×
2024. 04 24.
Szerda
György
9 °C
enyhe intenzitású szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

COVID-oltás kicsiknek: mit tegyenek a szülők?

2022.01.17 - 17:00
Megosztás:
COVID-oltás kicsiknek: mit tegyenek a szülők?
Kevesebb mint két hét múlva kezdődik Romániában az 5 és 11 év közötti gyermekek koronavírus elleni immunizációs kampánya. A lapunknak nyilatkozó gyermekorvos és tüdőgyógyász egyaránt azt javasolja a szülőknek, éljenek az ingyenes védőoltás beadatásának lehetőségével.

A hónap végén kibővül a koronavírus elleni oltásra jogosultak köre: január 26-tól egy újabb korcsoport, az 5 és 11 év közötti gyermekek számára is kezdődhet a koronavírus elleni immunizálás a Pfizer/BioNTech vállalatok vakcinájával. Az óvodások és kisiskolások oltásához a szülők jóváhagyása szükséges, akik közül minden bizonnyal sokan vannak most kétségek között: oltassák-e be gyermeküket? Okozhat-e a COVID-19 súlyos szövődményeket, amiért érdemes bevállalni az oltást? Biztonságos-e az oltás a kicsik számára? Egyáltalán érdemes-e beoltatni a gyermekeket, hiszen ha meg is fertőződnek, a többségüknek könnyű lefolyású a betegsége.
Szakemberekkel beszéltünk, és az Egészségügyi Minisztérium szülők számára készült tájékoztatóját is megvizsgáltuk a válaszok után kutatva. Dr. Bartha Enikő szatmárnémeti gyermekgyógyász szakorvos és dr. Onţ Carmen nagybányai gyermekorvos, tüdőgyógyász főorvos, a helyi gyermektüdőgyógyászati osztály vezetője is egyetértett abban, hogy az oltás biztonságos és ajánlott az 5–11 éves korosztály tagjai számára is.
„A COVID-19 elleni küzdelemben fontos szerepe van a gyermekek oltásának. Az érintett korosztály minden tagjának ajánlom az oltást, akinél nincs ellenjavallat egészségügyi okból” — magyarázta érdeklődésünkre Bartha doktornő. Azoknak a kis betegeknek a zöme, akiket eddig a szakember kezelt, általában a szokásos hűléses tüneteket mutatta, enyhe lefolyású volt a betegség, viszont nagyon gyakori volt a gyermekek körében is az ízlelés- és szaglásvesztés. „A COVID-19 betegségben szenvedő gyermekek tüneti kezelést kaptak, főként lázcsillapításra, köhögéscsillapításra volt szükség az esetükben” — tette hozzá.
Dr. Onţ Carmentől azt tudakoltuk meg, kiknek lenne különösen ajánlott a COVID-19 elleni vakcina beadása. A szakember szerint főleg azokat a gyermekeket kellene ilyen módon megvédeni, akiknek valamilyen alapbetegségük is van, például asztma, elhízás vagy cukorbetegség. A doktornő szerint viszont nemcsak az egyéb betegségekkel küszködő, hanem az egészséges gyermekek számára is javasolt a védőoltás.
A magyarországi gyermekorvosok ugyanezen a véleményen vannak. Az Alapellátó Gyermekorvosok Tudományos Társaságának szakemberei, akik tavaly decemberre rendkívül hasznos, magyar nyelvű tájékoztatót is összeállítottak a szülők számára, kihangsúlyozták: gyermekeknél is előfordul a fertőzés súlyos, akár halálos formája, és enyhe lefolyás esetén is ugyanúgy kialakulhatnak hosszabb távú súlyos következmények. „Sosem tudhatom, hogy az én gyermekem éppen hogy fog reagálni, nem érdemes kockáztatni. Szülőkként, gyermekorvosokként is felelősséggel tartozunk a gyermekeinkért. Éljünk közösen a védelem lehetőségével!” — üzenték a gyermekorvosok.
Az Egészségügyi Minisztérium álláspontja szerint továbbra is a védőoltás az egyedüli hatékony és biztonságos módja a koronavírus-világjárvány leküzdésének, a Romániában alkalmazott védőoltásokat pedig az európai szakértőket tömörítő Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyezte. Az immunizálás megelőzheti a SARS-CoV-2 vírus újabb variánsainak kialakulását, jelentősen csökkenti a megbetegedés súlyos lefolyásának kockázatát, csökkenti a kórházi kezelés és az elhalálozás esélyét. „Minden eddiginél nagyobb szükségünk van arra, hogy szolidárisak legyünk egymással, és válasszuk a védőoltást, amely optimális és hatékony megoldás a saját és szeretteink egészsége érdekében. Csak a COVID-19 elleni védőoltással tudjuk korlátozni a vírus terjedését, visszaadni a legsebezhetőbb emberek élethez való esélyét” — írják.

