×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
7 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Átadták a neurológia új épületét

2022.02.16 - 06:42
Megosztás:
Átadták a neurológia új épületét
Fotó: A szerző felvétele
Minden különösebb csinnadratta és az ilyenkor dívó pántlikaátvágások nélkül átadták a neurológia új, 2100 négyzetméteres moduláris épületét — a megyei kórház pillanatnyilag legmodernebb részlegét.

Az új épület előcsarnokában elsőként Adrian Marc kórházmenedzser mondott köszönetet mindenkinek, aki segített ennek az ambiciózus projektnek a megvalósításában, s kiemelten Pataki Csaba tanácselnöknek, aki nem csak hitt benne, de sokat járt és segített a beruházás anyagi részével kapcsolatban — a moduláris szerkezet kivitelezése 12 062 844 lejbe került, ebből 10 717 844 lejt az Egészségügyi Minisztérium, 1 207 000 lejt a Szatmár Megyei Tanács fedezett, míg 138 000 lej a kórház saját bevételeiből származik.

„Szatmárnémetiben 1973-ban kezdte el működését a neurológiai osztály, és a lassan fél évszázad alatt egyetlenegy felújítás sem történt a régi kórház épületében lévő, túlzsúfolt és kicsi, alig 800 négyzetméteres osztályon. Ráadásul az áldatlan állapotok és a Szamos két partja közötti megosztottság miatt (a kórtermek az egyik parton, a sürgősségi és a modern diagnosztikai eszközök a másikon) értékes percek, idő vesztődött, miközben az agyi érkatasztrófa (stroke, agyvérzés, gutaütés, szélütés) esetében szó szerint minden perc számít. Úgy már nem lehetett tovább működtetni a neurológiát, lépni kellett. Nem volt könnyű projekt: a kórház udvarán lévő utolsó szabad területre épült, az egész kórház víz- és csatornahálózatát módosítottuk, 30 000 literes vízciszternát is kialakítottunk, s ennek építése közben például olyan áramkábelekre bukkantunk, amikről senkinek fogalma nem volt, hogy kihez, hová tartoznak — rengeteg ilyen buktató lassította a kivitelezést, nem tudtunk úgy haladni, ahogy terveztük; aztán a járvány is lassította, mert a munkások közül is sokan megbetegedtek. De most már elkészült: 75 ággyal fog működni, ebből 10 ágyat az intenzív terápiás részleg agyvérzéses páciensei számára fogunk fenntartani. A kórtermek két-, három- és négyágyasak, légkondicionáltak, világosak, modernek. A napokban beszerelik a Román-Magyar Határon Átnyúló Interreg Programból finanszírozott, mintegy 2 462 156 euró értékű modern orvosi felszereléseket, illetve a megyei kórház saját költségvetéséből vásárolt, 1,5 millió lej értékű bútorzatot is, és számításaink szerint jövő héten kezdődik a betegek és a szakszemélyzet átköltöztetése is a régi kórházból” — sorolta, hozzátéve azt is: a kórház épületébe vezető átkötőfolyosó egyenesen a kardiológiai osztállyal biztosít összeköttetést, és nem véletlenül.

Történelmi napnak nevezte február 15-ét a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház életében Pataki Csaba tanácselnök. „Nem vágtunk szalagokat, nem küldtünk közleményeket minden apró előrelépésről — lehet, hogy kellett volna, de soha nem leszünk olyanok, mint az előzők, akik hetente tették ezt, és ma is nosztalgiázva emlegetik a közösségi médiában 'dicső tetteiket'. Mi akkor szólunk, amikor befejezünk valamit, amikor megvalósul, amit elterveztünk — és ez most egy ilyen történelmi pillanat. A sürgősségi osztály és a modern diagnosztikai eszközök szomszédságában lévő új épület a neurológiai megbetegedésekkel küzdő páciensek számára sokkal rövidebb beavatkozási időt, azonnali szakkivizsgálást és értelemszerűen sokkal gyorsabb gyógyulást, valamint modern környezetben zajló ellátást biztosít. Nem állunk itt meg, európai uniós forrásokból a betegek ellátásához és a szakorvosok hatékony munkavégzéséhez szükséges legkorszerűbb orvosi felszerelésekkel is bővítjük az osztályt. Ezen műszerek beszerzése már folyamatban van, és velük lesz teljes az új neurológia felszerelése. Sajnálatos módon a neurológiai osztály túl sokáig volt a szatmári egészségügy Hamupipőkéje, de most teljesen átváltozott” — mondta. 

