×
2024. 05 16.
Csütörtök
Mózes, Botond
12 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.60 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

Búcsú Thoroczkay Sándortól

2024.04.28 - 22:07
Megosztás:
Búcsú Thoroczkay Sándortól
Városunk és tágabb régiónk közismert személyisége, a történelmi megemlékezések fáradhatatlan szervezője, Thoroczkay Sándor soha nem a kitüntetésekért végezte közöségi munkáját.

Megrendülten értesültünk, a Szatmárnémeti Szent István Kör tiszteletbeli elnöke, Thoroczkay Sándor elhunytáról. Nyugodjon békében, őszinte részvétünk!

1942. február 13-án született Kápolnokmonostoron (most Máramaros megye), Szatmárnémetiben végezte középiskoláját a nagy múltú – akkor már államosított – református gimnáziumban. Hiába az államosítás, átszervezés, a falak történelmi levegője, na meg a részben helyén maradt tanári kar némely tagjának példamutatása, kellő fogódzót adott, hogy az uralkodó állami ideológiával szemben az itt tanulók immunisak legyenek. Tanulmányait a Babeș-Bolyai Tudomány Egyetem történelem szakán folytatta, több más tanár mellett, Csetri Elek volt a legfontosabb példakép. Szakdolgozatát is vele írta és védte meg 1967-ben, Bismarck kancellárról és szerepéről a német nagyhatalom megszületésében. Mindez már történészi felfogását is tükrözi, hiszen kedvelt témája a személyiségek történelem alakító szerepe. Mondani se kell ez a legrégibb történészi módszer, de az 1960-as évek Romániájában, és manapság is anakronisztikusnak számít, szemben a nagy folyamatok, ideológiák által meghatározott narratívákkal. Rövid kitérőt követően már 1968-ban Sándorhomokra került, az ottani általános iskola történelem katedrájára. Ezen iskolának aligazgatója (1981–1984), majd igazgatója nyugdíjazásáig (1985–2009, az iskola önállóságának megszüntetése, 2005 után, irányító tanár). Ezzel le is zárhatnánk az életpályát, ha nem lenne a közösségünk történelmi emlékezetét megőrző és megerősítő tevékenységeinek sora.

Thoroczkay Sándor közéleti tevékenysége az 1989-es decemberi forradalmat követően kezdődött, előbb Lázári község RMDSZ szervezetének megalakítása, majd a Szatmárnémeti szervezet művelődési tevékenységei kapcsán. Az addig elhanyagolt magyar történelmi múlt, az újjáéledő közösség számára fontos kérdésé vált, mint önazonosságának meghatározó eleme. Egyrészt a hiányzó történelmi ismeretket kellett pótolni, másrészt a helyi kötődésű személyiségek és épített örökségünk kívánta meg a figyelmet. Ezen célok vezették Thoroczkay Sándort és több más, a megyében oktató történelemtanárt előbb egy, a magyar történelemmel foglalkozó előadás-sorozat megtartására, majd a Szent István Kör megalapítására (1991. augusztus 20-án). 

A kör szinte minden Szatmár megyei történelmi megemlékezés, emlékjelállítás résztvevője, vagy éppen kezdeményezője volt. Példaként említsük a szamoskrassói Bem emléktábla, múzeum, majd szobor és iskola névadás, vagy a szárazbereki Bocskai szobor, a szatmárnémeti Kossuth emléksír, a Petőfi szobor és a március 15-i megemlékezések szervezése, a Gonzeczky és a Kovács Leo emléktáblák. A Szent István Kör elnöki tisztséget 2007-ig töltötte be, mindvégig névadó szent királyunk gondolatai jelentették tevékenységei vezérelvét. 

Thoroczkay Sándor világnézetét a nemzeti, keresztény és konzervatív alapállás határozta meg, amely mindig megértő és párbeszédre nyitott magatartással párosult, ami szerteágazó és gyümölcsöző szakmai kapcsolatokhoz vezettek és, nem utolsó sorban, sikeresen vonta be a fiatalabb nemzedéket a kör tevékenységeibe. Ez a megújulás – sajnos – meglehetősen egyedülálló a szatmári és általában az erdélyi magyar civil szervezetek életében, gyakoribb a lassú leépülés, elhalás és felejtés. Legyen e néhány sor e hosszú és gazdag életpálya mementója, emlékezés a felejtés ellenszereként.



Dr. Szőcs Péter Levente