×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
3 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Csoda, hogy emberéletet nem követelt

2021.05.14 - 07:18
Megosztás:
Csoda, hogy emberéletet nem követelt
Fotók: Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal
„Történelmi” mennyiségű, pusztító esőzések Szatmárban — száznál is több háztartást öntött el a víz, több mint 800 haszonállat pusztult el, ezernél több lett elszigetelve, hatalmasak a károk.

Minden idők egyik legnagyobb felhőszakadása mosta el Szakaszt, Alsó- és Felsőboldádot, Nagyszokondot, Nántűt, Krasznabélteket és Szoport — szerdáról csütörtökre virradó éjszaka, mindössze hat óra leforgása alatt négyzetméterenként 70 liter eső zúdult a térségre, a legintenzívebb két órában pedig 50 liter. A föld egyszerűen képtelen volt ekkora mennyiségű csapadékot beszívni, a szakemberek által „történelminek” minősített esőhozam szinte percek alatt duzzasztotta fel a Mária-, a Cserna- és a Nanda-patakot, elöntve mindent, ami az útjukban állt.

Az áradások következtében házak dőltek részben össze, több mint 110 gazdaság került víz alá, sok helyen gumicsónakokkal kellett kimenekíteni az otthonaikban rekedteket, 100 embert kellett kilakoltatni, majd' ezer juh elpusztult, egy hatalmas nyáj eltűnt, míg egy szintén több mint ezer állatot számláló juhfarmot még tegnap délután is a víz szigetelt el, megyei utak rongálódtak meg — az ideiglenes mérlegvonás is hatalmas károkat állapított meg.

hirek/2021/majus/14/arviz-tanczos.jpg

Tánczos Barna környezetvédelmi és vízügyi miniszter is a katasztrófa sújtotta térségbe érkezett tegnap kora délután, Pataki Csaba megyei tanácselnökkel és a mentést hajnal óta irányító Altfatter Tamás prefektussal járva végig az érintett településeket. „Kezdődik — van, ahol már el is kezdődött — a kárfelmérés, hogy a lehető legrövidebb időn belül folyósítani tudjuk az ország tartalékalapjából a gyorssegélyt a károsultaknak; ezzel egy időben a katasztrófavédelmisek szinte mindenhol a lakossággal karöltve, erejüket megfeszítve próbálják kiszivattyúzni a vizet az elöntött házakból, udvarokból, kertekből — sajnos még nem mindenhol lehet, és sajnos a meteorológusok további esőkre figyelmeztetnek ebben a térségben” — mondta, utalva az Országos Vízügyi és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) csütörtöki közleményére, amelyben vörös jelzésű árvízriasztást adott ki Szatmár megyére, s figyelmeztetése értelmében a nagy mennyiségű csapadék következtében további villámárvizek lehetnek a Kraszna mellékfolyóin, kiemelten a Mária-patakon. „Csoda, hogy a lezúduló hatalmas esőmennyiség és áradat nem követelt emberéletet, annál is inkább, mivel mindez éjszaka történt, amikor az emberek otthon voltak, aludtak, s arra ébredtek, hogy házukban több mint egy méter magasan áll a víz” — tette hozzá.

A központi gyorssegély megérkeztéig a helyi önkormányzatok és a megyei tanács igyekszik mindenben a helyiek segítségére lenni, valamint a közúti infrastruktúrában keletkezett — szintén jelentős — károkat helyreállítani. 

 

Még soha nem zúdult le ekkora mennyiségű eső

 

Hatalmas károkat okozott a csütörtök éjszakai felhőszakadás a megye egyik legnagyobb juhtartó részén, de a vész még nem vonult el teljesen: a meteorológusok újabb heves esőzésekre figyelmeztetnek, és narancsszínű árvízi riasztást adtak ki a térségre.

Furcsa fintora a természetnek, hogy a '70-es szatmári árvíz évfordulójára készülődve most is súlyos árvízzel kellett szembesülnie Szatmárnak — a korabeli és a tegnapi fotókat nézegetve (a mentőegységek modern felszerelését leszámítva) a lényeg ugyanaz: mindent elborító sáros áradat, elöntött, megroggyant házak, víz alá került utak, utcák, kertek; otthonuk, eddigi életük, munkájuk maradékát mentő emberek. Egy hatalmas különbség — a legfontosabb — azért van: most csodával határos módon nem követelt emberéletet az áradat.

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka hatalmas felhőszakadása nyomán a víz teljesen elzárta a külvilágtól Felsőboldádot, a megriadt lakosság már hajnali 1 órakor segítséget kért a 112-es segélyhívón, a mentőegységek azonban csak órák múlva tudták megközelíteni a települést — a településen 44 gazdaság került víz alá, 12 személyt kellett kilakoltatni; pár perccel később Nagyszokondról érkezett a segélykérés, ahol az árvíz elmosott egy ideiglenes hidat — ott 20 gazdaságot öntött el az ár, az egyik farmon 100 juh pusztult el, egy másikon pedig 1000 jelen sorok írásakor is el van szigetelve. Nántűről az első riasztás hajnali 5 órakor futott be, s ott a katasztrófavédelmiseknek három gyermeket, négy felnőttet, egy kutyát és egy macskát kellett kimenteniük gumicsónakkal az áradattól körbevett házból — a településen 49 gazdaság került víz alá, összedőlt egy gazdasági épület, egy 300 juhos farmot pedig ugyancsak elzárt a külvilágtól az áradás; Rákosterebesen 4 gazdaság került víz alá, illetve a Bogdánd községhez tartozó Bábcán is négy, és ott 30 szárnyas pusztult el, ugyanakkor a településhez vezető 108P megyei út is megrongálódott egy 1000 méteres szakaszon.

