×
2024. 04 28.
Vasárnap
Valéria
23 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Ajtóra ragasztott PLF-bírság

2022.02.16 - 16:13
Megosztás:
Ajtóra ragasztott PLF-bírság
Nincs abban semmi meglepő, ha a lépcsőház ajtajára, átlátszó műanyag fóliában ragasztják ki a PLF hiánya miatt kapott bírságlevelet — a lényeg, hogy ki lehessen pipálni az „átadva” rovatot.

A beutazási formanyomtatvány (PLF) hiánya miatti bírságlevél kézbesítésének igencsak szokatlan módjáról számolt be szatmárnémeti olvasónk: a 16-os lakónegyed egyik tömbházának hátsó bejárati ajtajára ragasztották fel az átlátszó műanyag védőfóliába helyezett büntetésértesítőt (és nem mellékesen: rossz címre, nem arra a számú tömbházra, mint ami a büntetéslapon fel van tüntetve). S bár maga a „kézbesítés” módja is több mint meglepő, ami aggasztó, az az, hogy akárki hozzáférhet az illető legszemélyesebb adataihoz (személyi szám, igazolványszám), amelyek az átlátszó műanyag tasakban szó szerint közszemlére vannak téve.
Az eset kapcsán megkerestük a megyei közegészségügyi igazgatóságot (DSP) vezető dr. Macrina Mihait, hiszen mint köztudott, a beutazási adatlappal kapcsolatos bírságokat ők róják ki, és a kézbesítés is az ő feladatuk. Az igazgatónő elmondása szerint nincs semmi meglepő a kifüggesztési módszerben, sőt, ezt a törvény írja elő számukra. „A megbüntetett személynek alá kell írnia az átvételi jegyzőkönyvet, ugyanis — mint bármilyen más hivatalos értesítés esetében — ezzel igazolódik, hogy megkapta a felszólítást, tudomása van a büntetésről. A törvény előírása szerint a bírságlapot postai úton küldjük ki, átvételi elismervénnyel, s amennyiben nem akarja átvenni/nem veszi át — rengetegen nem mennek be a postahivatalba az ajánlott levélért, épp azért, hogy kibújjanak a büntetésfizetés alól —, akkor következik ez az úgynevezett kifüggesztési procedúra. A büntetési felszólítást kivisszük arra a címre, amit az illető a beutazási formanyomtatványban megadott, s felragasztjuk a kapura, postaládára, ajtóra stb., vagyis ily módon tudomására hozzuk, hogy megbüntették, és 'átadjuk' neki a bírságlevelet, még ha nem is személyesen a kezébe” — magyarázza. Az eljárási ügymenetben pedig igencsak lényeges, hogy bármilyen módon, formában, de mindenképp átadják az érintettnek a felszólítást, mert csak ezt követően kerül be a polgármesteri hivatal, a helyi adók és illetékek rendszerébe mint bevételi tétel vagy mint „adós”.

5–6 ezer büntetés, eddig

Az elmúlt lassan két hónapban a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság 5000–6000 büntetést rótt ki a beutazási formanyomtatvány kitöltésének elmulasztása vagy „elmulasztása” — szerk. megj.: hibás, pontatlan kitöltés — miatt, de dr. Mihai siet hozzátenni: ők mind a mai napig nem tudják, mit hibázott (ha hibázott) a vétkes, csak bírságolnak. „Nem látjuk a rendszerben, hogy az illető milyen hibát vétett — megkapjuk a napi jelentést az érintettek nevével, címével, adataival, és kiküldjük a büntetést, de az nincs tételesen feltüntetve a nevek mellett, hogy az illető hol vagy mit hibázott, ezt vagy azt a mezőt nem töltötte ki, vagy egyáltalán ki sem töltötte a beutazási nyomtatványt. És az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy sokan rosszul töltik ki, elhibáznak valamit — viszont fütyülnek rá, hogy a rendszer jelzi: baj van; csak gyorsan végigpötyögik a rovatokat, s kész, befejezték, már nem törődnek azzal, hogy egyik-másik mező pirosan villog. És persze a rendszer ezeket a nyomtatványokat nem fogadja el, nem regisztrálja kitöltöttként, miközben az illető meg abban a hiszemben van, hogy kitöltötte. Egy kis odafigyeléssel az ilyen fajta mulasztásért kirótt büntetéseket el lehetne kerülni” — mondja. Nem hallgatja el azt sem: számukra (a közegészségügyi dolgozók számára) is „kényszermunka” a bírságolás. „Számtalan fórumon rengetegszer kértük, hogy ne mi, közegészségügyisek csináljuk ezt — a rendőrök nem akarták vállalni, pedig az lett volna a leglogikusabb minden szempontból, a csendőrök sem, végül pedig a mi nyakunkba sózták.”

Szabó Kinga Mária

 

 

Húszezer lej zászlógyalázásért
Kihirdette Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint tízezer és húszezer lej közötti bírsággal sújtható annak az előírásnak a megsértése, amelynek értelmében Románia zászlajára csak a törvény által jóváhagyott feliratok és szimbólumok kerülhetnek.
Hatezer lej büntetés egy levágott disznó miatt
Csanálosi gazda kapott hatezer lejes bírságot a héten az állategészségügyi hatóságtól, mert az állatorvos értesítése nélkül vágott le egy olyan disznót otthon, az udvaron, amiről nagy valószínűséggel tudta, hogy sertéspestises, ráadásul még el is adott a húsból.
Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.