×
2024. 04 24.

Bravúros Fradi-siker, drámai CFR-búcsú

2020.08.28 - 09:28
A kedd este legnagyobb meglepetését a Ferencváros okozta azzal, hogy 2-1-es győzelmet aratott Glasgow-ban a Celtic vendégeként. Ezzel szemben a CFR hiába mentett hosszabbításra a rendes játékidőben végül a büntetőpárbajban a Dinamo Zágráb bizonyult jobbnak.

A keddi két találkozót követően szerdán további 11 mérkőzést rendeztek a labdarúgó Bajnokok Ligája második selejtezőkörében. Amint már megszokhattuk: szurkolók nélkül, egyetlen mérkőzésen dőlt el a továbbjutás. A forduló egyik legnagyobb meglepetését pedig a magyar bajnok Ferencváros okozta azzal, hogy szenzációs, 2-1-es győzelmet aratott Glasgow-ban a Celtic vendégeként. Ezzel szemben a román bajnok CFR a rendes játékidő utolsó pillanataiban még 2-2-re és hosszabbításra tudott menteni a Dinamo Zágráb ellen Kolozsváron, ám végül büntetőkkel a horvátok jutottak tovább.

Ismét Tokmac döntött!

Glasgow-ban a várakozásoknak megfelelően nagy lendülettel kezdett a Celtic, a Ferencváros az első perctől kontrákra rendezkedett be és a kapusok közül is Dibusz Dénesnek kellett először játékba avatkoznia, azonban az első gólt a magyar bajnokcsapat szerezte. Egy gyors ellentámadásból kiharcolt szöglet után Sigér Dávid a 7. percben egy rá jellemző, pontos távoli bombával szerzett vezetést (0-1). Szerhij Rebrov taktikája jó 40 percig tökéletesen működött, a skótok addig szinte helyzetig sem jutottak, a ferencvárosi játékosok rendkívül fegyelmezetten, egymást tökéletesen segítve futballoztak.

A félidő utolsó öt percére sebességi fokozatot váltott a Celtic, és folyamatosan dolgozta ki a helyzeteket, Dibusz azonban magabiztos volt.

A fordulást követően az 53. percben Ryan Christie megpattanó lövésével gyorsan egyenlített a skót együttes (1-1), néhány perccel később pedig csak a felső léc választotta el a vezetéstől. A szakadó esőben a hazai zöld-fehérek teljesen beszorították magyar riválisukat, azonban a félidő közepén szinte a semmiből, a Djurgarden ellen duplázó Tokmac Nguen révén újra előnybe került a Ferencváros (1-2). A hajrában ugyan nyomott a Celtic, de játékából ekkor már hiányzott az átütő erő, így a Ferencváros kiharcolta a továbbjutást.

70 perc emberelőny és egy büntető is kevés volt

Kolozsváron is gyorsan vezetést szereztek a vendégek, miután a 14. percben Cristian Balgradean csak kiütni tudta a labdát Luka Ivanusec lövése után, Amer Gojak pedig közelről nem hibázott (0-1). A folytatásban Kevin Boli, Ciprian Deac és Andrei Burca is közel került az egyenlítéshez, a szünet előtti percek azonban ismét a vendégekéi voltak: Balgradean kétszer is csak a kapufa segítségével tudta megakadályozni az újabb horvát találatot.

Eseménydús első félidő után hasonlóan kezdődött a második játékrész is, az 50. percben pedig váratlan esélyt kaptak a „vasutasok”: a játékvezető büntetőt ítélt Kevin Theophile-Cathrine megmozdulása után, sőt, a franciát ki is állította. Ciprian Deac tizenegyesét azonban Livakovic védeni tudta, mint ahogy Damjan Djokovic ismétlését is. Negyed órával később viszont már nem állt a helyzet magaslatán a horvát portás, amikor bizony alaposan bevédte Mickael Pereira távoli lövését (1-1). Túl sokáig nem örülhettek az egyenlítésnek a hazaiak, a 78. percben ugyanis Arijan Ademi elhúzott az első gól előtt is megetetett Boli mellett, lövését Balgradean bravúrral védeni tudta, Lirim Kastrati viszont közelről az üres kapuba továbbított (1-2).

A CFR mindent egy lapra feltéve rohamozott, a Dinamo pedig kontrázott, Kastrati pedig eldönthette volna a továbbjutás sorsát, de Balgradean védeni tudott. Amikor pedig már mindenki elkönyvelte a vendégek sikerét, egy horvát játékos megakadályozta a horvátok (korai) ünneplését: a 95. percben Rondon lapos beadására Gabriel Debeljuh érkezett középen és kiegyenlített (2-2).

Jöhetett a hosszabbítás, amelynek fél órájában mindkét csapat megszerezhette volna a győztes találatot. Mivel azonban ez csak nem akart megszületni, jöhettek a tizenegyesek. Az első négy körben mindkét csapat hibátlanul teljesített, az ötödik körben azonban Catalin Golofca meccslabdához jutott, nem tudott élni vele, pocsék lövését Livakovic megfogta. Ezt követően Deac jóvátette az 52. percben elkövetett hibáját és ezúttal berúgta a büntetőt – nem úgy a mindkét gólnál nagyot hibázó Boli, aki kirúgta a labdát a stadionból.

Ami a folytatást illeti, a Ferencváros a Bajnokok Ligája 3. selejtezőkörében, nem kiemeltként  a Young Boys (svájci), a  Crvena zvezda (szerb), a Qarabag (azeri), a Maccabi Tel-Aviv (izraeli) és a Dinamo Zagreb egyikével csaphat össze. Ezzel szemben a CFR kiemeltként az Európa Liga harmadik körében a kazah Asztana, az ír Dundalk, a szlovák Slovan, a grúz Dinamo Tbiliszi, a luxemburgi Fola, a svéd Djugardens, az észak-ír Linfield, a montenegrói Buducsnoszt, az észt Flora vagy a lett Riga lehetnek.