×
2024. 03 28.

Az égiek is „megsiratták” a magyarok búcsúját

2021.06.24 - 13:47
A magyar válogatott hiába vezetett kétszer is, végül 2–2-es döntetlent játszott a német csapat vendégeként Münchenben a labdarúgó Európa-bajnokság csoportkörének szerdai zárásán, így negyedikként zárt az F jelzésű szériában, és kiesett.

A labdarúgó Európa-bajnokság F-csoportjának záró fordulója előtt egyszerű volt a matek: ahhoz, hogy a magyar válogatott a 2016-os tornához hasonlóan ezúttal is a legjobb tizenhat közé kerüljön, meg kell verni a németeket idegenben. Sokan, nagyon sokan voltak, akik el is mosolyogtak, amikor a magyarok el kezdtek matekezni, hiszen Marco Rossi szövetségi kapitány legényeit már akkor elkönyvelték a leggyengébbnek, amikor Magyarországot a 2014-es vb győztesével, Németországgal, a 2018-as vb-győztes franciákkal és az Eb-címvédő Portugálokkal sorsolták egy szériába. A franciák elleni iksz, a nyújtott teljesítmény és a többi meccs eredménye viszont feljogosította a magyarokat, hogy ebben a csoportban is szép vágyakat szőhessenek.

Szalai fejesgóllal nyitott
Ennek tükrében szerda este, Münchenben a németek azonnal magukhoz ragadták a kezdeményezést. A hazai nyomás ellenére az első végigfutó magyar kontra rögtön góllal végződött Sallai Roland precíz beadásának és a fejsérülése után visszatérő Szalai Ádám hajszálpontos, látványos fejesének köszönhetően (0–1).
A bekapott gól nem változtatott a játék képén, a németek támadtak, a magyarok védekeztek és vártak a kínálkozó megugrási lehetőségre. A félidő derekán először szorult be igazán Marco Rossi együttese, amit Mats Hummels keresztlécen csattanó fejese, majd Gulácsi Péter újabb szép védése jelzett.

Öt passz után gól
A 30. perc tájékán „leszakadt az ég”, ömlött az eső, a német rohamok viszont abbamaradtak. Bár a hazaiak a szünetig is fölényben futballoztak, újabb helyzetet nem tudtak kialakítani az előző két meccshez hasonló precizitással és önfeláldozással védekező magyarok ellen.
A folytatást nagy lendülettel kezdte az esélyesebb német együttes, azonban az első óriási helyzet a magyaroké volt, hiszen Sallai szabadrúgásból a kapufára lőtt.
A németek végül egy egyéni hiba következtében - Gulácsi aláfutott egy beadásnak – egyenlítettek (1–1), azonban a magyarok a középkezdést követően öt passzból az ellenfél kapuja elé kerültek, és Schäfer András fejesgóljával ismét vezetéshez jutott Magyarország (1–2). Ez a találat a hazai szurkolókat teljesen elnémította, a német csapatot pedig „megfogta”, percekig nem ocsúdtak fel az újabb sokkhatásból. A 80. perctől viszont ismét fokozódott a nyomás a magyar kapun, s végül Leon Goretzka révén a német fölény góllá érett (2–2).

„Ria-ria Hungária” a Puskáson is
Ez maradt a végeredmény , és ezzel a magyar csapat két pontjával a világbajnok és csoportgyőztes franciák, a második németek, illetve a címvédőként harmadik helyen továbbjutó portugálok mögött zárt a négyesében, miután a francia és a portugál gárda 2–2-es döntetlent játszott egymással a Puskás Arénában.
A csoport másik mérkőzésén, Budapesten egyébként Cristiano Ronaldo és Karim Benzema is duplázott, de inkább azért maradhat emlékezetes ez a mérkőzés, mert a magyar szurkolók ezen a meccsen is hangosabbak voltak a másik két tábornál.
Ugyanakkor Ronaldo a két góljával egyrészt megelőzte a nagy tornákon (Eb, vb) lőtt gólok számában a német Miroslav Klosét (a német 19-ig jutott, a portugál 21-nél tart), másrészt a 109. válogatottbeli góljával utolérte a vonatkozó rangsorban világranglista vezető iráni Ali Daeit.

Mestermérleg
„Nagyon közel jártunk a bravúrhoz. Nemcsak történelmi, de egészen hihetetlen, elképzelhetetlen tett lett volna. De a legjobb tündérmesékben sem feltétlenül boldog a történet vége. Tudom, hogy technikai szempontból nem mi vagyunk a világ legjobbjai, de vannak más szempontok. Taktikai szempontból az, ahogyan kisegítjük egymást, elképesztő. Büszke vagyok a csapatra, arra, hogy őket edzhetem. Gratuláltam a srácoknak, hozzátéve, fel kell emelnünk a fejünket, mert két hónap múlva folytatódnak a vb-selejtezők” – értékelte a mérkőzést Marco Rossi.
„Ez volt az egyik legnehezebb mérkőzés mind közül. De ezt előre tudtuk. Számítottunk arra, hogy keményen harcba vetik magukat. Tudtuk azt is, hogy nem lesz sok területünk. Hátrányba kerültünk, egyenlítettünk, nagyon nehéz volt uralni a meccset – tényleg nagyon kevés területünk volt, nagyszerűen védekeztek. De jó volt a mentalitásunk, nem adtuk fel egy pillanatra sem, tökéletes jellemet mutattunk – nyilatkozta Joachim Löw, a németek szövetségi kapitánya. – Igazi halálcsoport volt, tudtuk, hogy kőkemény ellenfeleink lesznek, de sikerült kiharcolnunk a továbbjutást. Lehet, hogy a teljesítményünk nem volt annyira meggyőző, de ha azt az arcunkat tudjuk mutatni, mint Portugália ellen, akkor bárkinek kemény ellenfelei lehetünk.”

EURÓPA-BAJNOKSÁG, 3. FORDULÓ

F-csoport

Németország – Magyarország 2–2 (0–1)
G.: Kai Havertz 66., Leon Goretzka 84., illetve Szalai Ádám 11., Schäfer András 68.

Portugália – Franciaország 2–2 (1–1)
Gólszerző: Cristiano Ronaldo 31., 60. (mindkettőt 11-esből), illetve Benzema 45+2., 47. (az elsőt 11-esből)

1. Franciaország    3    1    2    0    4–3    5
2. Németország    3    1    1    1    6–5    4
3. Portugália    3    1    1    1    7–6    4
4. Magyarország    3    0    2    1    3–6    2

Először nyertek Eb-t az angolok
Anglia hosszabbítás után 2–1-re legyőzte Németországot a női labdarúgó Európa-bajnokság döntőjében, a Wembley Stadionban, így története során először elhódította a kontinensbajnoki címet.
Nem hozott szerencsét a hazai környezet
A magyar válogatott a 15. helyen zárta a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságot, miután a kedd esti utolsó csoportmeccsen 31–30-ra kikapott Izlandtól a harmadik, utolsó fordulóban.
Legyőzték a portugálokat, élet-halál harc lesz az izlandiak ellen
A magyar férfi kézilabda-válogatott 31–30-ra legyőzte Portugáliát a magyar-szlovák rendezésű Európa-bajnokság csoportkörének második fordulójában, vasárnap a budapesti MVM Dome-ban.