×
2024. 04 24.
Szerda
György
12 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Felfedező

Akaratos téglák és fenomenális fürdők! Gyertek Ákos községbe!

2022.07.15 - 11:04
Megosztás:
Akaratos téglák és fenomenális fürdők! Gyertek Ákos községbe!
Ákos község Szatmár megye déli részén, a megyeszékhelytől 41 km-re a Zilah fele vezető úton, a Kraszna folyó síkságán terül el. Ez a 41 kilométer a gyakorlott bicikliseknek egy pontosan jó táv egy első pihenőre, de talán nem szégyen már autóba ülni sem. A községen az E81-es országút és a Nagykárolyt Sarmasággal összekötő vasútvonal halad át. A falu központjába érve Mihăileni/Krasznamihályfalva felé térünk le jobbra, a templom az út jobb oldalán még 100 méterre.

Előtte egy kis gyönyörűen karbantartott park, tökéletes hely, hogy igyunk egy kis vizet, megpihenjünk. Megérkezve becsengetünk a lelkészhez, a 235-ös számú házba, aki segítségünkre siet, kinyitja a templomot és mesélni kezd. 
Az impozáns megjelenésű templom Erdély legpatinásabb és leglátogatottabb középkori műemléke, ezért szánjunk rá majd egy órát, hogy felfedezzük izgalmas történelmét!

A 800 éves ákosi református templom Szatmár megye egyik legjelentősebb műemléke. A templom története egybefonódik a község történetével. A templom eredetileg az Ákos nemzetség monostorának temploma volt. Első írásos említése 1342-ből származik, de régészeti és művészettörténeti megfontolások alapján a monostor és a templom építését a 12. század második felére teszik. Ákos református temploma a középkori Magyarország familiáris alapítású monostorainak igen korai mintapéldája, csupaszon álló vörös falai és két tornya monumentalitást sugározva uralkodik környezetén. A templom anyaga javarészt tégla, a kapuk bélletei, a pillérek párkányai és az oltárfülkék kerete faragott kő (ornamentális díszítés nélkül). A hagyomány szerint a templom falait lehetetlen bevakolni. Az évszázadok alatt többször is bevakolták, de a vakolat lehullott, a téglafalak visszanyerték eredeti szépségüket. 

1597-ben a település és a templom reformátussá lett. Első ismert nevű református lelkésze Harsányi Mihály volt, akit az 1597. január 16-i tasnádi közzsinat küldött ide. 1642-ben a rossz állapotban levő, fedél nélküli templomot a hívek felújították, de még abban az évben elkezdődtek a szerencsétlenségek sora, sajnos már akkor leégett. Kijavítására 1732-ben került sor, a tornyokra barokk stílusú sisakok kerültek. 1747-ben villám csapott a déli toronyba. Szentesi Keresztes Mihály, a gyülekezet lelkésze 1773–1791 között, 1789-ben verset írt az egyház jegyzőkönyvébe a templomot ért csapásokról.

Az 1834. szeptember 15-i földrengés ismét megrongálta a templomot; kisebb javítások 1853-ban és 1867-ben történtek, majd a presbitérium az Országos Műemlékvédelmi Bizottság segítségét kérte az épület felújításához. 1869-ben Schulek Frigyes kapott megbízást a munkálatok vezetésére. A restaurálás 1896-ban kezdődött, és az anyagi források elégtelensége miatt csak 1902-ben fejeződött be.

A templom kétségkívül egy építészeti remekmű, amelyet nemrégiben teljesen restauráltak, úgyhogy lélekzetállító formában látogatható. Ha sikerült a múltból építkeznünk, tovább tekerhetünk egyenesen az úton: 3 kilométer múlva már csobbanhatunk! Hol? Hát a Krasznamihályfalvi Termál Strandon! Itt hűsülhetünk, pihenhetünk, ehetünk, aluhatunk de főleg gyógyulhatunk!

Az egyedi tulajdonságokkal rendelkező strand 5 medencével várja vendégeit, melyek közül egy fedett, 4 pedig szabadtéri. A nyitható tetejű fedett medence meleg napokon szabadtérivé alakítható, télen pedig lefedhető. A fizikai-kémiailag és mikrobiológiailag vizsgált víz külső gyógyító hatással bír, és az alábbi betegségek esetén hiroterápiás és hidrokinetoterápiás ellátásban alkalmazható:

    • Krónikus degeneratív reumás betegségek;
    • Krónikus reumás artritisz;
    • A mozgásszervek krónikus poszttraumás zavarai;
    • Krónikus perifériás neurológiai betegségek.

Egyébként általánosan a termálvíz nem csak betegségekre, hanem újjáépülésre is használatosak, erre viszont ugyanúgy csak egyértelmű orvosi javaslat alapján: 

    • artritisz előtti állapot
    • degeneratív
    • reuma
    • artritisz
    • spondilózis
    • poszttraumás állapot
    • nőgyógyászati problémák (gyulladásos pattanásokon kívül)
    • törések
    • paralízis
    • rándulások
    • ficamok.

A strandon lehetőség van különböző típusú masszázsokra is, a hét minden napján 8 és 20 óra között. Étkezési lehetőségek: hagyományos konyha áll a vendégek rendelkezésére, ahol változatos napi menüket, valamint a menüről bármikor rendelhető fogásokat lehet kérni (pl. babgulyás, pacalleves, különböző grillételek és saláták).
A napos strandra a belépő 30 RON a felnőtteknek, de érvényes bizonyítványokkal kedvezményes jegyeket lehet váltani iskolásoknak, egyetemistáknak és nyugdíjasoknak is. 

Emellett modern, nemrég épített szálláslehetőségek is vannak a strandon és a szomszédságában is, szóval tökéletes lehet egy hétvégére, de akár egy egyhetes feltöltődésre is alkalmas szóval, ha a biciklire sikerült felpakolni elég ruhát, akkor nincs is miért tovább menni! 

A felfedező rovatot a Szatmár Megyei Kulturális Turisztikai Iroda szerkeszti.