×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
PR cikk

Cukorbetegség: ön is lehet az a bizonyos tizedik személy (X)

2022.04.05 - 18:00
Megosztás:
Cukorbetegség: ön is lehet az a bizonyos tizedik személy (X)
dr. Raluca Brebannal, a Hám János Orvosi Központ diabetológusa
Van egy rossz és egy jó hírünk a cukorbetegséggel kapcsolatban. A rossz, hogy az esetek száma folyamatosan nő világviszonylatban. A jó pedig, hogy az utóbbi időben a gyógyászat elképesztő fejlődést ért el elsősorban a kettes típusú cukorbetegség kezelésében. Mégis, a kezelés leghatékonyabb módja a korai felismerés — ezekről a kérdésekről beszélgettünk dr. Raluca Brebannal, a Hám János Orvosi Központ diabetológusával.

A doktornő pontosan tíz évvel ezelőtt végzett a kolozsvári Iuliu Haţieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen, majd három évet dolgozott rezidensként a Kolozs Megyei Kórházban. Következett öt év a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban, amellyel párhuzamosan a West Medica Klinikán is rendelt, a tavalyi év decemberétől pedig már kizárólag Szatmárnémeti legújabb és legkorszerűbb klinikáján érhető el. 

Mi a cukorbetegség?

De mi is az a cukorbetegség, amely a statisztikák szerint Románia lakosságának 11,6%-át érinti? A sejtek legfontosabb energiaforrása a szőlőcukor, azaz a glükóz. Ez a legtöbb esetben az inzulin segítségével jut be a sejtekbe. Az inzulint a hasnyálmirigy termeli. Amennyiben a cukor nem jut be a sejtekbe, akkor a véráramba kerül, amitől megemelkedik a vér cukorszintje — ez pedig cukorbetegséget okoz. 
Milyen esetben nem jut be a glükóz a sejtekbe? Egyrészt, ha a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint — ez az 1-es típusú cukorbetegség —, vagy ha a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinra — ez a 2-es típusú cukorbetegség. „Amíg az 1-es típusú cukorbetegség rendre genetikai, veleszületett betegség, addig a 2-es típusút elsősorban a nem megfelelő életmód okozza” — magyarázza dr. Breban.

A rizikófaktorok közé tartozik a helytelen táplálkozás, a stressz és a mozgásszegény életmód. „Együnk minél több zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket! Óvakodjunk viszont a túlzott édesség-, zsír- és sófogyasztástól! Ne együnk sok feldolgozott élelmiszert! Ezen túlmenően nagyon fontos a testmozgás, igyekezzünk naponta legalább 30 percet intenzív mozgásra szánni!” — magyarázza a Hám János Orvosi Központ szakembere. Mindezek mellett a rizikófaktorok közé tartozik a túlsúly, a dohányzás, a kávéfogyasztás és a stressz.

A néma betegség

A cukorbetegség azért is rendkívül veszélyes, mert sokáig tünetmentes. „Ez egy néma betegség” — fogalmaz rendkívül érzékletesen Breban doktornő.
Figyeljünk mégis oda a testünkre, van jó néhány figyelmeztető jel. Az egyik ilyen a folyadékvesztés, amikor az ember többet iszik a megszokottnál, és gyakrabban kell vizelnie — akár éjszaka is. Nem sok jót jelent az anyagcserénk zavara sem, amikor hirtelen fogyásnak indulunk, pedig rengeteget eszünk. Szintén árulkodó jel lehet a fáradékonyság vagy éppen az álmatlanság. Feltűnőbbek és drasztikusabbak a tünetek az 1-es típusú cukorbetegség esetén, amikor akár kiszáradás vagy éppen kóma is felléphet. Az elmosódott látás, a végtagok zsibbadása, a bőr és a húgyúti szervek fertőzése már súlyos problémákat sejtet. 

Amennyiben nem kezeljük, a cukorbetegségnek ennél is súlyosabb következményei lehetnek: a szív- és érrendszeri betegségek szívinfarktust vagy agyvérzést okozhatnak, a látászavarok pedig vakságig is elmehetnek.
„A korai felismerés és szakszerű kezelés azonban sok komplikációtól megszabadít minket” — mondja Breban doktornő. „Főleg 45 év fölött mindenkinek ajánlott évente egyszer részt vennie rutinvizsgálaton. Fokozottan igaz ez azokra, akiknek a közeli rokonságában előfordult a cukorbetegség, illetve azokra, akik túlsúllyal küszködnek” — tette hozzá a diabetológus.

Rutinvizsgálati lehetőségek

A Hám János Orvosi Központban el lehet végeztetni ezeket a rutinvizsgálatokat. De természetesen nem csak ennyit: a diabéteszes lábtól a Doppler-vizsgálatokig valamennyi szakvizsgálathoz rendelkezésre állnak a szükséges eszközök. A jó tanácsok mellett a kezeléshez is minden adott. A velünk született, autoimmun betegségnek számító egyes típusú cukorbetegség esetében azonnal kívülről kell pótolni az inzulint, míg a 2-es típusú cukorbetegség esetében gyógyszeres kezelés szükséges, legalábbis az elején. Első lépésben nincs szükség tehát az inzulin pótlására, de ha súlyosbodik a helyzet, akár oda is eljuthat a páciens. 

Az utóbbi években elképesztő fejlődést értek el a gyógyszerek a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében. És nemcsak az anyagcsere, hanem a kardiovaszkuláris rizikó és a testsúly csökkentése tekintetében is” — biztat Breban doktornő. „Amennyiben sikerül megszüntetni a rizikófaktort, mondjuk a túlsúlyt, akkor akár az is elérhető, hogy a páciens megszabaduljon a 2-es típusú cukorbetegségtől.”
A statisztikai adatok szerint tehát Romániában tíz emberből egy cukorbetegséggel küzd. Sajnos akár ön is lehet az az egy. Vegyen részt rendszeres szűrővizsgálatokon, hogy idejében felismerje a bajt. Dr. Raluca Breban mindennap várja önt a Hám János Orvosi Központban, a Ştefan cel Mare utca 13. szám alatt (bejárat a Ceahlăului utcáról). És mivel szerződése van az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, háziorvosi küldőpapír kíséretében a konzultáció ingyenes. Előjegyzést kérni személyesen a klinika székhelyén, illetve telefonon, a 0361.733.018-as számon lehet. (x)