×
2024. 05 08.
Szerda
Mihály
14 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Bezavar a minimálbér-emelés

2018.11.11 - 12:29
Megosztás:
Bezavar a minimálbér-emelés

Az Országos Munkaadói Egyesület (PNR) elnöke, Ciprian Costea szerint káros hatással van az iparűzésre Romániában, hogy idén december elsejétől megint emelkedik a minimálbér.

 

Ciprian Costea lapunknak adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a cégek szempontjából nem túl szerencsés dolog a minimálbér ismételt emelése. A közgazdász szerint a bérköltségek emelkedése miatt áraikon is emelniük kell a cégeknek, de ma még nincs pontos átlaga annak, milyen többletkiadásokkal jár a változás, Costea szerint iparáganként, felhasznált technológiánként és felvásárlópiaconként változnak az arányok. A gond nem az ezután következő költségszámításokkal van, hanem amiatt, hogy több évre előre kialkudott árakon termelnek a romániai cégek, és ezekbe nem volt belekalkulálva a jövő hónaptól előrejelzett kötelező béremelés. A munkaadói egyesület elnöke szerint a helyzet úgy alakulhat, hogy a váratlan kiadás miatt csökken a cégek profitja, ami hosszú távon gyűrűző, káros következményekkel járhat, például beruházási deficithez vezethet, ez pedig a hitelező bankokkal szembeni pozícióját rontja a cégeknek.

Costea szerint rendjén való a minimálbér-emelés, csak az nincs rendben, hogy ha ez túl nagy léptékben történik — mint ahogy történt az előző időszakban már többször is —, az állam által előírt minimálbér-emelésről megalapozottan kellene dönteni, a termelékenység figyelembevételével. Léteznek olyan mutatók, amelyek alapján külső megfigyelők és elemzők számára is egyértelmű lehet a termelékenység növekedése, stagnálása vagy csökkenése. A közgazdász szerint a mostani minimálbér-emeléssel sem fogja azt a jótékony hatást elérni a kormány, hogy hazatérnek a nyugat-európai vendégmunkások, Costea szerint tisztán kellene már látni ebben az ügyben, és el kéne fogadni, hogy akik hosszú ideje nyugaton dolgoznak, már nem is fognak visszatérni.

Ciprian Costea szerint a másik gond, ami súlyos csapást mért a versenyszférára, az a közszférában dolgozók indokolatlan és szintén nagy mértékű fizetésemelése. A munkaerőpiac ugyanúgy reagál a változásokra, mint bármelyik másik: ha az emberek látják, hogy az államnak dolgozni nagyobb fizetést jelent, mint magáncégnek, akkor közhivatalokban próbálnak meg elhelyezkedni, tovább súlyosbítva a munkaerőhiány miatti válságot abban a versenyszférában, amelyik a közszféra számára is előteremti a béralapot.