×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
13 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Az EON és az Electrica után az ENEL is megbukott

2022.10.05 - 11:51
Megosztás:
Az EON és az Electrica után az ENEL is megbukott
Iroda napok óta zárva, más módon senki nem elérhető a cégtől. (A szerző felvétele)
Őrület, hogy a román hatóságok hová engedték elfajulni az energiaszolgáltatási piacot, a gáz- és áramszolgáltató cégek úgy packáznak a fogyasztókkal, ahogy kedvük tartja. Aki fogyasztóként nem online, az el van veszve, újabban megint opportunista ügynökök járják a várost és vezetik félre az embereket.

Az EON-t és az Electrica-t már korábban kibeszéltük – többször is –, most az olasz tulajdonú Enelen a sor, amely amilyen szépen, kedvesen és nyájasan kezdte pályafutását a román piacon, annyira elvadult mostanra.

Félreinformálnak az ügynökök

Szatmárnémetiből többen is jelezték szerkesztőségünknek az elmúlt napokban, hogy energiaszolgáltató cég ügynökei járják a várost és arról beszélnek, hogy aki az elmúlt pár héten nem újította meg gáz-, vagy áramszolgáltatásról szóló szerződését, az tegye meg náluk. Ha nem teszi meg, akkor nem fog kompenzálást kapni, vagy egyenesen el fogja zárni a gázt aktuális szolgáltatója, le fogja kapcsolni a villanyt az áramszolgáltatója. Boldog - boldogtalannak ajánlgatták a szerződéskötést, illetve a meglévő megújítását, ráadásul EON, meg Digi előfizetőknél is jártak, miközben arról fogalmuk sem lehetett, hogy azok mikor, milyen előfizetést kötöttek, milyen egységáron.
A szóbeli bejelentések mellett egyetlen írásos bizonyíték egy szórólapra írt telefonszám, csak a szórólapra írt szlogenből lehetett kitalálni, hogy melyik cég ügynökeiről van szó, ezt követően próbáltuk jelezni az ENEL felé, hogy ez így talán nem lesz jó, vagy legalábbis megtudakolni, hogy felvállalt üzletpolitikáról van-e szó, avagy az ügynökök jutalékért folytatott egyéni akciója, amelyben embereket félrevezetve próbálnak anyagi haszonra szert tenni.

Zárva van az iroda

Kedd délután az ENEL diszpécserszolgálatával lefolytatott 16 perces beszélgetést követően sem sikerült semmilyen hús – vér emberrel beszélni, a vonal túlvégén szövegelő automata által felajánlott opciók között nem volt olyan, amelynél a jelenséggel kapcsolatos bejelentést meg lehetett volna tenni. Szerda reggel fél tízkor a cég szatmárnémeti, Micu Klein utcai irodájánál jártunk ugyanebben az ügyben, de az zárva volt, pár ember már várakozott ott — és a kilenc órai nyitásról szóló órarendet olvasgatta. A szomszédos iroda előtt cigarettázó hölgy elmondásából kiderült, hogy hétfő óta nem nyitott az ENEL iroda. Akik szerdán ott várakoztak, olyan emberek voltak, akiknek tényleg szerződést kellett volna újítaniuk és oda voltak kéretve az irodához.
A cég internetes oldalán sem találtunk érdemi elérhetőséget, mint ahogy a vezetők céges közösségi oldalán sem volt közvetlen beszélgetésre alkalmas kontakt.

Digitalizált fogyasztók

A törvény és a szabályozás sajnos a cégek oldalán áll, óriási engedményeket kaptak a hatóságoktól — a fogyasztóik kárára. Nincs szabályozva, hogy a személyes ügyintézésre mekkora erőforrást kell elkülönítsenek; a legtöbb, Szatmár megye minden településére villanyt, vagy gázt szolgáltató cégnek csak a megyeszékhelyen van ügyfélfogadó irodája, ahol óránként négy – tizenkét ember tudnak kiszolgálni, miközben több ezer, a legnagyobb esetében több tízezer ügyfelük van. A diszpécserszolgálat használhatatlan – mint az az ENEL esetében is most kiderült –, az online ügyintézéshez nem csak internetre kötött számítógépet kellene tudniuk használni az embereknek, de digitális fényképezőgépet, vagy lapolvasót is, illetve nyomtatójuk is kellene legyen. Érdekes, hogy szerződéskötés esetén van lehetőség személyesen felkeresni az embereket ügynökök által, de amikor már meglévő ügyfél problémáját kell megoldani, akkor nincs, azt oldják meg az emberek online.

Fogyasztásmérőt leolvasni is csak három havonta kötelező a cégeknek, reális számlát is csak ilyen időközönként kap az ember, hacsak maga le nem olvassa és a cégnek be nem küldi rendszeresen az óraállást (persze ez még nem garancia arra, hogy rendszeres időközönként meg is kapja a számlát). Mert ha havonta lenne óraleolvasás, az nagyon költséges lenne a cégnek, amit úgyis a fogyasztó fizetne ki.

Princz Csaba

 

 

...amit ráterhelne a számlákra!
Úgy tűnik, hogy nagyon rossz irányba halad az energiapiaci liberalizáció, az áramszolgáltatók lassan már nem is csinálnak egyebet, minthogy számláznak és bevételeznek. Minden ügyfélhez köthető szolgáltatást a minimumra csökkentenek, mert ha nem tennék, drágább lenne minden!
Tulajdonosváltás lehet, de az Enel hálózata nem szűnik meg
Zavartalan villamosenergia- és gázellátásról biztosította az Enel ügyfeleit a szakhatóság kedden, miután napvilágra került, hogy az Enel Csoport a romániai piacról való kivonulását tervezi jövő évtől. Az ANRE még semmiféle hivatalos értesítést nem kapott a távozásról.
Az ANRE 400 ezer lejre bírságolta az Enel vállalatot a jogtalanul magas földgázszámlák miatt
Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) 400 ezer lejre bírságolta az Enel vállalatot az energiadrágulás kompenzálásáról és az árplafon bevezetéséről szóló törvény megszegése miatt - közölte hétfőn az intézmény.