×
2024. 05 17.
Péntek
Paszkál
20 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

Aktualizálták a megyei tanintézmények besorolását

2021.02.09 - 07:43
Megosztás:
Aktualizálták a megyei tanintézmények besorolását
Tegnap aktualizálták a megyei tanintézmények besorolását, mely február 12-ig érvényes. Érdekes módon a települések és az oktatási intézmények besorolása nem ugyanazon elv alapján történik.

Tegnap negyed év online élet után jelenléti oktatással kezdődött a második félév a romániai iskolákban, óvodákban. Országos viszonylatban a diákok 73 százaléka kezdte az iskolapadban, az óvodában a második félévet, azaz 2 140 180 gyerek, online oktatásban kénytelen tanulni a továbbiakban is 780 338 diák, 8173 diák esetében ez orvosi javallatra történik.
Ugyanakkor országosan 1012 pedagógus is online oktatási módban folytatja tevékenységét orvosi igazolás mellett, számol be az edupedu.ro a tanügyminisztérium adataira hivatkozva. Szatmár megyében tegnap reggel 52 592 gyerek számára kezdődött el a második félév, akik 269 tanintézményben tanulnak. Közülük 10 124 gyerek 92 tanintézményben az egyes, azaz a zöld forgatókönyv szerint — minden óvodás és iskolás az oktatási intézményben kezdte a második félévet — tanul. A kettes, azaz a sárga forgatókönyv szerint — itt csak az óvodások, elemi osztályok diákjai, a nyolcadikosok és a tizenkettedikesek tanulnak a tanintézményben, a többiek online rendszerben — 167 oktatási intézmény diákjai kezdték tegnap a második félévet, 22 262-en fizikailag, míg 18 326-an online rendszerben tanulnak. A harmadik, azaz a vörös forgatókönyv szerint — ebben az esetben csak az óvodások és az elemisek mennek a tanintézménybe — 10 oktatási intézményben kezdődött a második félév, 1139 gyerek fizikailag van jelen az óvodában, iskolában, míg 741-en online tanulnak. Kallós Zoltán helyettes főtanfelügyelő megkeresésünkre elmondta, hogy tudomása szerint tegnap zökkenőmentesen alakult a tanítás megyeszerte. „Mivel már szeptemberben is hasonló kritériumok szerint kezdtük a tanévet, az iskolák, óvodák felkészítése során nem volt semmilyen fennakadás, mindenki tudta, mi a teendője. Az előzetes ellenőrzések során is ezt tapasztaltuk” — fogalmazott.

Hogyan számolunk?

A Hivatalos Közlöny február 5-i számában megjelent rendelet szerint a most kezdődött második félévben a területi-közigazgatási egységek elmúlt 14 napban mért fertőzöttségi szintje alapján határozzák meg, milyen forgatókönyv szerint zajlik az oktatás. A jogszabály kimondja, hogy ahol a fertőzési ráta 1 ezrelék alatti, ott minden iskola minden osztályában személyes jelenléttel zajlik majd az oktatás, ahol a fertőzési ráta 1 és 3 ezrelék közötti, ott az óvodások, az elemi osztályos tanulók és a végzősök térhetnek vissza az osztálytermekbe, ahol pedig 3 ezrelék fölötti, ott csak az óvodákban és az elemi osztályokban zajlik majd személyes jelenléttel az oktatás, míg a 6 ezrelék feletti települések esetében pedig elrendelik a karantént, így értelemszerűen mindenki otthon marad. Ez a besorolás kicsit eltér a települések esetében alkalmazottól, amely továbbra is változatlan marad, tehát a zöld forgatókönyv az 1,5 ezrelék alatti, a sárga 1,5–3 ezrelék közötti, a vörös pedig 3 ezrelék feletti fertőzöttségi adat esetén lép érvénybe. Mindkét esetben a közegészségügyi igazgatóság adatait veszik alapul.
A tanfelügyelőség honlapján tegnap közzétették az aktualizált listát, mely a https://cutt.ly/OkmfXCt linken érhető el, és a február 8–12. közötti időszakra érvényes, áll a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség február 8-án kiadott 5-ös számú rendeletében. Az egyik legfontosabb módosítás, hogy Nagykároly esetében egy ezrelék alá csökkent a fertőzöttségi ráta, így a megye második legnagyobb városában zöld forgatókönyv szerint kezdhették tanulmányaikat tegnap a gyerekek. Mikola község vörösből sárga, Batarcs és Szamosdob község sárgából vörös, Komorzán, Nagykároly és Lázári sárgából zöld, Túrterebes, Szamosborhíd és Vámfalu pedig zöldből sárga lett a tegnapi aktualizálást követően.


Területi-közigazgatási egységek besorolása

Vörös forgatókönyv: Turc, Sződemeter, Apa, Batarcs, Szamosdob.

Sárga forgatókönyv: Szatmárnémeti, Szatmárpálfalva, Ráksa, Szatmárudvari, Csanálos, Halmi, Aranyosmeggyes, Batiz, Avasfelsőfalu, Vetés, Erdőd, Kolcs, Ákos, Homoród, Mezőfény, Borválaszút, Tasnád, Sárközújlak, Szilágypér, Szatmárhegy, Mikola, Túrterebes, Szamosborhíd, Vámfalu.

Zöld forgatókönyv: Remetemező, Kányaháza, Bikszád, Krasznabéltek, Szaniszló, Avasújváros, Nagytarna, Érendréd, Kisgérce, Bogdánd, Avasújfalu, Majtény, Magyarcsaholy, Piskolt, Tartolc, Börvely, Mezőpetri, Kaplony, Pusztadaróc, Egri, Királydaróc, Érkávás, Tasnádszántó, Hadad, Szokond, Szopor, Berekszó, Kálmánd, Csomaköz, Kökényesd, Érszakácsi, Krasznaterebes, Mezőterem, Nagykároly, Komorzán, Lázári.

 

Ennyi hely van az iskolákban a következő tanévben
Csütörtöki ülésén a kormány jóváhagyta a 2024-2025-ös romániai tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét. A közoktatásban a 2024-2025-ös tanév számadatai nem változnak a 2023-2024-es tanévhez képest.
Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.