×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

A turizmus mentheti meg Csanáloserdőt

2022.05.24 - 14:00
Megosztás:
A turizmus mentheti meg Csanáloserdőt
A beruházások sem kerülik el a települést (Fotó: A szerző felvétele)
Megállíthatatlanul fogy a lakosság, a fiatalok kivándorolnak a jobb élet reményében, az üressé váló házakat pedig az idősebbek vásárolják meg Csanáloson. A helyi vezetés ennek ellenére bizakodó, folyamatosan igyekszik fejleszteni, és a turizmus fellendülésében bízik.

A legfrissebb adatok szerint Csanálos község a megye közigazgatási egységei közül élen jár a népszámlálási adatok rögzítésében, ugyanis a két település lakosainak már több mint nyolcvan százalékát bevezették az online rendszerbe. Schupler Tibor polgármester lapunk kérdésére elmondta, a településen működő központba nagyon sokan jelentkeztek, ám az eddigi adatok alapján úgy látszik, a korábbihoz képest közel tíz százalékkal kevesebb lesz a község lakosainak száma. „Az utóbbi tíz-tizenegy évben nagyon sokan költöztek külföldre, és úgy tűnik, már nem is szándékoznak hazatelepülni” – részletezte a népességfogyás egyik lehetséges magyarázatát a településvezető. 

Az elöljáró szerint korábban az a volt az általános gyakorlat, hogy a csanálosiak három hónapot éltek és dolgoztak Németországban vagy Angliában, kilencet itthon tartózkodtak, mára viszont már tizenegy hónapig is távol maradnak a szülőfalujuktól és csak egy hónapig vannak a településen. A 2011-es népszámlálási adatok szerint Csanálos község lakossága tizenegy éve 1447 fő volt, a hozzá tartozó kisebb faluban, Csanáloserdőn pedig 218 lelket számláltak meg akkor az összeírók. A most várható eredmények a beosztott falut illetően még lehangolóbbak lehetnek, ott alig valamivel több mint 150 állandó lakosra számíthatunk. A népességfogyást az elvándorlás mellett a kiöregedés is magyarázhatja, ugyanis kevés itt a fiatal, akik pedig házat vesznek, már túl vannak életük nyarán. „Nem jellemző, hogy sok lenne a gazdátlan ingatlan, amint meghirdetnek egy eladó házat, rövid időn belül el is kel, ám nagyon ritkán vásárolják meg azt fiatalok. Inkább az olyan, idősebb korosztály keresi a vidéki élet nyugalmát, aki egy ledolgozott élet után pihenésre vágyik, a város zajától kíván elszakadni” – tette hozzá Schupler.

Több vállalkozó is lehetőséget látott 

Csanálosnagyerdő az 1950-es évekig Csanálos település része volt, ekkor kivált belőle és Csanáloserdő (Nagyerdő) néven lett beosztott falu. A községközponttól Nyugatra, mintegy négy kilométernyi távolságban fekszik a magyar-román határvonal és a Fényi erdő között. Igazi kuriózum, hiszen a pár utcácskából álló falut a természet lágyan öleli körbe, az oda vezető községi út pedig sűrű, szinte boltívben összehajló fákkal szegélyezett, vadregényes. Az utóbbi években több nagykárolyi vállalkozó is lehetőséget látott a településben, van, aki mezőgazdasági létesítményeket telepített oda, mások a faluturizmus kiépítésében gondolkodnak. Már vannak is kibérelhető házak, amelyben akár egy teljes hétvégét, vagy több napot is eltölthetnek a kikapcsolódni vágyó családok, baráti társaságok. Emellett a nagykárolyiak közül is többen vásárolnak telket, építenek házat vagy újítanak fel régi ingatlanokat a faluban, hiszen igazi oázisként szolgál a városi zaj elől elmenekülni vágyóknak.

Fejlesztések is tervben vannak

Iskola legalább húsz éve nem működik már Csanáloserdőn, az ottani, alig több mint egy tucat gyereket iskolabusz szállítja be minden nap a községközpont oktatási intézményébe, ahol szintén kevés a diák. Összesen alig hetven gyerek tanul a csanálosi iskolában, így alsó és felső tagozaton is össze kellett vonni két-két osztályt. Az óvodában harminc csöppség nevelkedik, ott két csoport is működik napközis rendszerben. A magyar és német tannyelvű óvodai csoportoknak ételfutár szállítja a napi ebédet. A polgármesteri hivatal tervei között egyébként szerepel az oktatási intézményeknek otthont adó ingatlanok rehabilitálása, az épületek hőszigetelése, energetikai szemszempontból történő hatékonyabbá tétele. A tornateremnek otthont adó épület például az 1970-es években épült, így igencsak ráfér már a felújítás.

A Környezetvédelmi Alap (AFM) pályázati kiírásai nyomán kerülhet sor tornaterem és az egykori jegyzőlakás rehabilitálására. Ez utóbbi közösségi feladatokat fog majd szolgálni. Van, amit pályázati forrásból finanszíroznának, más munkálatokat pedig önköltségen fedeznének. A csanáloserdei egykori iskolaépületet is rehabilitálni fogják, amint megfelelő forrásokat találnak hozzá. „Valamilyen multifunkcionális jelleget képzeltünk el neki. Egyelőre a legszükségesebb állagmegőrzési munkálatokat elvégeztük az erősen elhanyagolt ingatlanon. Emellett a településre vezető községi utat is ki szeretnénk szélesíteni és újra leaszfaltozni. Erre az Anghel Saligny kormányprogram keretében látunk finanszírozási lehetőséget. Ugyanígy újulna meg a Mezőfény felé vezető útszakasz is” – részletezte a terveket a polgármester, aki szerint a szennyvízhálózat kialakítása is folyamatban van, és a rendszer Csanálost rákapcsolja majd a nagykárolyi víztisztító üzemre. A város felé vezető csöveket már be is építették a talajba a főút mellett. A tervek szerint a több mint tíz kilométer hosszú hálózat jövő decemberre már el is készülhet. Ez a beruházás egyébként a regionális vízszolgáltató révén valósul meg. Csanáloserdő kanalizálásáról sem feledkeznek meg, azt a szakaszt valamilyen pályázati finanszírozással oldanák meg.

Végh Balázs