×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Csillogó szemek, táncos lábak tábora

2022.07.15 - 17:00
Megosztás:
Csillogó szemek, táncos lábak tábora
Esténként közös, élő zenés táncházzal zárják a napot Fotó: A szerző felvétele
Egész héten zsibong Nagykároly a VIII. Rekettyés Népzene- és Néptánctábor programjaitól. Szombaton ünnepi gálával zárnak a Városi Színházban, ahol a növendékek bemutathatják a tanultakat, a kézműves foglalkozásokon készült emléktárgyakat pedig szívesen viszik haza.

Az utóbbi években a megszorítások miatt nem sikerült ilyen intenzív és hosszú időtartamú tábort szerveznie a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesületnek, de idén bepótolják az elmaradást — részletezte lapunk kérdéseire válaszolva Székely Sára, az egyesület művészeti vezetője. Ottjártunkkor rengeteg fiatal számos foglalkozáson vett részt, mindenki intenzíven dolgozott valamit. Voltak, akik a gépi varrás rejtelmeivel ismerkedtek, és szalmabábut készítettek, vagy kicsi zsákocskákat varrogattak a kalárisoknak. A varrást Fábián Gyöngyi oktatja a táborban. Mások többek között agyagoztak, zsinórt készítettek a kötélverő géppel, gyöngyöt fűztek, rongyszőnyeget szőttek vagy íjászkodtak.

„Az idei táborban 110 résztvevő van. Több helyről gyűltünk össze. Itt vannak a rekettyés tanítványaink, akik egész évben rendszeresen részt vesznek a különböző oktatásainkon. Rajtuk kívül a kárpátaljai Csap településről is jöttek barátaink, illetve domahidai gyerekek is táboroznak velünk, ahonnan eddig még nem voltak tanítványaink” — fogalmazott a táborvezető. 
A kárpátaljai Dzjapkó Rebeka hegedűs, táncos és Ködöböcz Zsuzska korábban már részt vett rekettyés foglakozásokon, így visszatérő vendégek itt. A pandémia előtt jártak Nagykárolyban táncháztalálkozón és a szenior néptáncfesztiválon. Az idei tábor résztvevői között új arcokat is látni, hiszen ez a programsorozat jó lehetőséget teremt arra, hogy akik eddig nem kapcsolódtak be a Rekettye foglalkozásaiba, betekintést nyerjenek a hagyományőrző tevékenységekbe, és kedvet kapjanak a csatlakozáshoz. A tábor során meg lehet ismerkedni az oktatókkal és a többi tanulóval, így aki most csatlakozik, és ősszel részt kíván venni a tanórákon, már ismerős közegbe kerül. Egyébiránt mindennap jönnek új táborozók, akik a többiektől hallják, mennyire jó közösség van a Rekettyében, és nem szeretnék kihagyni a lehetőséget. 

A táncokat Maier Rajmund (Raji bácsi) oktatja, akit már jól ismernek a gyerekek, és a nagy létszámra való tekintettel két új tánctanár is segíti a munkáját: Veres Zoltán és Kovács Panna a magyarországi Encsről érkezett, ahol a Csikuska Kulturális Egyesületben tevékenykednek. A táncosok négy korcsoportra osztva tanulnak, ezért szükség volt arra, hogy több oktató foglalkozzék velük.

Nem csak tánc van

A tánc mellett számos más programban is részt vehetnek a gyerekek. Az érdeklődők Fodor Róbert irányításával hegedűt, nagybőgőt és brácsát tanulhatnak, a Károlyi karvalyok íjászegyesület naponta tart gyakorlatokat nekik, Szolomájer Tímea pedig drámapedagógia-foglalkozások alkalmával csapatépítő, személyiségfejlesztő játékokat hozott a gyerekeknek. Ő négy korcsoportba osztotta a táborozókat, korosztályoknak megfelelő tevékenységet tart itt, és ősztől aktívan be is kapcsolódik majd a Rekettye életébe. Óbis Kinga Anasztázia népi éneket tanít a táborlakóknak. Ő egyébként rekettyésként végzett a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnáziumban, és jelenleg a Budapesti Zeneakadémia népi ének szakán folytatja tanulmányait. 
Székely Sára elmondása szerint az idei tábor egyik fontos momentuma, hogy a napi tevékenységek közös táncházzal zárulnak, ahol a rekettyés zenészek húzzák a talpalávalót, és táncoktatók mutatják a lépéseket. Ebbe a gyerekekért érkező hozzátartozók is mindennap szívesen bekapcsolódnak. Számos szülő önkénteskedik egyébként a tábor alatt, akik segítenek a zökkenőmentes lebonyolításban. Nagy élmény a gyerekeknek, hogy szerdán közösen dagasztották és szaggatták azt a fánkot, amelyet ebéd után desszertként el is fogyaszthattak.

A Rekettye nagycsoportjának tagjai aktívan kiveszik a részüket a tábor szervezéséből, többek között ők készítik elő a játékokat, segítenek a szervezésben. A Rekettye kemény magja nem megy vakációra a táborzárás után sem, ugyanis a sátorbontást követően már készítik elő a romántábort, amelyre két hét múlva kerül sor. Emellett folyamatosan eleget kell tenniük a fellépési felkéréseknek, fesztiválokra járnak, augusztusban pedig Kalotaszegen vesznek majd részt a hagyományos edzőtáborukban. Szeptemberben már indul az új tanév, amely során számos újdonság várja majd a magyar népi kultúrára fogékonyakat. „Örülünk, hogy ha még zsúfolt is a naptárunk, azzal foglalkozhatunk, amit szeretünk, és haladhatunk a munkánkkal. Mindenki új táncanyagot kezdett el: a Morzsarekettye szilágysági táncokat tanul, a Kisrekettye felcsíki táncokat kezdett el begyakorolni, az Utánpótlásrekettye bonchidai anyaggal foglalkozik, a legnagyobbak pedig bukovinai táncokkal ismerkednek” — vázolta nagy vonalakban a jelenlegi munkát a Rekettye művészeti vezetője, aki szerint a táborban nagyon jól lehet haladni, mert intenzív munka folyik. Csaknem annyit tudnak tanulni és fejlődni a fiatalok, mint az év közben összesen. A tábort idén a Communitas Alapítvány és a Csoóri Sándor Alap támogatja.

Végh Balázs