×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
26 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

COVID-19 a gyerekeknél — mire figyeljünk?

2021.09.20 - 18:36
Megosztás:
COVID-19 a gyerekeknél — mire figyeljünk?
Fotó: Associated Press
Változók a COVID-19 betegség tünetei a gyermekek körében, van azonban három árulkodó jel, amire érdemes odafigyelniük a szülőknek — figyelmeztet dr. Mihai Craiu gyermekgyógyász.

A RO Vaccinare hivatalos kormányzati oldal is közzétette a lakosság és a szülők tájékoztatására azt az interjút, melyben dr. Mihai Craiu gyermekgyógyász főorvos, az evidence-based, azaz bizonyítékokon alapuló orvoslás egyik legnépszerűbb hazai szakembere azokat az aggasztó jeleket és tüneteket tisztázza, melyek a gyermekkori COVID-19 betegség kísérői lehetnek. A gyermekorvos szerint a tünetek korcsoportonként változók, a sürgősségi osztályokra főként hasmenéssel és különböző, felső légúti megbetegedésre utaló tünetekkel érkeznek a gyerekek — az emésztőrendszeri szimptómák főként a kicsikre, az óvodáskorú gyermekekre jellemzők. Kortól függetlenül viszont a legtöbb gyermek esetében megjelenik a láz.
„A szülőknek pontosan ugyanúgy kell felmérniük gyermekük egészségi állapotát, mint a járvány előtt: ha a gyermek lázas, nem hajlandó enni, vagy olyan fájdalmai vannak, amelyek előzőleg nem voltak, akkor érdemes antigéntesztet végezni, különösen, ha közösségbe járó gyermekről van szó” — magyarázta. A COVID-19 betegségben szenvedő gyermeknek bármilyen klinikai tünete lehet a rohamoktól akár a kómáig, ilyen helyzetek előfordulhatnak például a csecsemőknél.

Három árulkodó jel

A gyermekgyógyász három olyan fontos jelet említ, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyniuk a szülőknek. Az első és legfontosabb jel a láz, amely nem csökken akkor sem, ha különböző, a korábbi megbetegedésekkor sikerrel alkalmazott lázcsillapítókat alkalmazunk. „Ha a gyermek lázcsillapítót kap, amelyre a szervezete általában reagál, és most ez nem történik meg, akkor a szülőknek másnap a kórházba kell menniük a gyerekkel” — közölte az orvos. A második árulkodó jel a légzésszám, amikor a gyermek percenként 50-nél többször vesz levegőt, gyorsabban lélegzik, kapkodja a levegőt, ez ugyanis a légutak károsodásának első jele. A harmadik jel pedig a kiszáradás: a gyermek nyálkahártyája száraz, és nincs vizelete sem. Ha a felsorolt észrevételekre jutunk, akkor minél hamarabb orvoshoz kell fordulni a gyermekkel.

Ha felmerült a COVID-gyanú

Ha felmerül a gyermek COVID-19 betegségének gyanúja, akkor a szülőknek cselekedniük kell, nem szabad megvárni, míg rosszabb állapotba kerül, és megfertőzi a családtagjait is. Az első, amit tehetnek a szülők, hogy gyorstesztet végeznek.
Nem csillapodó láz esetén mindenképp ki kell zárni a COVID-19 megbetegedés lehetőségét is, különösen, ha a gyerek közösségbe jár, és vannak más lázas társak is a csoportban, osztályban. Ha otthon végzünk antigéngyorstesztet, és pozitív eredményt mutat, értesíteni kell a családorvost.
Dr. Mihai Craiu szerint a delta vírustörzzsel való megfertőződés általában csak a krónikus betegségekkel és speciális egészségügyi problémákkal rendelkező, például cukorbeteg vagy transzplantáción átesett gyerekek esetében okoz súlyosabb megbetegedést, mint az előző variánsok. Egy hétköznapi családban, ahol a szülők dolgoznak, és a nagyszülők veszik ki a gyermeket az óvodából vagy iskolából, és mind oltatlanok, messze a legérintettebbek a nagyszülők és a szülők lehetnek, akiknek társbetegségeik is vannak.
A COVID-19 betegséggel kórházba kerülő gyermekek esetében a kezelés ideje az enyhébb és közepes lefolyású esetben nagyjából egy hét, míg egyéb társbetegségekkel küzdő gyermekek esetében, akiknél súlyosabb formákat ölt a megbetegedés, akár 3–4 hétre is szükség lehet.
„A gyermekek számára, ahogy a legtöbb szakértő is értékeli, a járvány idején a legnagyobb probléma a szorongás, az iskolai lemaradás és a mozgásszegény életmódból és rossz táplálkozási szokásokból fakadó elhízás. A gyermekek esetében ezek sokkal nagyobb egészségügyi kockázatot jelentenek, mint a COVID-19 betegség miatt az intenzív terápiás kezelés” — tette még hozzá a gyermekorvos.

Bumbuluţ Krisztina

 

Szatmári áldozata is van az influenzának
Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.
Növekszik a megbetegedések száma
Ha enyhén is, de növekedett a felső légúti megbetegedéssel, influenzával, COVID-19 megbetegedéssel, tüdőgyulladással küszködő Szatmár megyei lakosok száma – derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság portálunkhoz eljuttatott adataiból.
Sok a beteg gyerek Szatmár megyében
Egyre több az influenzás, tüdőgyulladásos beteg Szatmár megyében. Egy hét alatt megkétszereződött a hivatalosan nyilvántartásba vett felső légúti megbetegedésben szenvedők száma – közölte portálunkkal a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.