×
2024. 06 16.
Vasárnap
Jusztin
27 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.25 RON
Szatmárnémeti

Csütörtökön szentelik és adják át a a Hám János bölcsődét és óvodát

2024.05.22 - 17:31
Megosztás:
Csütörtökön szentelik és adják át a a Hám János bölcsődét és óvodát
(nyitókép: Szatmári Római Katolikus Egyházmegye, belső fotók: Szabó Kinga Mária)
A közel két évszázados épület új rendeltetést kapott, tavaly ősszel már 32 bölcsis és 15 ovis vette birtokba a minden igényt kielégítő, modern intézményt, amely a 2024–2025-ös tanévtől újabb bölcsődei és óvodai csoporttal bővül.

Ünnepélyes keretek között szentelik meg és adják át a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumhoz tartozó új bölcsődét és óvodát. Az István-téri intézmény átadási ünnepsége május 23-án, csütörtökön, 12 órakor lesz – közölte a Szatmári Római Katolikus Püspökség.

A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye szerepe az oktatás-nevelésben

Az oktatás és nevelés kiemelt szerepet játszik a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye missziójában. A több évszázados szatmári egyházi oktatásnak a kommunista államhatalom berendezkedése a felekezeti oktatás megszüntetésével vetett véget. Az 1989-es változások újra lehetővé tették az egyházi oktatási intézmények működését.

hirek/2024/05-majus/ham6.jpg

1991-ben Reizer Pál szatmári püspök kezdeményezésére alakult meg Szatmárnémetiben a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, amely az egyházmegye nagy püspökének, Hám Jánosnak (1827–1857) a nevét viseli. Az intézmény nem csupán oktat, hanem nevel is, szorosan követve az állami jogszabályokat és az egyházi tanításokat. Kezdetben líceumi oktatást biztosított, 2000-ben indult el az V–VIII. osztályok képzése, 2004-ben az alsó tagozatos oktatás, 2005-ben pedig az óvoda. 2017-től szakács/pincér és autószerelő/automatizálási technikus szakterületeken is képzik a fiatalokat. Az aktuális tanévben 75 pedagógus segíti a tanulásban és az életre való felkészülésben az intézményhez tartozó 807 gyermeket.

Az épület múltja

A most ünnepélyesen átadásra kerülő bölcsőde és óvoda egy értékes építészeti örökség és egy nagy történelmi múlttal rendelkező épület. Az ingatlant 1833-ban Hám János püspök építette és 1839-től irgalmas rendi szerzetesek által működtetett hatvanágyas kórházként szolgált, ahol vallási megkülönböztetés nélkül ápolták a betegeket. Ez volt a város első közkórháza és több mint egy évszázadig működött egyházi felügyelet alatt.
A második világégést követő államosításkor az épületet a kommunista államhatalom kisajátította, különböző intézményeket működtetett benne, legutoljára 2009-ig a megyei kórház pszichiátriai osztályát. Az államosítás alatt az épületben semmilyen komoly beruházást vagy állagmegőrzést nem végeztek. Hosszas visszaszolgáltatási folyamat végén 2013-ban vehette birtokba az egyházmegye a teljesen lelakott épületet.
Helyi besorolású műemléképület lévén fontos és értékes építészeti öröksége Szatmárnémeti központjának, így az egyház feladatának érezte megóvni és újraéleszteni benne a tevékenységet.

hirek/2024/05-majus/ham5.jpg

A püspökség folyamatosan kereste a forrásokat az épület megmentésére. Elsődleges prioritás egy idősotthon kialakítása volt, amely elképzelésről a tulajdonos több sikertelen pályázat után le kellett mondjon. Ezt követően született meg a bölcsőde és a tehetséggondozó óvoda terve.

A szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Bölcsőde és Óvoda

A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye szívügyének tekinti a jövő generáció életminőségének javítását, hogy ők szeretettel és büszkeséggel tekintsenek szülőföldjükre és érezzék a közösség megbecsülését. A szülőföldön való megmaradás és a családalapítás ösztönzése érdekében elengedhetetlen, hogy minél optimálisabb körülmények segítsék a fiatal családokat. A gyermekvállalás támogatása nemcsak erkölcsi kötelesség, hanem gazdasági és társadalmi fejlődés következménye is. Fontos, hogy az édesanyák úgy térhessenek vissza dolgozni, hogy gyermekeikre már zsenge koruktól kezdődően a legjobb körülmények között vigyáznak. Számtalanszor eltántorítja a szülőket a további gyermekvállalástól a megfelelő segítség hiánya.

hirek/2024/05-majus/ham2.jpg

A püspökségnek ezért kiemelt célja volt bölcsődei helyek kialakítása. A bölcsőde kialakításának tervei az egyházmegye részéről már 2020-ban elkészültek, és ezek értelmében az épületben legalább 4 bölcsődei és 2 óvodai csoport működött volna. 2021-ben a román kormány kiadta a bölcsődék és óvodák új technikai normatíváit, amelyek tovább szigorították a már meglévő épületben a termek kialakítását. A kivitelezésben a püspökség arra is nagy gondot fordított, hogy a gyermekek a szabadban is minél több időt eltölthessenek. Ezért az udvart gumiszőnyeggel és korszerű játékokkal látták el, amelyek között helyet kapott egy homokozó és egy filagória is.
hirek/2024/05-majus/ham4.jpg

Az épület és az udvar adta lehetőségek alapján, valamint az említett normatívák figyelembe vételével végül 3 bölcsődei és 2 óvodai csoportot alakítottak ki. A 2023–2024-es tanévben a bölcsődei csoportokba 32 gyermek, míg a vegyes életkorú óvodai csoportba 15 gyermek jár. A 2024–2025-ös tanévtől újabb bölcsődei és óvodai csoporttal bővül az intézmény. Előreláthatólag ettől a tanévtől a három bölcsődei csoportban 52 bölcsődés gyermeknek és a két óvodai csoportban 30 óvodásnak tud az intézmény keresztény értékrend szerinti nevelést és oktatást biztosítani.
hirek/2024/05-majus/ham3.jpg

A megvalósult intézmény a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumhoz tartozó bölcsőde- és tehetséggondozó óvodaként működik. Az épület felújítási és felszerelési költségeit Magyarország kormánya a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül támogatta. A beruházást nem csak a magyarországi támogatás, hanem a németországi Renovabis katolikus segélyszervezet és a Szatmári Római Katolikus Püspökség is támogatta.

A közel két évszázados épületnek új rendeltetést adva a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye megmentette épített örökségét az enyészettől, és olyan rendeltetést adott neki, amely reményt ad a jövő generációinak. A megújult épületben olyan intézmény jött létre, amely a város oktatás- és neveléstörténetét gazdagítja. A bölcsőde létrehozásával a Hám János Római Katolikus Líceum az oktatás teljes palettáját biztosítja: bölcsődei, óvodai, általános és középiskolai, líceumi és szakiskolai szinten.

Hírszerkesztő

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!