×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
10 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Külföld

Az iskolabezárás az utolsó lehetőség kell legyen

2021.01.18 - 15:52
Megosztás:
Az iskolabezárás az utolsó lehetőség kell legyen
A gyerekeknek az iskolában a helyük, a távoktatás komoly nehézséget okoz számukra / Fotó: Unicef
Az iskolabezárások következményei a világjárvány csúcspontján világszerte a diákok kilencven százalékát érintették, világszerte 24 millió gyerek marad ki az oktatásból — tájékoztat az UNICEF.

„A koronavírus-járvány második évébe lépve, és figyelembe véve, hogy világszerte növekszik az új esetek száma, minden tőlünk telhetőt meg kell tegyünk annak érdekében, hogy az oktatási intézményeket nyitva tartsuk” — fogalmaz Henrietta Fore, az UNICEF ügyvezető igazgatója közleményében. Kihangsúlyozza, hogy „az iskolák bezárása a legutolsó eszköz kell legyen, miután minden más lehetőséget megfontoltak”, tekintettel a bezárás súlyos következményeire a gyermekek számára. „A gyermekek egészsége, fejlődése, biztonsága és jóléte kerül veszélybe. Közülük a legkiszolgáltatottabbakra ró nagyobb terhet” — fogalmaz Fore, aki kihangsúlyozza: annak ellenére, hogy elsöprő bizonyíték van az iskolabezárások gyermekekre gyakorolt hatásáról, és egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arról, hogy az iskolák nem táplálják a világjárványt, túl sok ország döntött úgy, hogy bezárja az iskolákat, némelyik csaknem egy évig.

Az iskolabezárások következményei a világjárvány által okozott társadalmi elszigetelődés csúcspontján világszerte a diákok kilencven százalékát érintették, és az iskolások több mint egyharmadának nem volt hozzáférése a távoktatáshoz, ami súlyos következményekkel jár. A közleményből kiderül, hogy világviszonylatban 24 millió gyerek marad ki az oktatásból. Ez egy olyan szám, mellyel évek óta nem találkoztak a szakemberek, és ennek csökkentése érdekében nagyon sokat dolgoztak. Kimutatható, hogy a gyermekek elemi szintű olvasási, írási és számolási képessége sérült, ugyanakkor a 21. század gazdaságában való boldoguláshoz szükséges készségek is csökkentek, ezenkívül a gyermekek egészsége, fejlődése, biztonsága és jóléte is veszélybe került.

Figyelembe kell venni, hogy a legkiszolgáltatottabbak az iskolában biztosított étel nélkül gyakran éhen maradnak, és táplálkozásuk is jelentősen sérül. Szintén rosszul érinti a diákokat, hogy nem találkozhatnak napi szinten társaikkal, és a mobilitás csökkenésével párhuzamosan romlik fizikai állapotuk is, mely tényezők pszichikai szenvedéshez vezethetnek. Az iskola által biztosított védőháló nélkül a diákok sokkal jobban ki vannak téve a bántalmazásnak, kizsákmányolásnak és a gyerekmunkának. Ezen veszélyekre alapozva Fore azt kéri az érintettektől, hogy az iskolák bezárása az utolsó lehetőségként szerepeljen a koronavírus elleni harcban. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az online oktatásból kimaradt gyerekek pótolhassák az elmaradásukat, és ne maradjanak le.

„Ha a gyermekeknek még egy évig bezárt iskolákkal kell szembenézniük, a hatások a következő generációk számára lesznek érezhetők” — figyelmeztet Henrietta Fore.

Sógor Beáta

40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.
Pénzt ad programszervezésre a Zamfirescu Kulturális Központ
Sport mindenkinek, Kultúra, illetve Ifjúsági, oktatási és szabadidős projektek kategóriákban hirdette meg a vissza nem térítendő támogatású pályázati kiírását a 2024-es évre a szatmárnémeti polgármesteri hivatal és a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ.
Kék Pontot nyitott az UNICEF a Szatmár Megyei Könyvtárban
Kék Pontot nyitott az UNICEF a Szatmár Megyei Könyvtárban. A Kék Pont egy gyermek- és családtámogató központ, amely biztonságos menedéket, valamint alapvető szolgáltatásokat, játékot, védelmet és tanácsadást a gyermekek és anyák számára egy helyszínen.