×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
20 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Borókás húsvétváróra hívnak nagycsütörtökön

2024.03.27 - 17:23
Megosztás:
Borókás húsvétváróra hívnak nagycsütörtökön
Milyen a hímes mézeskalács? És a tojásmozaikozás, -berzselés, és –írás? Milyen jelentése van a „vesztett utast” motívumnak? Hogy készül a szagos víz? Hagyományőrző húsvétvárót tartanak a Lépésházban, és nem marad el a kalácssütés, a csigatészta pödrés, de a sárga túró készítése sem.

Nagycsütörtökön, március 28-án 17 órától kezdődik a Borókagyökér Egyesület hagyományos húsvétváró foglalkozása a Lépésházban (Merilor utca 122. szám) , amelyre szokás szerint nem csak a kicsiket, de a nagyokat (szülőket) is várják, hiszen a közös tevékenység, az együttlét, az ünnepre való közös felkészülés a legfontosabb —  hogy ne csak a sonkáról, a csokinyusziról és a sárgatúróról szóljon a húsvét. Pedig arról is fog, hiszen a vidékünkön egyik legkedveltebb húsvéti finomság elkészítésének fortélyaiba (no meg magába a sárgatúróba) is belekóstolhatnak majd a foglalkozáson részt vevők, akárcsak a kalácssütésbe — azt pedig ki állította, hogy a mézeskalács kizárólag karácsonykor készíthető? 

hirek/2024/marcius/mezes.jpg

Mindezek túl viszont az Erdélyi Hagyományok Háza által támogatott foglalkozások „főszereplője” a tojás lesz, hiszen „minden állapotában az életet, az újjászületést jelképezi. Mozaikos, berzselt tojást fogunk készíteni, illetve természetesen „írunk ” is. Azt viszont már kevesen tudják, hogy írás közben nem csak motívumokra kell vigyázni, hanem a gondolatainkra is — hagyományosan a lányok, asszonyok számukra kedves embereknek, legényeknek készítették az írott tojásokat, értelemszerűen az illetőre gondoltak munkálkodás közben, ám ha bánat, szomorúság vagy épp harag is volt a gondolatokban, az akaratlanul is „ráírták” a tojásra. Ugyanakkor a motívumoknak üzenetük is van, bár ma már ez az üzenetnyelv nem olyan jól ismert, mint akár pár évtizeddel korábban — például ha egy lány a „vesztett utast” motívumot rajzolta, abból aki kapta megértette, hogy nem szeretné őt többet látni; míg a „veszett utas” motívum üzenet az: bárhová is indulsz, jutsz el, tudnod kell, hogy itthon mindig van helyed, mindig várnak.” – magyarázza Szejke Judit. 

Nem kevesebb tartalommal bírt a vízzel való locsolkodás sem — és ismerjük el, mennyi, a különféle parfümök illatfelhő-keveredése okozta fejfájától is mentesültek —, hiszen a víz az a „varázsital”, amely nélkül nem lehet élni. „Azért jártak eleink húsvéthétfőn vízzel locsolni, és tetőtől – talpig, mert jót akartak: megtisztulást, megújulást, újjászületést.” – mondja. Aki azonban úgy gondolja, „valamicske” illatot is csempészne a locsolóvízbe, az a szagos víz elkészítésének lépéseit is megtanulhatja. 

Ez most belépős (10 lej, ami az alapanyagok árát foglalja magában) és előre bejelentkezős foglalkozás lesz — hiszen a szervezőknek tudniuk kell, hogy 500 vagy 800 vagy 1200 tojást vásároljanak — ezért arra kének mindenkit, jelezze részvételi szándékát vagy az egyesület facebook oldalán:https://www.facebook.com/borokagyokeregyesulet/ magánüzenetben vagy a 0729677930-as telefonszámon.

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!