×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
10 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Mi újság?

Az online szállásfoglalás fortélyai és buktatói

2022.08.16 - 12:00
Megosztás:
Az online szállásfoglalás fortélyai és buktatói
Ha odafigyelünk az apró részletekre, az online szállásfoglalás zökkenőmentesen zajlik majd Fotó: pexels.com
Mostanság egyre többen online foglalnak szállást, ha utazásra vagy nyaralni készülnek, viszont sokan nem tudják, milyen bökkenőkkel találkozhatnak az ilyen típusú foglalások során.

Az internetes szállásfoglalás napjainkban már szinte az egyetlen opciónak számít a foglalások típusát tekintve, legyen az külföldi vagy akár belföldi kiruccanás — egyre kevesebb emberre jellemző, hogy nyaralás vagy utazás esetén különféle turisztikai irodákon keresztül választja ki és foglalja le a számára megfelelő szállást. Ez a jelenség nagyrészt a digitalizációnak és a koronavírus-járvány okozta online ügyintézés kényszerének tudható be, ráadásul sokkal kényelmesebb otthonról, a számítógép előtt vagy telefonról intézni ügyeinket, minthogy sorokat álljunk a különféle utazási irodák előtt.
Igen ám, de megvan ennek a hátulütője is, ugyanis az interneten elénk táruló mézes-mázas hirdetések sok esetben rejtett költségeket tartalmaznak, amelyekről jobb előbb tudni, mint utóbb.

Mire kell odafigyelni?

Az esetleges kellemetlenségek megelőzése és elkerülése érdekében összegyűjtöttünk néhány tippet és fontos tudnivalót, amit bátran lehet alkalmazni az online szállásfoglalás során, így feltehetően nem érnek majd meglepetések, amikor megérkezünk a kiválasztott helyszínre.

Mindenekelőtt figyeljünk arra, hogy a kedvezményes ár tényleg kedvezményes legyen — egy uniós vizsgálat kimutatta, hogy a szállást, illetve utazást ajánló oldalak ötödének kedvezményesként feltüntetett árai bizony csak csalik. Az említett vizsgálatot végzők szerint az oldalak közel harmada esetében a teljes fizetendő ár megjelölése, illetve annak a kiszámítási módja nem volt érthető, ezért érdemes nagyon odafigyelni azokra a bizonyos „kedvezményekre”. Hasonló a helyzet a vastagon szedett, bereklámozott árakkal is: általában csak a kezdetet jelzik, és az apró betűs résznél jelenik meg a tényleges árajánlat, ezért erre is célszerű odafigyelni.

Ahogy minden terméknél, a szobafoglalásnál is bevetik a marketingfogásokat, amelyekkel könnyen „elszédíthetik” a foglalók fejét. Ilyenek például az utolsó szoba típusú ajánlatok, amik nem mások, mint a fogyasztók befolyásolására, a vásárlás ösztönzésére irányuló kommunikációs eszközök.
Arról is fontos meggyőződni, hogy a böngészett oldal biztonságos-e, illetve hogy a szóban forgó utazási iroda be van-e jegyezve, vagy utazásszervezőként üzemel, valamint hogy szerepel-e az anat.ro (Utazási Irodák Országos Egyesülete) listáján.

Kisállat és visszamondás

Az sem újdonság, hogy sok helyen a kisállatért is szállásdíjat kérnek — természetesen akadnak olyan helyek is, ahol engedik, hogy ingyenesen bevigyük kiskedvencünket —, így gyakran megeshet, hogy a naponta számolt pár lej több száz lejes tételig fut fel az egy kutya vagy macska után fizetendő összeg, sőt, olyat is lehet találni, ahol ennél is nagyobb kauciót kérnek el.

A két éven keresztül sokak életét és terveit megkeserítő koronavírus megjelenése óta szinte mindenki megtanulta már, hogy semmi sem vehető készpénznek, bármi megakadályozhatja a terveket, ezért mindenképp célszerű megkérdezni, hogy az utazás előtt díjmentesen vissza lehet-e mondani a szobát, apartmant, és ha igen, milyen feltételekkel.
A szállás választása előtt annak is megéri utánanézni, hogy milyen a kiválasztott szoba, a ház vagy az apartman felszereltsége, és mi az, amire szükség van, melyek az igények, és hogy teljesíti-e elvárásainkat. Végül pedig nem árt alkalmazni a „több szem többet lát” dolgot, azaz meg lehet nézni az értékeléseket is a szálláshelyről. A vélemények mindig fontosak, de ez esetben hasznosak is lehetnek, ezért ne legyünk restek elolvasni azokat!

Szabó Beatrix