×
2024. 05 21.
Kedd
Konstantin
27 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Belföld

Bürokráciacsökkentő javaslatokkal álltak elő

2020.08.21 - 07:35
Megosztás:
Bürokráciacsökkentő javaslatokkal álltak elő
A tanévnyitás intenzív bürokratikus tevékenységekkel is jár az orvosok számára: engedélyek, felmentések, igazolások, egészségügyi dossziék elkészítésére van szükség. Most, a járvánnyal terhelt időszakban egy sor javaslattal álltak elő a szakemberek.

A Háziorvosok Országos Szövetsége (SNMF) szerint a 2020/2021-es tanévkezdés nemcsak a lakosság, a pedagógusok és a hatóságok számára jelent kihívást, de a családorvosoknak is, éppen ezért a SARS-CoV-2 vírus terjedésének korlátozásáért egy sor javaslattal álltak elő, melyeket lapunk olvasóival is megosztunk.

A szakemberek szerint nagyon fontos lenne, hogy a családok felelősen döntsenek: ha légúti fertőzésre utaló jelet vesznek észre a gyermekeken, akkor ne engedjék közösségbe, hanem tartsák őket otthon! Az őszi tanévkezdést követően menetrendszerűen felütik a fejüket a szezonális felső légúti megbetegedések a gyermekközösségekben, idén pedig a SARS-CoV-2 vírussal is meg kell birkózni, hiszen az a közösségi terjedés fázisában van. Egyelőre nincsenek tudományosan bizonyított megkülönböztető jegyei a szezonális vírusfertőzéseknek, a COVID-19 megbetegedésnek és az influenzának, a tünetek sok esetben azonosak. Éppen ezért a szimptómákkal küszködő gyermekek jelenléte az oktatási intézményekben, a családorvosi várótermekben jelentős kockázattal jár a fertőzés terjedését illetően.

A családorvosok szerint rövid, de velős, a lényegre tapintó tájékoztató anyagokkal kellene ellátni a szülőket arra vonatkozóan, hogy a különböző felső légúti megbetegedések milyen tünetekkel járnak, ezeket meg kellene hirdetni a sajtóban, az iskolákban is ki kellene függeszteni, és a pedagógusok között is népszerűsíteni kellene. A szülőknek tudniuk kell, hogy bármennyire enyhének tűnő felső légúti megbetegedésre utaló tünet esetén a gyermeket otthon kell tartani, és telefonon konzultálni kell a családorvossal.

A Háziorvosok Országos Szövetsége szerint le kellene mondani végre a tanévnyitás környéki bürokrata lépésekről: azzal, hogy a közösségbe induló gyermekeknek rengeteg „papírt kell gyártani” — engedélyt, felmentést, igazolást —, nehezítik a betegellátás folyamatát, ugyanakkor a papírokra való várakozás a zsúfolt várótermekben csak a fertőző betegségek terjedését segíti elő. A SNMF szerint fel kellene hagyni azzal, hogy a családorvosok a sporttevékenységekben való részvételhez is igazolást adjanak, elegendő lenne, ha csak a felmentéseket kellene kiállítsák. Szerintük nincs szükség a járványügyi engedélyre, az oltási naplóra sem, ha pedig szükséges, akkor legyen megoldható a családorvos, iskola és szülő közötti távkommunikáció.

Egyéb javaslattal is előállt még a szövetség, például azzal, hogy szükség lenne egy Maszk és Fertőtlenítőszer programra, az iskolások számára pedig vezessék be az ingyenes, influenza elleni oltásprogramot.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

Ennyi hely van az iskolákban a következő tanévben
Csütörtöki ülésén a kormány jóváhagyta a 2024-2025-ös romániai tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét. A közoktatásban a 2024-2025-ös tanév számadatai nem változnak a 2023-2024-es tanévhez képest.
Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.