×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
25 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

Emelkedhet a romániai a minimálbér, mégis a legkisebbek között marad az EU-ban

2022.09.19 - 15:18
Megosztás:
Emelkedhet a romániai a minimálbér, mégis a legkisebbek között marad az EU-ban
Közel 500 lejjel nőhet a bruttó minimálbér január 1-jétől (Fotó: gettyimages)
Noha jövő január elsejétől állítólag 3000 lejre nő a most csupán 2550 lejnyi minimálbér, Románia továbbra is a lista végén áll a minimáljövedelem európai rangsorában.


Uniós szinten jelenleg Romániában a harmadik a legkisebb a bruttó minimálbér, mögöttünk csupán Lettország és Bulgária áll.
Az adatok szerint a (Szociáldemokrata Párt által) tervezett 3000 lejes bruttó minimálbérrel két országnál kerülnénk jobb helyzetbe. Igen ám, de az Eurostat szerint az év második felében más országokban is nőtt a minimálbér értéke, így valószínűleg minimális helyváltás lépne érvénybe.
Az Európai Unió 21 tagállamában jellemző a minimálbér, kivétel Olaszország, Ciprus, Ausztria, Finnország, Svédország és Dánia. Jelenleg Luxemburgban a legnagyobb ez az összeg, körülbelül ötszöröse a hazai minimálbérnek.

Januártól nálunk is emelkedhet

Nicolae Ciucă kormányfő pénteken úgy nyilatkozott, hogy 2023-tól megvan a lehetőség a minimálbér- és nyugdíjemelésre, megjegyezve, hogy erre van politikai akarat, de az adatokat a jövő évi költségvetési előrejelzés után hozzák nyilvánosságra. „A kezdetektől fogva azzal érveltünk, hogy ügyelnünk kell arra, hogy igazodjunk ehhez a döntéshez. Lehetőség van arra, hogy 2023-tól, ahogyan a koalícióban megbeszéltük és minden alkalommal kijelentettük, támogatjuk a minimálbér és természetesen a nyugdíj emelését, csakhogy ezek az adatok  – ahogy az normális és felelősségteljes –  csak akkor lesznek nyilvánosságra hozva, miután megvan a 2023-as költségvetési előrejelzés” – mondta a kormányfő.
Marius Budăi, a PSD munkaügyi minisztere is a napokban jelentette be, hogy a szociáldemokraták a minimálbér bruttó 3000 lejre emelését javasolják.

Európai minimálbér-irányelv

Megjegyzendő, hogy szerdán az Európai Parlament elfogadta az európai minimálbér-irányelvet. Ez arra kötelezi majd a gazdaságonként minimálbérrel rendelkező tagországokat, köztük Romániát is, hogy "garantálják, hogy az általuk megállapított minimálbérek tisztességes megélhetést biztosítanak a dolgozóknak", egyben az átlagbérhez kapcsolódó számítási képletet is javasolva.
Ebben a hónapban várhatóan az EU Tanácsa fogadja el az irányelvet, majd ezt követően az EU Hivatalos Lapjában jelenik meg, amely után a tagországoknak legfeljebb 2 évük lesz átültetni nemzeti jogszabályukba. Az elfogadás jelenleg formális, mivel a szövegről az Európai Parlament és az EU Tanácsa közötti tárgyalásokat követően már megállapodás született.

A legfontosabb az, hogy az irányelv az is előírja, hogy a minimálbér stabilizálása "továbbra is nemzeti előjog" - áll az EP StartupCafe.ro-hoz eljuttatott sajtóközleményében. A tagországoknak, köztük Romániának azonban garantálniuk kell, hogy az általuk meghatározott minimálbérek tisztességes megélhetést biztosítsanak a munkavállalóknak, figyelembe véve a megélhetési költségeket és az általános bérszintet.
"A meglévő törvényes minimálbéreik megfelelőségének értékeléséhez a tagállamok referenciaként használhatják az áruk és szolgáltatások reáláras kosarát, vagy meghatározhatják azokat a bruttó mediánbér 60%-ával valamint a bruttó átlagbér 50%-ával" – jelentette ki továbbá a strasbourgi parlament.

Szabó Beatrix
 

A hátuk közepére kívánják a minimálbér-emelést
Megint szóba került a minimálbér emelése, megint tiltakoznak a kisvállalkozások: nem fogják tudni kitermelni, ha 3000 lejről 3300 emelkedik a minimálbér.
Az országos nettó átlagbér 101 lejjel nőtt tavaly novemberben az előző hónaphoz képest
Az országos bruttó átlagbér 2021 novemberében 5944 lej volt, 171 lejjel (3 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban; a nettó átlagbér 3645 lej volt, 101 lejjel (2,8 százalékkal) nagyobb az októberinél - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet.
Az egészségügyi és a tanügyi alkalmazottak bérének emelését is előírja a 2022-es költségvetési törvény tervezete
Az egészségügyi és a tanügyi alkalmazottak bére is nő jövőre a 2022-es költségvetés tervezete szerint.