×
2024. 05 06.
Hétfő
Ivett, Frida
26 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Az utolsó előkészületek az interjúk előtt

2021.11.02 - 14:14
Megosztás:
Az utolsó előkészületek az interjúk előtt
Az oktatási intézmények vezetői tisztségeinek betöltésére szervezett versenyvizsga utolsó szakaszát készítik elő a tanfelügyelőségek: november 12-ig meg kell alakulnia minden érintett iskolában/óvodában az öttagú vizsgabizottságnak, mely felméri a jelentkezőket.

A kényszervakáció idején sem áll meg az élet a tanügyben, hiszen az adminisztratív tevékenységeket ez idő alatt is végzik az érintettek. Az egyik ilyen feladat az iskolaigazgatók/aligazgatók versenyvizsgája, mely egy újabb szakaszához érkezik, hiszen azok a jelentkezők, akik elérték a 70 pontot, azaz a 7-es átlagot az írásbeli vizsgán, most az interjúra és a számítógép-felhasználói ismeretek felmérésére készülnek. A tanügyminisztérium közzétette a vizsga módszertanát kiegészítő procedurális kiegészítéseket. Szatmár megyében az írásbeli vizsga eredménye alapján 83 jelentkező vehet majd részt a második szakaszon, az interjúkon, míg annak a 82 jelentkezőnek, aki nem érte el a hetes osztályzatot, véget ért a versenyvizsga. Az előírásoknak megfelelően ennek a 83 személynek november elsejéig kellett bejelölnie opcióját személyes platformján, jelezve, hogy melyik intézmény vezetői tisztségét pályázta meg, s csatolnia kellett a magyar nyelv ismeretére vonatkozó dokumentumot és a kisebbségi érdekképviselet által kiadott jóváhagyást is, amennyiben olyan oktatási intézmény vezetői tisztségét szeretné betölteni, ahol kisebbségi oktatás is zajlik. Ezután történik a vizsgabizottságok megalkotása, mindegyik tanintézményhez külön bizottság — 2 tantestületi tag, 1 tanfelügyelő, 1 önkormányzati képviselő, valamint 1 humánerőforrás-szakember — lesz. A vizsgabizottságok létrehozása november 2. és 10. között zajlik, s november 12-én közzé kell tenni az interjúk pontos menetrendjét, időpontokkal kiegészítve. Az interjúk november 15. és december 8. között zajlanak. Azok a jelentkezők, akik több oktatási intézményt is megjelöltek, december 13-án kell eldöntsék, melyiknek a vezetését vállalják. Az igazgatói és aligazgatói tisztséget elnyert vizsgázók nevét december 17-én közlik, a kinevezéseiket, melyekkel 2022. január 10-től elkezdhetik mandátumukat, december 20–22. között állítják ki.

Dolgoznak a bizottságok kialakításán

Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő megkeresésünkre elmondta, hogy a november elsejei opciómegjelölést követően látható lesz, melyik iskolába ki és hány személy tette le az opcióját. Ez alapján kell a tanfelügyelőség elkészítse a bizottságok összetételét. Az iskoláknak is el kell küldeniük a javaslataikat, hogy kik legyenek a tantestület részéről a vizsgabizottság tagjai, ugyanakkor az önkormányzatok is nevesítik azt a személyt, aki a helyi tanácsot képviseli, a kereskedelmi kamara szintén nevesíti azokat a cégeket, humánerőforrás-szakembereket, akik részt vesznek az interjúkon, ugyanakkor a bizottság elnöki tisztségét egy tanfelügyelő tölti majd be. Amikor minden érintett fél megnevezi, kik lesznek a tagjai a vizsgabizottságnak, akkor a tanfelügyelőség minden oktatási intézménynek elkészíti azt a határozatot, mely pontosítja a tagok nevét és a vizsga időpontját. Az öttagú vizsgabizottság mellett a szakszervezetek részéről megfigyelők is részt vehetnek majd az interjúkon.
Az oktatási intézmények folyamatosan szervezik a tantestületi gyűléseiket, ahol minden fontosabb témát megbeszélnek, ugyanakkor azon iskolák, óvodák esetén, ahol verseny van a vezetői tisztségért, kinevezik azt a két személyt, aki tagja lesz az interjúbizottságnak. Ezenkívül a helyi tanácsi üléseken a területi-közigazgatási egységekben is megszavazták, hogy kik lesznek azok a személyek, akik részt vesznek majd a meghallgatáson/meghallgatásokon.
Szatmárnémeti viszonylatban a legutóbbi tanácsülésen hagyták jóvá a listát. A 12 óvoda, 26 iskola, az egészségügyi posztlíceumi iskola és gyermekek palotájának vezetőjelöltjei számára megszervezésre kerülő interjúkon Crişan Mihai Marius, Sinai Ananmaria, Coica Costel Dorel, Kiss József, Golban Ligia Veturia, Maurer Róbert, Ressler Ştefan, Durla Călin Mihai, Német Szabolcs, Steinbinder Ingrid, Dohi Trepszker Lilla, Molnar Creţ Diana, Szőcs Péter Levente, Bertici István, Crăciun Ciprian, Nicoară Radu, Cernea Victor, Barakonyi Gergő és Gáti István helyi tanácsosok vesznek részt az előre meghatározott beosztás szerint.
A tanügyminisztérium által közzétett dokumentumból kiderül, hogy az interjú egy órát vesz majd igénybe, és a jelentkező bemutatását megszakítás nélkül hallgatják majd meg a vizsgabizottság tagjai, ezt követően tehetik majd fel kérdéseiket. Az interjú maga három részből áll, mely keretében a jelentkezőnek be kell mutatnia fejlesztési stratégiáját, melyet már a jelentkezési dossziéhoz csatolt, megejtik a digitális kompetenciák felmérését, és végezetül a jelentkezőnek a vizsgabizottság kérdéseire kell válaszolnia. A digitális kompetenciák felmérése maximum 15 percet vesz igénybe, ez idő alatt a monitorról is videófelvétel készül, s ezen próba során a jelentkező a tanfelügyelőségnek kell írjon egy értesítést. Kiderült, hogy a teljes interjúról videófelvétel készül majd.

Sógor Beáta

 

Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.
Pénzt ad programszervezésre a Zamfirescu Kulturális Központ
Sport mindenkinek, Kultúra, illetve Ifjúsági, oktatási és szabadidős projektek kategóriákban hirdette meg a vissza nem térítendő támogatású pályázati kiírását a 2024-es évre a szatmárnémeti polgármesteri hivatal és a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ.