közepes eső
1USD = 4.68 RON

Becsületbeli pont: bravúrdöntetlen Londonban

2021.10.13 - 15:16
Biztossá vált, hogy Magyarország semmilyen formán nem juthat ki a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokságra, bár a kedd esti, Anglia elleni 1–1-es döntetlen jól mutat majd a statisztikákban. A csoportban a harmadik hely viszont még elérhető.

A magyar labdarúgó-válogatott 1–1-es döntetlent játszott kedden az Eb-ezüstérmes angol csapat vendégeként a világbajnoki selejtezősorozat nyolcadik fordulójában, de bravúrja ellenére negyedik maradt a csoportjában.
A Wembley Stadionban rendezett mérkőzésen Marco Rossi szövetségi kapitány együttese Sallai Roland büntetőjével a 24. percben került előnybe. Egy magasra felpattanó labdát Nego Loic fejjel vitt volna el Luke Shaw elől, az Európa-bajnoki döntőben gólt szerző balhátvéd azonban úgy szabadított fel, hogy közben eltalálta a magyar játékos fejét. A spanyol játékvezető, Alejandro Hernández büntetőt ítélt – a VAR jóváhagyta a döntést –, Sallai pedig a másik irányba induló Jordan Pickford mellett a jobb alsó sarokba lőtt (0–1).
Hátrányban az angolok még nagyobb nyomás alá helyezték riválisukat, melynek eredményeként a 37. percben egy szabadrúgást követően egyenlítettek: Phil Foden végzett el szabadrúgást a jobb oldalról, élesen középre lőtt labdáját megcsúsztatták, John Stones pedig közvetlenül a kapu torkából a hálóba helyezett (1–1).
A fordulást követően kiegyenlítettebbé vált a játék, a magyar válogatott végig szervezetten futballozott, volt, hogy percekig tudta tartani a labdát a világsztárokkal teletűzdelt riválissal szemben. Az angolok az utolsó percekig próbálkoztak, de nem tudták újra feltörni a magyar védelmet, így a magyar nemzeti együttes az Évszázad mérkőzése, azaz a 68 évvel ezelőtti legendás, 6-3-as diadal óta először nem kapott ki Angliában. Azóta nyolcszor vereséggel tért haza a szigetországból.
Az angol válogatott a mostani döntetlent megelőzően vb-selejtezőn legutóbb 2016-os vb előtt, 2012 szeptemberében ikszelt hazai pályán, akkor 1–1-et játszott Ukrajnával. Azóta sorozatban 12 vb-selejtezőt nyert meg otthon.
Ugyanakkor nemcsak vb-selejtezőkön ritkaság az angolok hazai pontvesztése. Anglia Eb-selejtezőn legutóbb 2011 júniusában Svájc ellen játszott pályaválasztóként, a Wembleyben 2–2-es döntetlent, a legutóbbi négy Eb-selejtezőjén pedig egyaránt legalább négy gólt szerzett otthon, de a csehek és a koszovóiak ellen ötöt-ötöt, Montenegró ellen pedig hét gólt szerzett 2019-ben. A vb- és Eb-selejtezőket együttesen nézve sorozatban 21 győzelem, illetve kilenc év után játszott döntetlent otthon az angol válogatott. Másrészt Anglia a horvátoktól elszenvedett 2007-es, 3–2-es vereség óta, immár a 32. hazai selejtezős mérkőzésén maradt veretlen.
Bravúros pontszerzéssel vonulhatott tehát le a Wembley gyepéről a magyar együttes, de sajnos ez a vb-selejtezős reményeket tekintve már nem sokat számít. Lengyelország ugyanis győzni tudott Tiranában, ezzel pedig a második helyre állt az I-csoportban, és hat pont előnnyel vezet a negyedik magyarok előtt.

Ennyi volt
Már csak egy szuperoptimista számítás segít a magyar csapaton, amely november 12-én San Marinót kell verje idehaza, majd három nappal később Lengyelországban is győzni kell, mindemellett Andorra le kell győzze Lengyelországot és Albániát is, továbbá az albánok nem szerezhetnek pontot Angliában. És ami még lehetetlenebbnek hangzik: Lengyelországnak egyelőre +17-es a gólkülönbsége, míg Magyarország +1-es mutatóval rendelkezik – ezt a hátrányt lehetetlen ledolgozni két meccsen.
Egy másik remény a Nemzetek Ligája elmúlt idényének az eredményei alapján leosztott pótselejtezős helyek egyike lett volna, viszont ez sem lehetséges már, mivel Ausztria kikapott Dániában (ezzel a dánok már biztos vb-szereplők), míg a skótok három pontot hoztak a Feröer-szigetekről, így az F-csoportban az osztrákok biztos nem érnek fel a második helyre, így övék lehet az NL-es pótselejtezős hely.

