×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
16 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

Egy mosollyal közelebb az egészséghez!

2022.03.08 - 17:00
Megosztás:
Egy mosollyal közelebb az egészséghez!
Már zsenge kortól rutinná kell váljon a rendszeres fogmosás, mutassunk példát a gyerekeknek! (Fotó: Depositphotos)
Márciusban a szájhigiénia és a fogápolás fontosságára hívja fel a figyelmet az Egészségügyi Minisztérium országos kampánya keretében a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság. Az akció most a diákokra fókuszál, a szájápolást nem lehet elég korán elkezdeni.

Az orális egészség hava alkalmából, melynek mottója: „Egy mosollyal közelebb az egészséghez!”, a szájhigiénia és fogápolás fontosságára hívja fel a lakosság figyelmét a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság. A kampány általános céljai: a szájhigiénia és ennek elhanyagolásával járó következmények népszerűsítése a lakosság, főként a gyermekek, a diákság körében, valamint azok számának növelése, akik eleget tesznek a megfelelő szájhigiéniai követelményeknek.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a szájbetegségek megközelítőleg 3,5 milliárd személyt érintenek, és ezek közül sok betegség elkerülhető a kormány, valamint az egészségnépszerűsítési egyesületek és társaságok által támogatott megelőző, diagnosztikai és kezelési programok révén. A fogszuvasodás és a fogágybetegség jelenleg a leggyakoribb fertőző betegség az egész világon. Ezen betegségek széles körű terjedése szorosan összefügg az életmóddal, különösen a fokozott cukor-, alkohol- és dohányfogyasztással, de a rossz szájhigiéniával is.

Az Országos Közegészségügyi Intézet szakemberei által Romániában, 4592 válaszadóval készített legutóbbi, a száj egészségének megőrzésére vonatkozó gyakorlatok értékeléséről szóló tanulmány azt mutatja, hogy a napi fogmosás gyakorisága szempontjából a résztvevők 18 százaléka napi kevesebb mint kétszer mos fogat. A megkérdezettek 70 százaléka több mint 20 természetes foggal rendelkezik, 25 százalékuknak részleges fogprotézise van.
A válaszadók mindössze 70,2 százalékának tanították meg a helyes fogmosási technikát, és csak 28,2 százalék cseréli havonta a fogkeféjét. A szájhigiénia biztosítására használt eszközöket illetően 1,9 százalék nem használ fogkrémet, csak 57,3 százalék használ fluoridos fogkrémet, 24,7 százalék csak fogkefével mossa a fogát, 55,6 százalék ellenben használ szájvizet, 29,5 százalék pedig fogselymet. Viszonylag sokan, a megkérdezettek 48,7 százaléka rágógumit használ a szájhigiénia biztosítására, 24,9 százalék pedig fogvájót. A száj egészségi állapotát illetően a tanulmányban résztvevők mindössze 27,6 százaléka nyilatkozta, hogy az elmúlt évben nem volt semmilyen kellemetlensége a fogak szintjén, és csak 15,9 százalék jár évente kétszer fogorvoshoz ellenőrzésre. Ami az édesített termékeket, az alkoholt és a dohányzást illeti, a válaszadók mindössze 50,4 százaléka nem fogyaszt naponta édességet, 53,4 százaléka nem fogyaszt naponta édesített szénsavas italokat, 61,3 százaléka pedig egyáltalán nem fogyaszt alkoholtartalmú italokat. A tanulmányban résztvevők 20,1 százaléka rendszeresen dohányzik. A megkérdezettek 18 százaléka már több mint 5 éve nem járt ugyanakkor fogorvosnál.

Nem lehet elég korán kezdeni

A szájüreg és a fogak egészsége része az általános egészségnek. A fogazat elsődleges funkciója a rágás, de fontos feladata van a hangképzésben, a beszédben is. A szép, szabályos és ápolt fogazat az egyén belső harmóniájának és kisugárzásának egyik meghatározó eleme. Hozzátartozik a jó közérzethez, a jó megjelenéshez, a magabiztos fellépéshez. Az egészséges, gondozott fogazat jobb életminőséget jelent. Nem mindegy, hogy megvannak-e a fogaink, és egészségesek-e, hiszen a hiányzó fogak pótlása, a beteg fogak kezelése igen költséges.

Éppen ezért a szájápolást nem lehet elég korán elkezdeni. A táplálkozás fontos szerepet játszik az egészséges fogfejlődésben. Az étkezéseket próbáljuk „fogbarát módon” kialakítani már csecsemőkorban: a baba ameddig lehet, szopjon, adjunk neki sok gyümölcsöt, főzeléket, tejterméket, tanítsuk meg a rágást nyers zöldségek, gyümölcsök adásával, lassú evéstempóval. A gondos szülő a születés után, már a fogak megjelenése előtti időszakban elkezdi a fogápolást azzal, hogy szoptatás után nedves gézlappal vagy puha textíliával, fülpucoló pálcikával kitörli a baba száját, eltávolítja a szájban lévő lepedéket, baktériumokat, masszírozza a gyermek ínyét, ezzel enyhíti gyermeke kellemetlen közérzetét vagy fájdalmát. Így az első fogak megjelenésekor a szájápolás már természetes lesz. Amint kibújik a baba első foga, mindennapos programmá kell váljon a reggeli és esti fogmosás, még ha kezdetben nem is hasonlít a művelet a felnőttek fogmosásához.
A gyerek 2–3 éves korától pedig kezdetben fogkrém nélkül, puha fogkefével szoktassuk rá a fogmosásra. A gyereknek azt is tudnia kell, hogyan lehet alaposan, dörzsölés nélkül helyesen fogat mosni, a fogkeféjét pedig később viheti magával akár az óvodába, iskolába is, hogy használhassa például ebéd után.

A fogbarát ételek természetes védelmet nyújtanak a fogaknak, biztosítják a megfelelő pH-értéket, és pótolják a fogzománcról leváló ásványi anyagokat. Éppen ezért kerülni kell a cukros üdítőitalokat, az étkezések közötti rágcsálásokat, az édesített, cukrozott teák adását, mert ezek folyamatos erjedésben tartják a szénhidrátokat. Ha szomjas a gyermek, vizet adjunk neki, ne édes üdítőket! Fogrongáló süteményt, csokoládét lehetőleg ebéd után kapjon, és természetesen mosson utána azonnal fogat!

Bumbuluț Krisztina