×
2024. 05 17.
Péntek
Paszkál
12 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

Beindultak a fonóházi tevékenységek

2019.01.19 - 09:18
Megosztás:
Beindultak a fonóházi tevékenységek

A téli szünetet követően újra beindultak az Aranykapu Kulturális Egyesület által bonyolított délutáni programok Szatmárnémetiben. Kedd óta ismét gyerekzsivaj tölti meg a Fonóház termeit, elkezdődtek a fonóházi tevékenységek az egyesület szervezésében.

Nem csak az iskolai oktatás indult be ezen a héten, de az Aranykapu Kulturális Egyesületnél tartott téli szünet is véget ért, kedd délután ismét elkezdődtek a fonóházas foglalkozások — tájékoztatta szerkesztőségünket Nezezon Enikő, az egyesület vezetője. „A gyerekek közül a legtöbben már korábban is jöttek volna, viszont a decemberi hónap az egyesületi tagokból is sokat kivett, a karácsonyi vásáron való naponkénti helytállás után mindenkinek szüksége volt a pihenésre, viszont keddtől újult erővel folytatódik a gyermekekkel is a munka” — fogalmazott a programok koordinátora.

Január 15-én, kedden délután a rajz- és festészetműhellyel indult az idei év, Kovács Emil Lajos festőművész és 8 lelkes gyermek dolgozott együtt ezen a délutánon. Új perspektívákkal és új technikákkal kísérletezve ültek a festőállványok mellé az ifjú művészek, nagyon izgalmas foglalkozással indítva a 2019-es esztendőt. Az egyesület vezetője elmondta, hogy akik tehetséget éreznek magunkban, és szeretnék kipróbálni a rajz-festészet műhelyben zajló foglalkozásokat, nyugodtan jelentkezhetnek, heti egy alkalommal, keddenként nagyjából két és fél órát tart egy-egy foglalkozás.

Szerdán és csütörtökön kézművesműhelyek működnek a fonóban négy csoport számára.

„A célunk, hogy személyre szabottan foglalkozzunk a gyerekekkel, életkoruknak, tapasztalatuknak és tudásuknak megfelelően. Éppen ezért életkor és tapasztalati szint szerint különböző csoportokba rendezve tanítjuk őket” — magyarázta az egyesület vezetője. Szerdán egy I–II. osztályosokból álló haladó csoport, illetve egy III–V. osztályosokból álló középhaladó csoport jár, ez utóbbiba még lehet jelentkezni. Bár ezek a csoportok régebb óta tevékenykednek, azok a gyerekek, akik rendelkeznek ilyen hajlammal és némi tapasztalattal, könnyen felvehetik a ritmust többiekkel.

Csütörtökönként egy egészen kezdő, előkészítős és I. osztályos gyerekekből álló csoport érkezik a fonóba, akik délután 6 órától egyórás tevékenységet folytatnak (ide is lehet még jelentkezni), őket az egyesület legidősebb diákjai, a tapasztalt, haladó csoportba járók követik, akik V. osztálytól középiskolás korig vegyesen végzik a tevékenységeket.

A téli időszak a fonalmunkák, a szövés-fonás és kötélverés hagyományos ideje, ebben a periódusban az ezekhez kötődő mesterségekkel ismerkednek meg a gyerekek, tavasszal és ősszel a kosárfonást tanulják, míg nyáron a nemezelés és az agyagozás teszi ki a foglalkozások javát.

Pénteken citeraoktatás zajlik a Fonóházban, amely egész délután zajos a citeraszótól. Három gyerekcsoport (egy kezdő és két haladó), illetve egy felnőttcsoport gyakorolja heti szinten a hangszer használatát. Jelentkezni továbbra is lehet minden korosztályban.

Újdonságként Nezezon Enikő azt is elmondta, hogy tavasztól tervben van egy felnőtteknek szóló kezdő kézművescsoport beindítása is a Fonóban. „Igény van rá, viszont hogy melyik napra tudjuk beiktatni, az egyelőre még nem dőlt el, de mindenképpen szeretnénk eleget tenni a kéréseknek” — mutatott rá az egyesület vezetője.

Ahogyan a gyerekek esetében, a felnőtt kézművestanoncokkal is végigjárnák majd a megszokott, évkörhöz kapcsolódó munkafolyamatokat, viszont számukra a nehézségi szint más és technikásabb lesz, bár ez igazából ott helyben fog kiderülni, hogy mi is lesz az, amire fogékonyabb lesz a társaság. „Hagyományos mesterségeket és hagyományos technikákat fogunk tanítani: kosárfonást, csuhémunkákat, nemezelést, bőrözést, fazekasságot, virágkötészetet stb., de nyilván a felnőttek szintjén” — tette hozzá Nezezon Enikő, aki érdekességként arról is beszámolt, hogy február második hétvégéjére egy izgalmas programsorozatot terveznek minden érdeklődő számára, ugyanis egy bőrdíszművességről szóló fejtágítóra kerül majd sor. Ennek során lehetőség lesz arra, hogy egy szakoktató tapasztalatait meghallgatva új ismeretekre tegyenek szert a jelentkezők, sőt, számos technikát kipróbálva, különböző tárgyakat készítve a gyakorlatban is kipróbálhatják majd ezt a mesterséget.

A bőrdíszművességről szóló februári alkalmat elsősorban felnőttek számára hirdeti meg az egyesület, bővebb információkat a későbbiekben közölnek majd.

 

Bajnai Botond