Idegsebészet és stroke-központ is lesz

Évente 2000–2500 pácienst kezelnek a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház neurológiai osztályán, és ez a szám nem csökkent a koronavírus-járvány ideje alatt sem, sajnos hosszú évek óta állandónak mondható. A betegek zöme agyi érkatasztrófa következtében kerül kórházba, s a köznyelvben használatos agyvérzés már rég nem csak az idősebb generációkat érinti, rohanó, stresszes korunknak „köszönhetően” aggasztó mértékben nőtt előfordulása a fiatalok körében is. A statisztikák halálozási adatai riasztóak, de még riasztóbb azoknak a száma, akik maradandó károsodással, rokkantsággal élik túl ezeket az eseteket — miközben ha gyors szakellátásban részesülnek, szinte teljes egészében maradványtünetek nélküli a gyógyulás. A stroke teljes gyógyítására csak egy nagyon szűk, néhány órás időszakban van lehetőség (a vérrögoldó kezelésnek négy és fél óra, a katéteres vérrög-eltávolításnak pedig hat óra az az úgynevezett időablaka, amelyen belül alkalmazható az eljárás) — viszont ha az illető ebben az időintervallumban megfelelő szakellátásban részesül, szinte teljes egészében maradványtünetek nélkül gyógyul meg, mert nem károsodik az agy, és visszatérhet megszokott életéhez, nem válik részlegesen vagy teljesen magatehetetlenné, kiszolgáltatottá.

Ám a gyors közbelépéshez szükség van egy stroke-központra is, amelyet a tegnap átadott, új neurológiai épületben alakítanak ki, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház által kidolgozott, 2,4 millió euró összköltségvetésű, AVC – Added Value for Cooperation in Stroke Situations elnevezésű projekt keretében. Ennek köszönhetően gyorsan, valóban percek alatt meg lehet majd állapítani, hogy a betegnek vérzéses vagy érelzáródásos stroke-ja van-e, az azonnali kezelés módját, illetve annak kivitelezését, valamint az utókezelés és a kórtörténet nyomon követését is.

„A neurológián jelenleg 8 szakorvos és 26 asszisztensnő dolgozik — az új épületben, amely sokkal nagyobb, szükség lesz további 20 asszisztensnőre és legalább egy szakorvosra. Soha nem gondoltuk volna, hogy ilyen modern épületben lesz egyszer a neurológia. Mindenfajta neurológiai (központi és perifériás idegrendszeri) megbetegedést, rendellenességet el tudunk látni — persze jó lenne egy idegsebészet is, főként az agyérkatasztrófát szenvedettek esetében, de nem csak, ám ilyen sebészetek jelenleg csak az ország négy egyetemi központjában működnek” — mondta a neurológiai osztályt vezető dr. Aniţaş Mărioara főorvos. Viszont egy kisebb, azonnali beavatkozásokra alkalmas idegsebészetet ki fognak alakítani Szatmárnémetiben is. „Szükség van rá, és mondjam azt, így lesz teljes az osztály működése. Egy pár ággyal rendelkező, kis idegsebészeti részleget fogunk kialakítani itt, az új épületben, és ami nagy szó: már orvosok is jelezték, hogy jönnének ide, amint működőképes lesz. Az előző korszak egy helyben topogása után végre lépünk, haladunk, fejlődünk” — summázta Adrian Marc kórházmenedzser.

Szabó Kinga Mária

 

Giurgiu-Kovács Mónika a nagykárolyi RMDSZ polgármesterjelöltje
Zsúfolásig megtelt a Nagykárolyi Városi Színház pénteken délután. Itt szervezték meg a helyi RMDSZ rangsoroló közgyűlését, melyen arról is döntés született, hogy ki lesz a Szövetség színeiben induló polgármesterjelölt.
A közösség ereje van az aláírásokban kifejezve
Zajlik az RMDSZ aláírásgyűjtési akciója Szatmárnémetiben, Kereskényi Gábor városi elnök szerint az egész magyar közösség ereje mutatható ki egy-egy űrlapra tett sok aláírás által.
Egy napra megváltozik a sürgősségi elérési útvonala
Hétfőn nem tudnak a sürgősségi előtt parkolni a mentőautók és a tolókocsival közlekedő betegek sem juthatnak be itt az osztályra, hanem a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház főbejáratán, az udvaron keresztül mehetnek be az intézménybe.