Mitől is véd a védőoltás?

A védőoltás csökkenti a koronavírus okozta megbetegedés halálos kimenetelének az esélyét. Való igaz, hogy nagyon ritka, hogy gyermek áldozatot szed a COVID-19, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia és a Gyermekkórház Szövetség adatai szerint a halálozási ráta a gyermekeknél 0–0,26 százalékos, ám mégis fennáll az esélye. A védőoltás ugyanakkor csökkenti a súlyos lefolyás, kórházba kerülés, intenzív kezelés, oxigénterápia esélyét. Ugyancsak az amerikai egyesült államokbeli adatok szerint a 12–17 éves korosztályból tízszeres eséllyel kerülnek kórházba a teljes oltási sorozattal nem rendelkezők. A védőoltás segít ugyanakkor a sokszervi gyulladásos megbetegedés megelőzésében is. Akár enyhe lefolyású koronavírus-fertőzést követően is gyermekekben későbbi szövődményként súlyos sokszervi gyulladás alakulhat ki a szervezet kóros immunválasza miatt.
A védőoltás segít a hosszú távú Covid (long-Covid, post-Covid) megelőzésében. A fertőzés lezajlása után 6–8 hétig vagy akár hónapokig is nagyfokú állandó fáradtság, figyelem-, memória-, számolási, nyelvhasználati, gondolkodási, tanulási nehézség, krónikus tüdőproblémák, elhúzódó ízérzés- és szaglásvesztés állhat fenn a gyermekeknél. Ez egészséges fiataloknál is előfordulhat, akik tünetmentesen vagy akár egészen enyhe tünetekkel estek át a fertőzésen.

Miért kell az 5–11 éveseket is beoltani?

Igaz, hogy a COVID-19-cel diagnosztizált gyermekek többsége tünetmentes, illetve a betegség enyhe formája alakul ki esetükben, a gyógyulás pedig következmények nélkül zajlik. Azonban a betegség súlyos formája kialakulásának a veszélye nem elhanyagolható, még a krónikus betegségekben nem szenvedő, egészséges gyermekek esetében sem — emeli ki az Egészségügyi Minisztérium szülőknek szánt tájékoztatója. A Pfizer/BioNTech gyermekeknek szánt vakcinájának hatékonysága 91 százalékos a tünetekkel járó betegség megelőzésére az 5– 11 éves gyermekeknél az eddigi vizsgálatok szerint.
Az 5–11 éves gyermekek oltásának fő célja, hogy védelmet nyújtson számukra a SARS-CoV-2-fertőzés ellen, csökkentse az általános betegségterhet ebben a korcsoportban. Nem minden ebbe a korcsoportba tartozó gyermeknél van egyforma kockázata annak, hogy a betegség súlyos formája alakul ki, a krónikus betegségben szenvedők nagyobb rizikónak vannak kitéve, ám még az egészséges gyermekek esetében sem elhanyagolható ez a kockázat — írja a szaktárca.

Milyen vakcinát kapnak az ovisok és kisiskolások?

Az 5–11 évesek kisebb dózist kapnak a Pfizer/BioNTech oltóanyagából, mint a 12 éven felüliek (10 mikrogrammot, míg a 12 év fölöttieknél 30 mikrogramm az adag), de a többi korcsoporthoz hasonlóan ők is két dózisban, 21 nap különbséggel kapják meg a vakcinát — tájékoztatott a minisztérium.
A jelenleg elérhető COVID-19 elleni oltások mindegyike — felnőttek, tinédzserek és gyermekek számára fejlesztett — tartalmaz aktív és inaktív összetevőket, gyártótól függően különböző módon. Egyetlen oltás sem tartalmaz viszont tojást, zselatint, latexet vagy tartósítószert.
A COVID-19 elleni oltások nem tartalmaznak fémeket — vasat, nikkelt, kobaltot, lítiumot vagy ötvözeteket —, és nincs bennük higany vagy egyéb higanyvegyület sem. Szintén nem tartalmaznak mikroelektronikai termékeket, elektródákat, szén nanocsöveket vagy nanohuzalos félvezetőt — emeli ki a szaktárca.

Előre ne adjunk gyógyszert!