Még nagyobb ár öntötte el Szakaszt, ahol 60 gazdaság került víz alá, adott pillanatban az E91 nemzetközi utat is le kellett zárni a forgalom elől a vízátfolyás miatt, és két utcából száz embert kellett kilakoltatni — az otthonuk nélkül maradtak egy része rokonainál húzta meg magát, másokat a kultúrházban helyezett el ideiglenesen az önkormányzat, és továbbra sem találják a 700 állatot számláló juhnyájat (a szakemberek szerint eléggé valószínűtlen, hogy mindeddig ne találták volna nyomát az állatoknak, ha az ár sodorta volna el őket, nagyobb a valószínűsége, hogy a megriadt birkák valamelyik erdőbe, tisztásra menekültek).

A kárfelmérés jelenleg is zajlik, de az már most biztos, hogy hatalmasak a károk — az árvíz sújtotta övezetet tegnap végigjáró Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter biztosította ugyan az érintetteket, hogy a tartalékalapból a lehető legrövidebb időn belül folyósítják a gyorssegélyt, de a meteorológusok újabb heves felhőszakadásokra figyelmeztettek, és narancsszínű árvízi riasztást adtak ki a térségre, tehát további károk is keletkezhetnek.

 

Csak kerülővel — járhatatlanná vált utak

 

Míg lapzártánkig az árvíz sújtotta területek útjairól visszahúzódott a víz, két vonal továbbra is járhatatlan, „a megye két legnagyobb infrastrukturális beruházása. Az egyik a bükkaljai autópálya néven emlegetett 193A, a homoródi út — még mindig le van állítva a forgalom Szokond Béltekhodos felőli kijáratánál az áradás okozta károk elhárítása miatt. A helyszínen vannak a katasztrófavédelmisek, a rendőrök és persze az ARL cég képviselői; át kellett vágni az utat, hogy az ár le tudjon vonulni, és Béltekhodost valószínűleg pénteken is Bükkszoldobágy irányából lehet megközelíteni. Szintén le van zárva a forgalom elől a 193A út Oroszfalu Amac felőli bejáratánál, ott ugyanis a kivitelező a terveknek megfelelően lebontott egy kis hidat, hogy megerősítve újjáépítse, s a munkálatok idejére egy ideiglenes utat alakított ki a Homoród völgyében, ami most víz alá került, és ugyancsak át kellett vágni, hogy levonulhasson az ár. Az ARL képviselői úgy becsülték, hogy — a további csapadékmennyiség függvényében — talán csütörtökön estére sikerül helyreállítani a közlekedést Oroszfalu, Résztelek és Homoród települések között. De hát most is szakad az eső… Amíg tartanak a munkálatok, ezekre a településekre a 193C jelzésű megyei úton, a Szatmárnémeti–Szatmárhegy–Résztelek útvonalon lehet eljutni.

A tövisháti autópályát is több helyen elmosta az eső, és hogy pontosan mekkora kárt okozott, azt csak a víz levonulását követően tudják majd megállapítani — biztosított munkálatokról lévén szó többletköltséget nem jelent ugyan, de sajnos az időtartamot nyújtja, visszaveti az ütemtervet, s a kivitelezési határidő még inkább csúszhat” — magyarázta megkeresésünkre Pataki Csaba megyei tanácselnök, aki a tövisháti vonalon mérte fel a károkat, míg Ioan Rus alelnök és a tanács műszaki igazgatóságát vezető Ioan Şereş a bükkaljai vonalat járták végig.

Szabó Kinga Mária

 

 

Sok az eső, de nem kell áradástól tartani
Nem csak a megye területén, de a szatmári folyók vízgyűjtő területein is sok eső esett, vízügyi figyelmeztetések is életbe léptek, de nem kell árvíztől félni például a nyitott Szamos-töltés ellenére sem.
Túl a figyelmeztető szinten a Túr
A vízgyűjtő medencében leesett sok csapadék és a néhol olvadásnak indult hó miatt megnőtt a vízszint a Túr Szatmár megyei szakaszán is, kedd délután hatig van érvényben figyelmeztetés.
Az aszály után vagy inkább azzal párhuzamosan: árvízriadó
Első- és másodfokú árvízkészültséget rendelt el több folyószakaszra az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet, a jelentés szerint kedd éjfélig villámárvizek alakulhatnak ki több romániai megyében, sőt, szerda délután 4 óráig sárga riasztás lesz érvényben több Szatmár és a velünk szomszédos Máramaros és Bihar megyei folyószakaszokon.