×
2024. 04 20.

Először az Eb-döntőben a foci „atyai”

2021.07.08 - 09:09
Az angol válogatott lesz az olasz csapat ellenfele a Európa-bajnokság fináléjában, miután a szerdai elődöntőben hosszabbítás után, egy öngól segítségével és egy vitatható 11-esből szerzett góllal 2–1-re legyőzte a dán együttest a londoni Wembley Stadionban.

Megtört a jég: 60 évnyi várakozás után a labdarúgás „atyának” tekintett angol nemzet döntőt játszik az Európa-bajnokságon. 1968-ban, Olaszországban, majd 1996-ban odahaza csak az elődöntőig jutott el a szigetország válogatottja, most viszont Gareth Southgate szövetségi kapitány elvezette a csapatot a döntőig. Az 50 éves szakvezető irányítása alatt szemmel láthatóan fejlődött a csapat, hiszen 2018-ban a negyedik helyen zártak a világbajnokságon (azelőtt 1990-ben játszott vb-elődöntőt Anglia), egy évvel később pedig bronzérmesek lettek a Nemzetek Ligája első kiírásában.
A mostani menetelés kissé hullámzó teljesítménnyel járt, hiszen a csoportkörben csak két gólt szereztek, majd a főtáblás meccseken feltámadtak, és kettőt rúgtak a németeknek, négyet pedig az ukránoknak.
Az elődöntőben viszont az a dán válogatott volt az ellenfél, amely szárnyra kapott, ráadásul a tavaly októberi NL-mérkőzésből is merítkezhettek, amikor Christian Eriksen büntetőből szerzett góljával 1–0-ra győztek a Wembleyben. Eriksen most nem lehetett ott az első forduló mérkőzésén történt drámai pillanatok miatt, viszont Simon Kjaer és társai érte küzdöttek szerda este is a londoni arénában.

Az első szabadrúgásgól

A találkozó enyhe angol mezőnyfölénnyel indult, ám egy parádés lövés – a kontinensviadal első közvetlen szabadrúgásgólja – után először kaptak gólt a tornán, és így először kerültek hátrányba: Mikkel Damsgaard emelt 23 méterről a léc alá (0–1). Jordan Pickford így is új angol csúcsot állított be, hiszen 721 perc játékidő után kapitulált a kapuban.
A dán vezető találat után érezhetően magasabb lett az iram, az angolok a kapott gól után ocsúdva támadásba lendültek, s bár Kasper Schmeichel bemutatott egy nagy bravúrt, a következő angol támadásnál már ő is tehetetlen volt: Harry Kane parádésan ugratta ki a jobb oldalon meglóduló Bukayo Sakát, az Arsenal szélsője centerezett, és bár a labda nem jutott el a címzetthez, Raheem Sterlinghez, a menteni igyekvő Kjaerről a dán kapuba hullott (1–1). Ezzel megszületett az Eb 11. öngólja, egyben az első olyan öngól, amely Angliát segítette az Európa-bajnokságon történetében.
A fordulást követően inkább az angolok veszélyeztettek, azonban a továbbjutás nem dőlt el, a hosszabbításban pedig ismét a hazaiak kerültek fölénybe. A nagy nyomásból pedig büntető lett: Sterling tört be a 16-oson belülre a jobb oldalon az alapvonal mentén, és Joakim Maehle szabálytalankodott vele szemben. Vitatható volt az eset, de a videózás után sem változott az ítélet: tizenegyes! Harry Kane gyengén helyezett lövését Schmeichel balra vetődve kivédte, de Kane ott termett a kipattanóra, és jobbal az öt és felesről a hálóba lőtt (2–1).
Az utolsó 15 percre passzív játékra rendezkedtek be a házigazdák, míg a cseréi elfogytával, Mathias Jensen sérülése miatt emberhátrányban futballozó dán együttes nem tudott egyenlíteni.
Európa-bajnokságon korábban még sohasem dőlt el ilyen sok (7) mérkőzés hosszabbítást követően (a tizenegyespárbajokat is beleszámítva), világbajnokságon is csak kétszer: 1990-ben és 2014-ben játszottak nyolc meccsen ráadást.
Az angolok a megnyert 1966-os világbajnokság után 55 évvel ismét nagy torna fináléjába jutottak, és készülhetnek első Eb-döntőjükre, amit vasárnap 22 órától játszanak Olaszország ellen, ugyancsak a Wembleyben.

Nyilatkozatok
„Hihetetlen, micsoda egy meccs volt, elismerésem Dániának – így a győztes gólt szerző, a meccs emberének megválasztott Kane. – Hazai pályán döntőbe jutni fantasztikus érzés. Eddig nagyszerű számunkra ez a torna, és alig várjuk, hogy kezdődjön az utolsó felvonás. Persze nagyon nehéz lesz az olaszok ellen. A tizenegyes? Előre eldöntöttem, hová lövöm, és hát előfordult már, hogy jobban sikerült... Van, hogy hibázol, de kapsz még egy lehetőséget, szerencsére most ez történt.”
„Az mindig benne van a játékban, hogy veszítesz, de hogy ilyen körülmények között, az bosszantó. Nem lehet szemet hunyni afölött, hogy az eseményekhez közel, zavaró helyen ott volt egy másik labda is a játéktéren – fogalmazott Kasper Hjulmand, aki a szabálytalanság tényét is vitatja. – Nyilvánvalóan nagy csalódás, hogy ennyire közel jutottunk a döntőhöz, mégsem értük el. Ettől függetlenül elképesztő, amit a srácok véghez vittek. Fantasztikus energiák rejteznek bennük, fantasztikus, ahogyan játszották a futballt. Nemcsak a játéktudásuk, hanem az emberi tulajdonságaik is kellettek ahhoz, hogy szárnyaljanak. Erős közösséget alkottunk, és a legutolsó pillanatig harcoltunk. Most nagy a csalódottság, de nem hiszem, hogy sokáig tartana.”

EURÓPA-BAJNOKSÁG, ELŐDÖNTŐ

Anglia – Dánia 2–1 (1–1, 1–1, 2–1) – hosszabbítás után
G.: Simon Kjaer 39. (öngól), Harry Kane 104. (11-esből), illetve Mikkel Damsgaard 30.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, DÖNTŐ

Vasárnap
22.00, London
: Olaszország – Anglia

Először nyertek Eb-t az angolok
Anglia hosszabbítás után 2–1-re legyőzte Németországot a női labdarúgó Európa-bajnokság döntőjében, a Wembley Stadionban, így története során először elhódította a kontinensbajnoki címet.
Keddtől az indulás előtt is tesztet kell végezniük az Angliába utazóknak
Jövő keddtől az indulás előtt is koronavírus-tesztnek kell alávetniük magukat mindazoknak, akik Angliába utaznak - közölte szombaton a brit egészségügyi miniszter.
Ismét PCR-tesztet kell végeztetniük érkezésük után a külföldről Angliába utazóknak
Ismét PCR típusú koronavírus-szűrésnek kell alávetniük magukat érkezésük után mindazoknak, akik külföldről Angliába utaznak, és a negatív teszteredmény megérkezéséig a beutazóknak tartózkodási helyükön elkülönítésben kell maradniuk - jelentette be szombaton Boris Johnson brit miniszterelnök.