ismerik a világról alkotott véleményét. 

— Ma már minden kétpólusú — állítja Enyedi —, ami egyeseknek jó, az mások számára rossz. Nincs sem középút, sem olyan erős árnyalatok, melyek mind a két oldal számára lehetnek kapaszkodók. Mindenki egyetért abban, hogy sokszínű a világ. Véleményem szerint kezd kialakulni a kétpólusú társadalom. Vannak közömbösek is, akik mindent úgy fogadnak el, ahogy kapják. Őket próbálják meg az utóbbi években elérni a politikusok, hogy a maguk oldalára állítsák őket. Ez nem egyszerű, hiszen ezek az emberek nem meggyőződésből állnak ide vagy oda, hanem érdekből. Igaz, ma már minden érdekből történik. A jótékonyság is.

Enyedi valóban közömbös. Rendszeresen eljár viszont a választásokra. Ha megkérdezik, hogy kire szavazott, azt válaszolja: „Lelkiismeretem szerint.” Végül is ez a szavazás lényege. A választópolgárok arra a személyre szavaznak, akiről úgy gondolják, hogy megfelelő a tisztség betöltésére. A legtöbben nincsenek meggyőződve arról, hogy kik a legmegfelelőbbek, olyanok is akadnak, akik tisztában vannak azzal, hogy egyetlen jelölt sem alkalmas, mégis szavazni kell.

— Azt mondtam mindig, a lelkiismeretem szerint szavazok — fogalmaz Enyedi Béla —, még akkor is, ha nincs alkalmas jelölt. Azért van itt szerepe a lelkiismeretnek, mert lelkiismeret nélkül nem mennék el szavazni. A lelkiismereti kérdés akkor merül fel, amikor olyan döntést kell hozni, hogy a saját egyéni érdekeimet kapcsoljam össze annak a közösségnek az érdekeivel, melynek én is tagja vagyok, és mérjem fel, ki az a jelölt, aki ennek a közösségnek a legkevesebb problémát tudja majd okozni hozzá nem értésével, tehetségtelenségével… Volt már olyan választás, amikor két vagy több rossz közül kellett választani, sokat töprengtem, amíg meghoztam a döntést, vigyázva arra, hogy ne hagyjam befolyásolni magam még azok által sem, akikben nagyon megbízom. Sajnos elég sokan vannak azok, akik csak az azonnali problémákra figyelnek, az azonnali problémákra keresik a megoldást. Nekem az a véleményem, hogy az én közösségemben élők számára nincsenek megoldások, csak lehetőségek vannak a megoldások felé. Nekünk hosszú távon kell gondolkodni — ezt mondjuk elég régóta, ezt mondják azok a politikusok és közéleti személyiségek is, akik komolyabban foglalkoznak a sorskérdéseinkkel. Én viszont tapasztaltam egy érdekes dolgot, amire az eddigieknél jobban oda kell figyelni. Azt mondják a politikusaink, hogy nekünk a gyerekeink számára kell békés és boldog jövőt teremteni, ha már a magunk számára nem tudunk. Egyre több jel mutat arra, hogy a gyerekeink nem igazán kérnek abból, amit mi fontosnak tartunk a számukra. Ideje lenne felismerni, hogy mit várnak el tőlünk a gyerekeink, mit fogadnának el tőlünk a fiatalok örökségül, amit majd felhasználhatnának az életük során, hogy ne azzal töltsék majd ők is az életük nagyobb részét, hogy megszerezzék maguk számára a minimumot, hanem legyen lehetőségük élni. Én olyan politikusokra szeretnék szavazni, akik a döntéshozói szerepvállalásuk során hozzájárulnak az alapfeltételek megteremtéséhez, hogy a fiatalok a saját elvárásaiknak megfelelően építsék majd tovább a jövőjüket.

Enyedi Béla valóban nagyon különös figura, hiszen kinek vannak ma ilyen gondolatai, ilyen elképzelései?