Az amerikai betegségellenőrző és -megelőző központ (CDC) javaslata alapján ne adjanak a gyermekeknek a vakcinázás előtt fájdalomcsillapítót vagy gyulladáscsökkentőt, mert ezek befolyásolhatják a szervezet immunválaszát az oltásra. A védőoltás beadását követően viszont, ha a gyermeknél mellékhatásként láz vagy fájdalom jelentkezik, kaphat a korának megfelelő adag Paracetamolt vagy Ibuprofent azokban az esetekben, amikor ezek nem ellenjavallottak. Az aszpirin alkalmazása nem javasolt a gyermekek és a 18 év alatti fiatalok esetében — hangsúlyozzák.
Az eddigi tapasztalatok alapján az 5–11 éves gyerekeknél is jellemzően csak enyhe oltási reakciók jelentkeznek a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcinájának beadása után, és azok sem mindenkinél. A mellékhatások ugyanolyanok lehetnek, mint amilyenek a felnőtteknél és a tinédzsereknék jelentkeztek: ritkán, de megjelenhet egy-két napig fejfájás, rossz közérzet, fáradékonyság.

Szívizomgyulladás a vakcina miatt?

Az Amerikai Egyesült Államok adatai alapján, ahol már hónapokkal ezelőtt elkezdődött az 5–11 éves gyermekek oltása, 8 674 378 dózis vakcina beadását követően 12 esetben regisztráltak szívizomgyulladást. A 12–17 éves korosztályban egymillió beadott dózisra 54 eset jutott. Az 5–11 éves korosztály esetében sokkal alacsonyabb a szívizomgyulladás esélye, mint a tinédzsereknél — derül ki a tájékoztatóból. A CDC ugyanakkor nem foglalt állást azzal kapcsolatban, hogy lehet-e összefüggés a szívizomgyulladásos esetek és a vakcina között.
A szívizomgyulladást általában vírusfertőzés okozza, de kiválthatják különböző gyógyszerek is. A szívizomgyulladás gyakori jele és tünete a mellkasi fájdalom, a fáradtság, a nehézlégzés és az abnormális pulzus.

Javasolt-e az oltás, ha a gyerek már átesett a betegségen?

Az Egészségügyi Minisztérium szülőknek összeállított tájékoztatójában arra is választ ad, javasolt-e az oltás, ha a gyermek már átesett a koronavírus-fertőzésen. A szaktárca szerint a COVID-19 elleni oltás minden 5 év feletti személynek javasolt, attól függetlenül, hogy átesett-e már a SARS-CoV-2-fertőzésen, voltak enyhe vagy súlyosabb tünetei, esetleg aszimptomatikus volt. Számos immunológiai vizsgálat kimutatta, hogy azokban az esetekben, amikor egy olyan személyt oltanak be COVID-19 ellen, aki már átesett a betegségen, az immunizálást követően alacsonyabb az újrafertőződés kockázata, magasabb az immunválasz.

Kaphat a gyermek oltást, ha allergiás?

Az ételallergiás vagy a pollenallergiás gyermekek is kaphatnak COVID-19 elleni vakcinát, csak azok esetében nem javasolt a védőoltás, akiknél az első adagot követően súlyos allergiás reakció jelentkezett, illetve allergiásak a vakcina valamely összetevőjére, például a polietilén-glikolra. Ha a gyermeknek korábban voltak súlyos allergiás reakciói, vagy Epi-pent használ, akkor kérik, hogy értesítsék az oltóközpont egészségügyi személyzetét, amikor immunizálásra jelentkeznek. Ebben az esetben az orvosok és az asszisztensek figyelemmel kísérhetik a gyermeket, és szükség esetén beavatkozhatnak — írja a szaktárca.
Az Egészségügyi Minisztérium összefoglalójában egyébként a szemlézettek mellett még több kérdésre is választ kívánnak adni, a tájékoztatót a következő oldalon olvashatják az érdeklődők: https://bit.ly/3K4MaI1.

 

Nincs több energiaital a kiskorúaknak!
Tilos lesz az energiaitalok árusítása kiskorúaknak. A 18 éven aluliak energiaitalokhoz való hozzáférését korlátozó törvényt döntő házként fogadta el a képviselőház.
Szatmári áldozata is van az influenzának
Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.
Ingyenes eb sterilizálási és élősködő-mentesítési akció
Bécsi állatorvosokkal közösen szervez akciót a szatmárnémeti Ham ham Egyesület a Mobovet állatorvosi rendelő és a Szatmár megyei Prefektusi Hivatal március 2. – 4. között.