×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Betétdíjrendszer: komoly lépés a környezetszennyezés csökkentésére

2021.01.15 - 14:00
Megosztás:
Betétdíjrendszer: komoly lépés a környezetszennyezés csökkentésére
A betétdíjrendszer segítségével hatalmas lépést tehetünk a környezetszennyezés csökkentése, illetve megakadályozása érdekében / Fotó: pexels.com
Romániában is bevezetik a betétdíjas rendszert, ennek értelmében a vásárlóknak minden pillepalackért, üvegért, illetve alumíniumból készült dobozért 50 banit kell majd fizetniük. Egyelőre a szükséges infrastruktúra kialakítása van folyamatban.

A betétdíjrendszerről szóló kormányhatározat idén január elsején lépett hatályba, ennek értelmében egy év áll a hatóságok rendelkezésére, hogy kialakítsák a rendszer működéséhez szükséges infrastruktúrát. A tervek szerint a betétdíjrendszer már 2022 áprilisától akadálymentesen rajtolhat. A törvénytervezet abban a kontextusban született meg, hogy Románia továbbra is sereghajtó európai uniós viszonylatban a hulladékok újrahasznosítása terén: az évente termelt 1,3 millió tonna 5 százalékát használják csak fel újra, ezt kellene 2025 végére 50 százalékra, 2035-ig pedig 65 százalékra feltornázni. A betétdíjrendszer egyébként számos európai országban — mint például Norvégia, Svédország, Észtország vagy Dánia — működik már.

A jogszabály értelmében tehát 50 banis betétdíjat kell majd fizetnünk minden egyes megvásárolt üdítős doboz vagy palack, illetve alumíniumdoboz után, a 0,1 literes tárolóegységektől kezdve a 3 literesekkel bezárólag. Miután elfogyasztottuk a csomagolások tartalmát, visszavihetjük azokat a boltba, és visszakaphatjuk a betétdíjat. Kivételt képeznek a tejtermékek csomagolásai. Fontos megjegyezni, hogy a betétdíjat csupán akkor igényelhetjük vissza, ha a csomagolást megmosva, kitisztítva adjuk le a gyűjtőpontokon. A kormányhatározat értelmében a betétdíj alkalmazása országos szinten minden egyes üzlet számára kötelező lesz, legyen szó bevásárlóközpontokról vagy kisebb élelmiszerüzletekről. Ez utóbbiak esetében azonban meg lesz szabva egy bizonyos gyűjtéskorlát annak érdekében, hogy a hulladékok tárolása ne akadályozza tevékenységüket. A hulladékbegyűjtés lebonyolítható kézileg, emellett a boltok alkalmazhatnak automata rendszereket is. A továbbiakban az összegyűlt hulladékmennyiségeket városkörzetekre lebontott állomásokra szállítják, ahonnan újrahasznosítható egységekhez kerülnek.

Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter hivatalos Facebook-oldalán számolt be arról, miszerint folyamatos tárgyalásokat folytat a program elindításában közreműködő szervekkel, így a Romániai Sörfőzők Egyesületével, a Romániai Üdítőital-gyártók Egyesületével, a Romániai Nagykereskedelmi Hálózatok Egyesületével, valamint az Értékesítési Vállalkozások Egyesületével. A környezetvédelmi miniszter közölte, hogy a találkozások során a résztvevők egyhangúlag kifejtették, hogy támogatják a rendszer bevezetését, és több technikai javaslatot is tettek a hatékonyság növelése érdekében. „Meggyőződésem, hogy fel kell gyorsítanunk a teljes folyamatot annak érdekében, hogy Romániának mihamarabb egy hatékonyan működő betétdíjas rendszere legyen” — fogalmazott Tánczos Barna.

Kallós András

Működik az 50 banis palackvisszaváltás
A számok jók, elég sok palackot váltanak be az átvevőpontokon már most is az emberek, de az arány még jobb lesz, mert lassan minden újrahasznosítható csomagolóanyag ötven banit fog érni.
Élet Fája Egyesület: folyik a folyómentés
A Túrterebesi, a Halmi, az Egri, a Kismajtényi és a Börvelyi Általános Iskolában kezdte meg az Élet Fája Egyesület a korábban beindított, Erasmus+ égisze alatt zajló Folyómentő Iskolák projektjét.
Egyre több palack ér pénzt
Most már érdemes figyelni, hogy az ásványvizes palackon, üdítős dobozon, sörösüvegen, vagy a savanyúságos üvegen ott van-e a Returo hálózat logója, mert egyre több csomagoláson jelenik meg a pénzt érő ikonocska.