Ronaldo újabb csúcsa
Az A-csoportban a portugálok, többek között Cristiano Ronaldo három góljának köszönhetően 5–0-ra legyőzték Luxemburgot Algarvéban, kedden. A Manchester United 36 éves klasszisa a tizedik tripláját jegyezte a nemzeti csapatában – ennél többet senki sem szerzett válogatott szinten.
Ronaldo immár 182 válogatott mérkőzésnél tart, és ezzel európai csúcstartó. Ezeken a mérkőzéseken összesen 115 gólt rúgott.

EURÓPAI VB-SELEJTEZŐ, 8. JÁTÉKNAP

A-csoport

Portugália – Luxemburg 5–0 (3–0)
G.: C. Ronaldo 8., 13., 87. (az első kettőt 11-esből), B. Fernandes 18., Palhinha 69.

Szerbia – Azerbajdzsán 3–1 (1–1)
G.: Vlahovics 30., 53. (az elsőt 11-esből), Tadics 83. (11-esből), illetve Dadashov 45+2.

Az állás: 1. Szerbia 17pont/7 mérkőzés, 2. Portugália 16/6, 3. Luxemburg 6/6, 4. Írország 5/6, 5. Azerbajdzsán 1/7.

B-csoport

Svédország – Görögország 2–0 (0–0)
G.: Forsberg 58. (11-esből), Isak 69.

Koszovó – Grúzia 1–2 (1–1)
G.: Muriqi 45. (11-esből), illetve Okriasvili 11., Davitasvili 82.

Az állás: 1. Svédország 15 pont/6 mérkőzés, 2. Spanyolország 13/6, 3. Görögország 9/6, 4. Grúzia 4/7 (4–12), 5. Koszovó 4/7 (4–14).

C-csoport

Bulgária – Észak-Írország 2–1 (0–1)
G.: Nedelev 53., 63., illetve Washington 38.

Litvánia – Svájc 0–4 (0–3)
G.: Embolo 31., 45., Steffen 42., Gavranovic 90+4.

Az állás: 1. Olaszország 14 pont/6 mérkőzés (12–1), 2. Svájc 14/6 (10–1), 3. Bulgária 8/7, 4. Észak-Írország 5/6, 5. Litvánia 3/7.

D-csoport

Kazahsztán – Finnország 0–2 (0–1)
G.: Pukki 45., 47.

Ukrajna – Bosznia-Hercegovina 1–1 (1–0)
G.: Jarmolenko 15., illetve Ahmedhodzic 77.

Az állás: 1. Franciaország 12 pont/6 mérkőzés, 2. Ukrajna 9/7, 3. Finnország 8/6, 4. Bosznia-Hercegovina 7/6, 5. Kazahsztán 3/7.

F-csoport

Feröer-szigetek – Skócia 0–1 (0–0)
G.: Dykes 86.

Izrael – Moldova 2–1 (1–0)
G.: Zahavi 28., Dabbur 49., illetve Nicolaescu 90+5.

Dánia – Ausztria 1–0 (0–0)
G.: Maehle 53.

Az állás: 1. Dánia 24 pont, 2. Skócia 17, 3. Izrael 13, 4. Ausztria 10, 5. Feröer-szigetek 4, 6. Moldova 1.

I-csoport

Anglia – Magyarország 1–1 (1–1)
Gólszerzők: Stones 37., illetve Sallai 24. (11-esből)

San Marino – Andorra 0–3 (0–1)
G.: Pujol 10., S. Moreno 53., Betriu 89.

Biztos világbajnoki résztvevők
Katar (házigazda), Németország (20. vb-szerelés – az NSZK vb-szerepléseivel együtt), Dánia (6. vb-szereplés).

P. A.

Fotó: MTI

Most sem lesz ott a vb-n Olaszország válogatottja
Óriási meglepetés született az európai vb-pótselejtező elődöntőjében: Olaszország hazai pályán fogadta Észak-Macedóniát, mégsem jutott tovább.
Csütörtökön rendezik a vb-pótselejtező elődöntőit Európában
Az ukrajnai háború miatt hat helyett csak négy mérkőzést rendeznek meg a katari labdarúgó-világbajnokság európai pótselejtezőinek elődöntőiben csütörtökön.
Nem hozott szerencsét a hazai környezet
A magyar válogatott a 15. helyen zárta a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságot, miután a kedd esti utolsó csoportmeccsen 31–30-ra kikapott Izlandtól a harmadik, utolsó fordulóban.